Rise of Industry inceleme

Rise Of Industry, kendi işletmenizin patronu olabileceğiniz bir ekonomi yönetim oyunudur. Dapper Penguin Studios’un geliştirdiği oyun, 3.5 yıllık geliştirme sürecinin ardından yayıncı Kasedo Games tarafından 2 Mayıs’ta tam sürümüyle piyasaya sürüldü.

Oyunda çeşitli iş kollarında faaliyetler gösteren bir şirketin patronu olarak bulunduğunuz yerleşim yeri ve komşu yerleşim yerlerinin ihtiyaçlarına göre, pazarın durumuna göre üretim yaparak para kazanmayı amaçlıyorsunuz. Her ne kadar fabrika ve tesis inşa edip yollar kurabiliyor olsanız da şehir kurma oyunundan öte, bu oyun bir yönetim ve ekonomi simülasyonudur. Şirketinizi zamanla daha da büyütüp başka şehirlerde de işletmeler kurabilirsiniz. Bunun için o şehirlerden ruhsat almanız gerekecek.

Rise of Industry İnceleme

Rise of Industry’de dikkat etmeniz yegane nokta, gelirinizin yeşil renkli olması, yani artıda olması lazım. Kırmızı renkli olursa ekside olursunuz. Oyunun eğitim bölüm sizden başlangıçta su üretimi yapan bir istasyon kurduruyor. Burada su üretmek belli bir masraf karşılığı oluyor. Ürettiğiniz suyu tarlada kullanmanız gerekli. Ardından bir dağıtım deposu kuruyorsunuz. Ürettiğiniz malzemeleri dağıtım deposunda stoklayıp, buradan kendi fabrikalarınıza, tarlanıza ve üretim tesislerinize ham madde olarak dağıtabilir, ürettiğiniz ürünleri marketlere ve şehirlere satabilirsiniz.

rise-of-industry-inceleme-2

Ancak dediğimiz gibi, her üretim masrafa neden olur, ürettiğiniz ürünleri satabilmeniz gerekiyor. Örneğin, tahta plak gereksinimi olmayan bir yerleşimde tahta plak fabrikası kurarsanız malınız elinizde kalır, çok uzaktaki yerleşim yerlerine satmanız gerekir. Bir ürüne yatırım yapmadan önce piyasa koşullarını iyi bir şekilde araştırmanız gerekir.

Rise of Industry Nasıl Oyundur?

Oyunda benzer simülasyon oyunlarında olduğu gibi oldukça kolay bir kontrol mevcut. Harita üzerinde fare ile gidip gelebilirsiniz, W-A-S-D tuşlarını kullanabilirsiniz. Oyun şu anda tamamen İngilizce olduğu için ilk başta ne yapmanız gerektiğini anlamayabilirsiniz. Bu nedenle size kısaca Türkçe anlatımda bulunacağız.

rise-of-industry-inceleme-3

Şehirde çeşitli ürün satış noktaları var. Market gibi çeşitli bu satış yerlerine tıkladığınızda, en çok talep edilen ürünler sıralanıyor. Bu satış yerlerinde zamanla bazı ürünlerin talep edilme miktarları artarken, bazı ürünlerin düşüyor. Her şehrin farklı ham madde üretim sahaları var. Bunları belediye binasına tıklayarak görmek mümkün. Baştaki videodan da göreceğiniz üzere biz pamuk işine oldukça yoğun girmiş bulunuyoruz.

Ayrıca doğal gaz ve portakal işine de girdik, ancak bu videoda yer almayan oyunun devamında pamuk tarlası sayısını 4’e kadar çıkarttık. Merkez şehrimiz buna çok uygun. Bir oyuncak dükkanı var. Üstüne bir tekstil fabrikası kurduk. Her ürün grubu birbirini teknoloji ağacında zincir olarak takip ediyor.