Life is Feudal: Forest Village inceleme

Life is Feudal: Forest Village, bilinmeyen bir adada hayata tekrar başlamak zorunda kalan bir grup mülteciye önderlik ettiğiniz, etkileyici, zengin özellikli bir hayatta kalma şehir kurma simülasyon oyunudur. Oyunda şehir kurmak için toprağı geniş bir özgür yelpazede şekillendirebilirsiniz. Köylülerinizin hayatta kalabilmesi için yeterince yiyecek, ısınmak için yakacak ve hastalıklardan korunmak için şifalı bitkilerin olması gerekir. Tüm bunlar için detaylı bir kılavuz hazırladık.

Oyunun adını Türkçe’ye çevirsek, “Hayat Feodal: Orman Köyü” şeklindedir. Oyunda gelişmiş bir tarım sistemi, kuş bakışı görünüm ve birinci şahıs görünümü, toprağın şekillendirilmesi, hastalıklar, doğal felaketler, yiyecekler, dinamik ekosistem, gerçek zamanlı hava durumları ve gündüz-gece döngüsü, moral ve doğumlarla artan nüfus özellikleri bulunuyor.

Life is Feudal: Forest Village inceleme

Öncelikle kontrol tuşlarından bahsetmek istiyoruz. W-A-S-D tuşları veya yukarı-aşağıya-sola-sağa tuşlarını kullanmak yerine fare ile de kuş bakışı kamerayı hareket ettirebilirsiniz. Farenin sağ tıkı ile kameranın yönünü ayarlayabilirsiniz. Scroll tuşu ile yakınlaşabilirsiniz. Bir köylüyü seçim açılan penceresinden köylüyü birinci şahıs olarak kontrol edebilirsiniz. Oyun hızını kontrol etmek için 1, 2, 3 ve 4 tuşlarını kullanabilirsiniz ve oyunu duraklatmak için boşluk tuşunu kullanabilirsiniz.

Şehir planlaması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı bilgiler vereceğiz. Öncelikle tüm köylülerin bir ede yaşıyor olması gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü evsiz köylüler beslenip ısınamayacağı için kısa sürede ölüp gider. Köyünüzün nüfusunun artmasının tek yolu, evlerdeki boşluklarda doğacak olan yeni bebekler. Yani evde boş alan varsa bebek doğar. Ev inşa ederseniz nüfusunuz artar. Geliştirilmiş (yükseltilmiş) evler daha hızlı nüfus artışı sağlar. Pansiyonlar birçok insanı barındırmaktadır, ancak köylüler aileleri oluşturamaz veya orada çocuk sahibi olamazlar. Evlerde ne kadar boş alan varsa, nüfusunuz o kadar artar. Fazla yiyeceğiniz yoksa çok fazla ev inşa etmemeye çalışın, aksi takdirde nüfustaki ani artış açlığa neden olabilir.

Life-is-Feudal-Forest-Village-inceleme2

Binaları kurarken birbirine çok yakın olmamasına ve girişlerinin olmasına dikkat edin. Aksi taktirde köylüler binalara erişemez. Yangınlar daha hızlı yayılır. Şekillendirme aracını kullanarak yüzeyi şekillendirebilirsiniz. Böylece bina yapmak için daha uygun ve düz zemini elde edebilirsiniz. Yollar, araçlar ve giysiler çalışanlarınızın verimini önemli ölçüde artırır. Yollar daha hızlı hareket etmelerini sağlar, araçlar çalışmayı hızlandırır ve iyi kıyafetler köylülerinizi sıcak tutar ve evden daha uzun süre dışarıda durmalarını sağlar.

