RimWorld inceleme

RimWorld yapımcısı tarafından bir öykü yaratıcı olarak tanımlanıyor. Hapsedilmiş korsanlar, çaresiz sömürgeciler, açlık ve hayatta kalma hakkında trajik, çarpık ve mükemmel bir hayatta kalma, strateji, üst inşa ve sandbox oyunudur.

Oyun aynı zamanda piksel grafiklere sahip. RimWorld’de psikoloji, ekoloji, silah, yakın dövüş, iklim, biyom, diplomasi, kişiler arası ilişkiler, sanat, tıp, ticaret ve daha fazlasını simüle ederek hikayeler yaratılır. Bu nedenle de oyuna bir öykü yaratıcı demek doğru olacaktır. Oyuna atölyeden Türkçe çeviri ekleyebilirsiniz, ancak bazı yazılar tam olarak çevrilmemiş olduğunu göreceksiniz.

RimWorld inceleme

Oyunda seçilebilir dört senaryo mevcut, daha fazlası için oyunun topluluk atölyesini ziyaret edebilirsiniz. “Hayatta kalanlar” senaryosunu üç kişiyle başlıyor, bu tipik bir hayatta kalma mücadelesidir. “Kayıp kabile” ise beş insanla başlıyor, yok edilmiş bir kabilenin ardından kaçmayı başaran beş kişiyle yeniden kabilenizi inşa ediyorsunuz. “Zengin kaşif” senaryosu ise bir kişiyle başlıyor ve kendi kabilenize sahipsiniz. Son senaryo “Sırf Vahşet” ise çok daha zor koşullarda geçiyor.

Senaryoyu seçtikten sonra sıra öykü anlatıcı seçmeye geliyor. Burada üç seçenek mevcut. “Clasik Cassandra”, Zorlu ve tansiyonu dengeli ayarlıyor. Phoebe Chillax, oldukça sakindir ama ara sıra felaketler yaratır. “Rastgele Randy” ise kuralsızdor, ne yapacağı belli olmaz. Ardından oyun zorluk seviyesi seçmeniz gerekecek. “Reload anytine mode” oyuna istediğiniz zaman geçmişten devam etmenizi sağlar, “Commitment Mode” ise oyunu sürekli kılar. Önceki haline dönüp kayıplarınızı geri getirerek oyunu restore edemezsiniz.

rimworld2

RimWorld oynanış

Son olarak haritada oyuna nerede başlayacağımızı seçmemiz gerekiyor. Haritada farklı kabileler yaralıyor. “Select a site” uyarısı alabilirsiniz, kabile seçmeyin. Bu kabileler arasında herhangi bir arazi seçerek oyuna başlayabilirsiniz. Ardından karakterleri seçmeniz gerekiyor. Karakterlerin özellikleri çok önemli. Bizim seçtiğimiz karakterler aşağıdaki gibi. Özelliklere dikkat ederek seçmek gerek. Sağlıklı ve yetenekli kişileri belirleyin. Unutmayın, gücünüz en zayıf halkanız kadardır.

Biz hayatta kalma modu üzerinden incelemeyi yapacağız. Oyuna başladığınızda bir hayatta kalma planı yapmamız gerekiyor. Eğitim modunu mutlaka oynayın ve oyunun dinamiklerini öğrenin. İlk başta silah ve giysileri adamlarınıza giydirin. Atış kabiliyeti yüksek olan kişiye silah verin, meydan kavgası yüksek olan kişiye ise bıçak ya da sopa. Alan kısmından “Stockpile zone” seçimi yaparak depolama alanı oluşturun. Ardından “Growing zone” oluşturup bir tarla yaratın. Daha sonra yapı kısmından duvar inşa ederek evinizi yapın.

