Dead by Daylight inceleme

Dead by Daylight, çok heyecanlı ve oldukça rekabetçi, korku ve gerilim ögelerine sahip bir hayatta kalma ve gizlilik oyunudur. Oyunda bir kişi katil, dört kişi ise katilden kaçmaya çalışan kişileri oluşturuyor. Burada amaç, katilden kaçarak hayatta kalmak. Behaviour Digital Inc. tarafından geliştirilen ve 14 Haziran 2016’da yayınlanan oyun, PC’de Steam (Windows için), PlayStation 4 ve Xbox One’da oynanabilir. Gelecekte Nintendo Switch’te de oynanabilecek. Unreal Engine ile yapılan oyun, Easy Antichat ile korunuyor.

Yaklaşık 2.5 yıl önce çıkan Dead by Daylight hala oldukça popüler. Bu oyunu oynadığımız zaman aklımıza psikopat bir katilin ormanda kamp yapan gençleri tek tek avladığı klasik katil filmleri geldi. Her oyunda toplam beş oyuncu yer alıyor. İster katili canlandırıyorsunuz, isterseniz de katilden kaçan kişi olabiliyorsunuz. Altta yer alan oynanış videomuzda göreceğiniz gibi, hem katili hem de ondan kaçanları oynayarak deneyimledik. Şöyle diyebilirim, her ikisinde de çok eğlendim. Yani birbirine kıyasladığımız zaman eğlence bakımından eksikliği yok. Katil olursanız oyunu sonuna kadar oynuyorsunuz, katilden kaçanlar ise her an katil tarafından öldürülebilir. Ayrıca oyunda şu anda toplam 128 adet Steam başarımı bulunmakta.

Dead by Daylight inceleme

Oyunda dilerseniz hayatta kalmaya çalışan birini oynayabilir, dilerseniz de onları öldürmeye çalışan katili oynayabilirsiniz. Oyunda katil olmak veya hayatta kalmaya çalışmanın yanı sıra, arkadaşlarınızla hayatta kalma modu sayesinde rastgele bir katil oyuncu ile karşılaşıp arkadaşlarınızla beraber hayatta kalmaya çalışabilirsiniz. Arkadaşlarını öldür modunda ise sadece arkadaşlarınızla karşılaşırsınız, ancak bu modda seviye kazanılmaz.

Oyunun içinde yer alan mağazadan Auric Cells adı verilen ve gerçek parayla satın alınabilen oyun içi para birimiyle eşya satın alınabilir. Bazı nesneleri aynı zamanda oyunda kazanılan Iridescend Shards parasıyla da alabilirsiniz.

Dead-by-Daylight-2

Dead by Daylight’ta hayatta kalmak

Katilden kaçmaya çalışanlar asıl amacı, iki metal geçitten birini kullanarak ölüm alanından kaçmak. Bunun için jeneratörlerin tamir edilmesi gerekiyor. Alana dağılmış jeneratörlerden en az beş tanesini onararak kapıları harekete geçirecek elektrik kaynağını elde edebilirsiniz. Böylece kapılardan birini açabilir ve alandan kaçabilirsiniz. Katilin temel amacı, hayatta kalmaya çalışanları yere serip ve onları kurban etmek üzere alandaki et kancalarına taşımak. Eğer biri kurban edilirse, oyun dışı kalır ve lobiye geri döner.

Beceri atışı, jeneratör tamir, şifa ve sabotajın önemli bir parçasıdır. Hızlı ve kusursuz olmanız gereken bir biçimi vardır. Bir beceri atışı, onarımları hızlandırmanın da bir yoludur, ancak başarısız olursanız, jeneratör kırılır ve geri düşersiniz.

Oyunda eşyalar, yükleme ekranından kuşanılabilir. Bu eşyalar, alandan kaçmanıza yardımcı olacaktır. Eşyalar oyunda veya Bloodweb sistemi üzerinden elde edilebilir. Bir oyunda kullandığınız eşya, ölürseniz kaybolur, hayatta kalırsanız elinizde kalmaya devam eder. Eklentiler, bir eşyaya eklemlenen, kullanımlarını geliştiren, daha güçlü yapan değişikliklerdir. Bloodweb’de eklentiler kazanılabilir.

Dead-by-Daylight-3

El feneri (Flashlight) kullanarak karanlıkta yolunuzu bulabilir, katili size yaklaşırken kör edebilir, eğer birini taşıyorsa böylece onu düşürüp kaçması sağlanır. Diğerleriyle iletişim kurabilir ve eşyaları bulabilirsiniz. Sağlık ekipmanı (Med-kit) sayesinde oyunda yaralandığınızda sağlığınızı düzeltebilirsiniz.

Araç kutusu (Toolbox), jeneratörlerin daha hızlı tamir edilmesi, katilin ekipmanını sabote etmek (ayı tuzağı vb.) gibi işlevlere sahiptir. Anahtar (Skeleton Key) ile alanda bulunan kilitli yerleri açabilir, alanda belirli bilgilerin ana hatlarının vurgulanması sağlanabilir. Harita (Map), belli nesnelerin ana hatlarını çizerek alanla ilgili bilgiler verir. Ayrıca belirteçleri ekleyebilirsiniz.

Oyunda palet gibi görünnen etkileşimli nesneleri aşağıya çekerek katili engellemek için kullanabilirsiniz. Alandaki sandıkları açarak içinde eşya bulabilirsiniz. Pencerelerden geçebilirsiniz ve binalara girip katilden kaçma noktasında avantaj elde edebilirsiniz. Dolapları katilden saklanmak için kullanabilirsiniz. İçine girerek bölgeyi tanımak için çevreyi izleyebilirsiniz.