Kaynakları toplamak bu oyunun en önemli işlerinden biri. Sürekli çevrede kaynaklar oluşmakta. İşçilerin yardımıyla odun, taş ve cevher toplamak, bu kaynak akışına geçici bir destek sağlar. Kaynaklarınızı sürekli olarak artırmak için bir ormancı kulübesi ve maden ocağı inşa edin. Bir bina kaybedilirse veya kaynaklar toplanamazsa, köylüler işsiz kalır. İşsiz kalan işçi otomatik olarak toplayıcılık işini yapar. Köylülere yeni işler vermeyi unutmayın. Bunu yapmanın en kolay yolu, Genel Bilgi altındaki Meslekler penceresinden geçer, bu pencereyi sürekli ekranda tutarak belirli bir mesleğe ilişkin mevcut işçi sayısını devamlı kontrol ederek ayarlayın. Yüzey şekillendirme araçlarını kullanarak yeni yollar açın, “Eğim oluştur” aracını seçin, uçurum yüzünü vurgulayın ve çalışanlar bunu eğilebilir bir eğime dönüştüreceklerdir. Ağaç büyüdükçe, daha fazla kaynak içerir. Öncelikle eski ağaçları kesin. Eski ağaçları kesmezseniz ağaç yıkılarak kaybolacaktır.

Life is Feudal: Forest Village’de hayatta kalmak

Hayatta kalabilmek için yapmanız gereken ilk iş, köylülere yiyecek sağlamaktır. Avlanmak, toplanmak ve balık tutmak yiyecek almanın en kolay ve en ucuz yoludur. Kış mevsiminde toplama yapmak mümkün olmamakla birlikte, yıl boyunca avcılık yapmak ve balık tutmak mümkündür.

Fisherman’s Lodge (Balıkçı Locası): Balık en yaygın kullanılan besin kaynağıdır. Balıkçılar yaz ve kış aylarında balık tutabilir. Balıkçıların verimliliği, balık avladıkları göle bağlıdır. Eğer göl büyük ve derinse, balıkçılar köye uzun süre yetecek kadar balık tutarlar. Göl küçük ve sığsa, balıkçılar bir süre sonra tüm balıkları yakalar ve farklı bir gölün yanına yeni bir balıkçı evi inşa etmek zorunda kalırsınız.

Gatherer’s Hut (Toplayıcı Barakası): Toplayıcı kulübesini daha fazla çalı olan orman içine inşa etmeniz gerekiyor. Çalılar kışın ölür, bu nedenle toplayıcılarınızın yılın o zamanlarındaki diğer mesleklere atanmaları gerekir.

Hunting Cabin (Av Kulübesi): Hayvanlar çoğunlukla ormanda yaşar, bu nedenle maksimum verimlilik için avcılık kulübelerini ormanda inşa etmelisiniz. Avcılar et avlamaktan ve saklamaktan daha fazlası için kullanılabilir. Köye yerleştirilen bir avcı kulübesi köylüleri, kuduza bulaşabilecek vahşi hayvanların saldırılarına karşı koruyacak. Birinci kişi moduna geçebilir ve meralara sapan hayvanları manuel olarak öldürebilirsiniz.