rimworld3

Evin içine başlangıçta 3 tane yatak ve 1 tane de hayvan yatağı yapın. Daha sonra ihtiyaçlarınıza göre kampınızı planlayın. Hayvanları avlayın, avladığınız hayvanları kesmek için evin içine “Ahşap kasap masası” yapın. Yemek pişirmek için “Odunlu ısıtıcı” yapın. Buralarda üretim yapabilmek için bu aletlere tıklayıp “Bills” kısmından iş tanımlamak gerek. Zamanla nüfusunuzu arttırıp güçlenmelisiniz. Size saldıracak kişiler ve hayvanlar olacaktır.

rimworld3-1

RimWorld – Royalty DLC incelemesi

RimWorld’ün ilk DLC’sinin piyasaya sürüldüğünü görmek, onu denemek için beni heyecanlandırdı. Royalty DLC ile getirilen yeni özelliklerin çoğu, güçlü bir yeni imparatorluk fraksiyonunun varlığından geliyor. Başladıktan birkaç gün sonra, çılgın bir hayvandan bir soyluyu kurtarmayı içeren özellikle kolay bir görevle tanışacaksınız. Ardından, soyluları güvenli bir yere taşımak için bir nakliye aracı gelecek. Görevi kabul etmek için hangi sömürgeciyi seçerseniz seçin, daha sonra yeoman unvanı, psişik bir implant ve imparatorluk için birkaç puan kazanacaksınız.

Unvanlar pek çok fayda sağlar, bunlardan en azı ihtiyaç anında imparatorluk birliklerini destek için çağırabilmektir. Bir unvan genellikle kolonicilerinizin başına gelir ve koloninizden giderek daha fazla talepte bulunmaya başlarlar. Bu, uyumaları için süslü yatak odaları ve hatta insanlara bağırmaları için daha süslü taht odaları inşa edeceğiniz anlamına gelir.

RimWorld Royalty

Royalty DLC’nin eklenmesi, ortamın kendisi kadar siyasi manzarayı da çarpıcı biçimde değiştiriyor. RimWorld’ün önceki yapıları, sert ve vahşi bir dünyada hayatta kalmaya çalışan çaresiz bir koloni hissine sahipti, ancak o zamandan beri yapılan birçok güncelleme, onu ilk başta düşündüğümüzden çok daha medeni bir dünya ile daha uyumlu hale getirdi. Royalty DLC, bugüne kadarki bu değişikliklerin en dikkate değer olanı ve o sırada üzerinde yaşıyor olabileceğiniz yöntemsel olarak oluşturulmuş dünyaya ilginç bir tat getiriyor.

RimWorld – Royalty iyi bir DLC. Royalty DLC ve psionikleri çevreleyen yeni özellikler yeterince eğlenceli ve özelliklerinin isteğe bağlı olması, gerçekten pakete yalnızca iyi içerik eklediği anlamına geliyor. Dünya eskisinden daha kalabalık ve yerleşik gibi görünse de, gerçekten kimsenin keyfine engel olacak bir şey olacağını düşünemiyorum. Genel olarak, Royalty’in geldiğini görmekten memnunum ve gelecekte daha fazla DLC görmeyi umuyorum.

RimWorld – Ideology DLC incelemesi

İdeolojiler, RimWorld deneyiminizi etkileyici bir şekilde çok çeşitli şekillerde büyük ölçüde değiştirme potansiyeline sahiptir. Koloninizi etkileyecekleri düzeye göre kategorize edilmiş, önceden oluşturulmuş çok sayıda ideoloji vardır ve kendiniz için özel bir ideoloji de tasarlayabilirsiniz. İdeolojilerin, onları tanımlayan ana inançları belirleyen bir ila dört temel memi vardır. Kolonimin yukarıda özetlediğim yönü, bu tür dört memdi, ancak bunlar, küçük dokunuşlardan büyük değişikliklere kadar kendi yöntemleriyle deneyiminizi değiştiren yaklaşık iki düzine öğeyi kapsayacak şekilde genişliyor.