Dead by Daylight’ta katil olmak

Katilin ana amacı, kendisinden kaçmaya çalışan dört kişiyi durdurmak. Onları durdurmak için yakalayıp alan içinde bulunan Et Kancalarından birine asmanız gerekir. Katil ölmez, fakat Kurtulanlar kaçmayı başarırsa oyunu kaybeder.

Et kancaları katiller tarafından kullanılan ana araçtır. Katil birini yakalamayı başarırsa, alanda yer alan çok sayıda kancadan birine taşıması gerekiyor. Katil kancaya birini yerleştirirse ve o kişi kancadan kurtulamazsa, kancadaki varlık onu yok eder. Diğer kişiler, kancada asılı olan kişiyi kurtarabilir, ama hızlı olmalılar.

Katil, yolu tıkayan nesneleri imha edebilir. Katilden kaçanlar, bazı nesneleri yola çekerse, katil onları parçalayabilir. Katil, dolapların içini arayarak saklanan kimse var mı diye kontrol edebilir. Dolaplardan fırlatılabilir balta alabilir.

Dead by Daylight Özellikler

Oyuna başlamadan önce eğitim bölümlerini oynamanızı tavsiye ederiz. Bu bölümleri tamamlayınca 50 bin Bloodpoints elde edebilirsiniz.

Bloodweb

Bloodweb, oyunun yetenek ağacı olarak adlandırılan bir gelişim sistemidir. Bloodweb sisteminde kullanılan Bloodpoints’ler oynayınışa göre üretilir. Bloodweb birbirine bağlı düğümlerden oluşur, bu nedenle bir düğümden diğerine geçmek için, önceki düğüm çizgisinin kilidini açması gerekir.

Düğümlerin kilidini açarak eşyaların, tekliflerin, perks, eklentilerin ve diğer içeriğin kilidini açabilirsiniz. Bloodweb, daha az düğümü olan seviye 1’de başlar ve her seviyede Bloodweb’e daha fazla düğüm eklenir. Her bir Düğümün maliyeti değişir ve uzaktaki düğümler daha nadirdir, dolayısıyla daha pahalıdır.

Her karakter için ayrı bir Bloodweb seviyesi vardır. Bloodweb düzeni oynayışınıza göre özgün olarak oluşur. Bir Bloodweb tamamen dolduğunda, karakter bir seviye kazanır ve yeni bir Bloodweb oluşturulur. Seviye ne kadar yüksek olursa nadir eşyaların şansı o kadar iyidir. Kalıcı yük stokları kilidi ve perks kilitleri buradan açılabilir. Burada eşya, güç, eklenti ve diğer objeler toplanabilir.

Dead-by-Daylight-bloodweb

Rütbe (Rank)

Rütbeler, rekabetçi maçlar, eşleştirme ve skor tablolarındaki sıralama için kullanılan kişisel bir puandır. Oyuncular 20. rütbeden başlar, oyunda en rütbe 1’dir. Katil ve ondan kaçan için rütbeler ayrı işler. Sezon bir ay sürer. Yeni bir sezon başladığında rütbeler sıfırlanır. Rütbe yükselmek için Pips kazanmak gerekir. Eğer bir oyuncu Pip sayısında sıfıra düşerse, bir rütbe düşecektir. Her rütbe farklı miktarlarda pip (galibiyet puanı) gerektirir. Her oyunda maksimum 2 pip kazanılabilir.

Burada 6 olarak görünen karakter leveli ise, bloodweb seviyesidir.

Dead-by-Daylight-rank

Ayrıca oyuncular için genel bir seviye sistemi de mevcuttur.

Dead-by-Daylight-level

Puan sistemi

Puan kazanma sistemi, Dead by Daylight’da oyuncunun ilerlemesinin anahtarıdır. Puan ve Bloodpoints, dört kategoriye ayrılır. Bir seviye boyunca, oyuncu dört kategoriden birindeki belirli eylemlere dayanarak puan elde eder.

Katil için puan kategorileri:

  • BRUTALITY (VAHŞİLİK): Saldırı ve yıkıma dayalı.
  • DEVIOUSNESS (ALDATMA): Kurnazlık ve acı veren cihazların kullanımı.
  • HUNTER (AVCI): İzleme, bulma ve kovalamaya dayalı.
  • SACRIFICE (KURBAN): Birini kancaya asmak ve diğer varlıkla ilgili eylemlere bağlıdır.

Katilden kaçanlar için puan kategorileri:

  • OBJECTIVES (AMAÇLAR): Kaçışa doğru ilerleme.
  • SURVIVAL (HAYATTA KALMAK): Kendini korumaya dayalı.
  • ALTRUISM (BAŞKALARINI DÜŞÜNME): Başkalarına yardım ve işbirliği.
  • BOLDNESS (CESURLUK): Riskli eylemler ve Katili alay etmek.

Günlük rutinler (Daily rutins)

Günlük rutinler, tamamlandığında Bloodpoints ödülü kazandıran ikincil hedeflerdir. Bunları tamamlamak isteğe bağlıdır. Aynı anda maksimum 3 rutin tutulabilir. Rutin sayısı maksimuma ulaşmadıysa, günlük 1 rutin elde edilir. Rutinleri tamamlamak için süre limiti yoktur. İstenen anda silinerek bırakılabilirler.

Dead-by-Daylight-rutinler