Life-is-Feudal-Forest-Village-inceleme3

Life is Feudal: Forest Village tarım ve hayvancılık

Bahçelerde sadece elma ağaçları vardır ve tarlalarda da bazı ekinler ekilemez, ancak limandaki deniz seferleri başladığında diğer ağaçlar ve ekinler de gelecektir. Tarlalarda hayvan beslemek için kullanılan saman yetişir. Bir bahçıvanın ya da çiftçinin verimliliğini artırmak için yakınlarda bir kuyu ve ahır inşa edin ve yollar oluşturun. İyi aletlerle donatılmış eğitimli işçilerin aletsiz eğitimsiz işçilerden çok daha etkili olduğunu unutmayın. Bahçeler ve tarlalar çok fazla kaynak üretir, ancak zaman gerektirir. Bahçeler ilk yılda hasat yapmaz, ağaçlar ancak birkaç yılda büyür ve olgunlaşır. Tarlalar her yıl, bazen de yılda birkaç kez hasat sağlar, ancak her seferinde tekrar ekilmelidir. Bahçeler ve tarlalar düzlüklere ve tepelere yerleştirilebilir. Tarlalardaki tüm ürünler ve bitkiler kışın ölür, ancak bahçelerdeki ağaçlar birkaç yıl daha büyür. Tarlada soğuk işareti görürseniz, hemen mahsulünüzü hasat etmeye başlayın, aksi halde işçileriniz toplamadan mahsulünüz soğuktan ölebilir. Her mahsulün kendi sıcaklık ve nem gereksinimi vardır, bu nedenle maksimum sonuç almak için mevcut hava koşullarına uygun bir ürün seçin. Bahçıvanın veya çiftçinin tarlada çalışırken çok yavaş olduğunu görürseniz, herhangi bir köylünün kontrolünü alarak ve moral artırma yeteneğini kullanarak onu geçici olarak hızlandırabilirsiniz (1’e basın).

Bir mera inşa etmeden önce, onu korumak için yeterli avcıya ve hayvanlara yetecek kadar yiyecek ve suya sahip olduğunuzdan emin olun. İnekler ve koyunlar saman, tavuklar ve domuzlar da yulaf yerler. Kaynakların tümü alanlardan temin edilebilir. Mera yanındaki ormanı keserseniz, vahşi hayvanlar nadiren saldırır. Oyuncu, bir köylünün kontrolünü ele geçirebilir ve mera üzerine düşen bir hayvanı elle öldürebilir. Eğer inekler veya koyunlar içeren bir mera inşa ederseniz ve onlar için yemek olarak saman yoksa, bazı işçileri çabucak çalılardan saman toplamaya gönderin. Kilitli meralar ancak limanda bir keşif gezisi ile açılabilir. Bir merada kalan son hayvan yenirse, başka bir mera inşa edip ve onu geliştirin. Yeni merada başka bir hayvan göründüğünde, onu aktif hale getirmek için boş meraya götürün.

Life-is-Feudal-Forest-Village-inceleme4

Life is Feudal: Forest Village ipuçları ve rehber

Mill (Değirmen) unu tahıl haline getirir ve Bakery’de (Fırın) ekmek ve turta yapmak için un ve diğer malzemeler kullanılır.

Soğuk aylarda, köylüler donmamak için sıcak bir eve ihtiyaç duyar. Köylüler sobayı yakacak odun ya da daha fazla ısı üreten kömüre ihtiyaç duyar. Lumberjack’s lodg (Oduncu) sayesinde odun toplanır ve Coal Kiln’den (kömür ocağında) odun kömürü elde edilir. Kömür yakacak olarak odundan çok daha etkilidir, ancak elde edilmesi daha zordur. Yakacak olarak kömür almak için, bir kömür ocağı inşa edin ve kazan oluşturun. Kömür üretimini hızlandırmak için birkaç kazan yapabilirsiniz. Yakacak malzemeden tasarruf etmek için köylülerinize sıcak giysiler ayarlayın. Avlanmak için avcıları kullanın, dokumacı atölyesi kurun ve derilerden ve diğer malzemelerden sıcak giysiler yapın.Küçük ama düzenli miktarlarda odun elde etmek için Forester’s lodge (Ormancı locası) kurun. Ormancı locası etrafındaki çalıları, taşları ve cevherleri temizleyin, böylece ormancı ağaç dikmek için daha fazla alana sahip olabilir.