İlkeler, deneyiminizi çok büyük ölçüde değiştirmeyecek, ancak topluluklarınızı beğeninize göre tatlandıracak daha küçük ince ayarlı inançlardır. Bunlar evlilik, infazlar, kölelik ve koloninin bir üyesi olmanın getirdiği haklar gibi RimWorld’ün günlük normlarına odaklanma eğilimindedir, ancak bunlar mevcut birçok açılır listenin yalnızca küçük bir kısmıdır. Bu tür sistemler ilginizi çekiyorsa, ilerledikçe bunları keşfetmek ve değiştirmek için oldukça fazla zaman harcarsınız.

RimWorld-Ideology

Koloniniz geliştikçe ve memleriniz ve ilkeleriniz onun gelişimi üzerinde artan bir etkiye sahip oldukça, kolonistleriniz için yeni roller uygulanacaktır. Uzmanlar, yerleşiminize daha fazla özelleştirme seçeneği eklese de, liderler ve ahlaki rehberler burada gerçek ağır vuruculardır. DLC’nin çeşitli yeni oyun öğeleri getiren ve uzun süredir devam eden öğelerin çeşitliliğini artıran RimWorld’e güçlü bir katkı olduğuna şüphe yok. İdeolojiler, kolonilerinizin işleyiş biçimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve kölelik ve kalıntı avcılığı gibi yeni küçük sistemler, anlatabileceğiniz hikayeleri derinleştirir.

RimWorld – Biotech DLC incelemesi

Rimworld kadar tekrar oynanabilirlik sunan çok fazla oyun yok. Elbette her oyun bir koloni yönetim oyunu olacak ama mekanik, RNG ve genel olarak oyunun çalışma şekli onu her seferinde farklı kılıyor. Oyun, başladığınız her yeni oyunu renklendirmek için size pek çok seçenek sunuyor. Bir psikopat yamyam kolonisi, bir fil çobanı kabilesi veya bir savaş suçluları kolonisi olabilirsiniz. Bu son kısım oldukça yaygındır ve şimdi yeni Biotech DLC ile oyunda yapılacak daha çok şey var!

Rimworld’ün şimdiye kadarki en büyük DLC’si olan Biotech’i inceliyoruz. DLC, yeni mekanoidlerden, yeni gen terzilik mekaniklerinden ve hatta oyundaki çocuklardan bir dizi yeni özellik ekler. Doğru, artık Rimworld’de çocuklar var ve evet, onları silahlandırabilir ve savaştırabilirsiniz. Çocuklar artık kolonistleriniz aracılığıyla doğabilir ve büyüdükçe öğretilebilir veya o kadar uzun süre beklemek istemiyorsanız, daha hızlı büyümeleri için onları bir fıçıya atın. Artık çocuk askerleriniz kısa sürede yetişkin askerler olabilir!

RimWorld-Biotech

Xenogenetics’in gücünü kullanarak artık insanlardan alınan genleri değiştirebilir ve onları kendi kolonilerinize yerleştirebilirsiniz! Birkaç basit tıklama ve DNA’larını bize vermek isteyip istemeyebilecek birkaç uzaylıyla insan yerleşimcilerinizin hepsinin kedi kulakları, kırmızı gözleri olmasını ve kusursuzluğun ölümsüz varlıkları olmasını sağlayın. Biotech, daha önce yalnızca modlarla mümkün olabilecek farklı ırklar da ekledi. Tekno-ölümsüz vampirlere, köstebek insanlara, gerçek neandertallere ve hatta tüylülere sahip olabiliriz.

Ateş soluyabilen bir ırk, beyinlerini yok etmediğiniz sürece ölmeyen ırklar ve daha pek çok şey var. Ayrıca bir sürü yeni mekanoid eklediler ve hatta onları yapmak veya mechanoid evcil hayvanlar olarak grubunuza dönüştürmek için koca bir sisteme sahipler. Bu mekanoidler, kızgın oda tabanlarından top kuleli yürüyen kalkan platformlarına kadar uzanır. Hatta oyuna daha iyi mekanoidler elde etmek için yenmeniz gereken mekanoid boss’lar eklediler ve onları yenmek zor olabilir. Hatta bazı boss’ları kendinize ait bile yapabilirsiniz!