The herbalist’s hut’ta (Aktar) şifalı otlar vasıtasıyla ciddi hastalıklar (zatürree, ispirto) tedavi edilirken, The healer’s shop’ta (Şifacı dükkanı) ciddi hastalıklar (veba, kuduz) tedavi edilir. The healer’s shop’un çalışabilmesi için The herbalist’s hut’a ihtiyaç duyar, böylece şifalı otları alabilir. Herbalist yılın sadece ılıman dönemlerinde çalışır, bu nedenle yaz aylarında mümkün olduğunca çok sayıda bitkiyi stoklamak çok mantıklıdır, böylece insanlar daha sık hastalandıklarında kışı atlatabilirler. Ölü yakılan odun yığını (pyres) yoksa, köylüler gömülmeden kalır, bu da tehlikeli hastalık salgınlarına neden olabilir. Köylülerin cesetlerinin ayrışmasını ve hastalığın yayılmasını önlemek için pyres inşa edin. Bir salgın ortaya çıkarsa, onu herbalistten alabileceğiniz bitkilerle tedavi edebilirsiniz. Ancak ciddi hastalıklar için, dükkanındaki şifacıya gitmeniz gerekir.

Enfeksiyonlardan nasıl korunulur:

Zatürree (bulaşıcı) – sıcak giysiler, evler için yeterince yakıt. Iskorbüt – köylülere bol ve çeşitli bir diyet uygulayın. Veba (bulaşıcı) – tüm cesetleri ateşe yakmak. Kuduz (bulaşıcı) – avcıların hayvanların köye girmesini engellediğinden emin olun.

Life-is-Feudal-Forest-Village-inceleme5

Madenler sadece çok daha fazla cevher ve taş toplamanıza olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu işin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Bazı binaların inşası için kil gereklidir. Kil elde etmenin tek yolu killi bir çökeltiye yakın bir kil (clay) madeni inşa etmektir.

Araçlar, köylülerin verimliliğini attırır. Köylülerinizin çalışma performansını, onlara araç sağlayarak artırabilirsiniz. Demirci, blacksmith’s shop’taki (Demirci dükkanı) çeşitli malzemeleri kullanarak aletler yapar. Marangoz kolay erişilebilirlik sağlar, ancak kolay ulaşılabilir malzemelerden daha az etkili basit aletler sağlar.

3 ile 5 yaş arasındaki genç köylüler okulda okuyorlar. Eğitimli köylüler, eğitimsiz köylülerden çok daha etkilidir. Bir okul inşa edin, öğretmen tutun ve çocukları eğitim almaya gönderin. Çocuklar okula erken yaşta katılabilir, bu nedenle en kısa zamanda bir okul inşa etmek önemlidir.

Köylülerinizin mutluluk düzeyi arttıkça verimleri de artar. Mutluluk düzeyleri, meyhanede hancı tarafından üretilen alkolle arttırılabilir. Bir meyhane oluşturun, bir hancı kiralayın ve ona alkol vermesi için kaynaklar sağlayın.

Köylüler yollarda, toprak veya çim alanına nispeten daha hızlı seyahat edebilir, böylece yollar herhangi bir işin daha hızlı gitmesini sağlayabilir. Zaman kazanmak ve işçilerinizin verimliliğini artırmak için toprak yollar veya asfalt yollar oluşturun. Taş yollar daha etkilidir, ancak daha fazla kaynak gerektirir.

Tüm köylülerin üretkenliğini arttırmak için bir köylünün kontrolünü elinize alın ve 1 tuşuna basın. Bir köylüyü kontrol ederken, avlayabilir, yiyecek ve ot toplayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Yıldırım çarpması riskini azaltmak için alçak alanlarda evler inşa edin, tepelerde ve dağlarda yıldırım düşmesi vadilerden daha yüksek ristklidir. Bir binaya yıldırım çarpması durumunda, yangın çıkar. Bu durumda, köylüleriniz kuyudan gelen suyla yangını olabildiğince çabuk söndürmelidir. Bu yüzden yakınlarda tarla ve mera olmasa da binalar için kuyu inşa etmeyi unutmayın. Kasırgalar zaman zaman, köyün binaları da dahil olmak üzere yollarındaki her şeyi yok ederek ortaya çıkar. Bu önlenemez, ancak binaları bir kasırga, yangın ve diğer temel felaketler karşısında daha sert ve daha esnek hale getirmek için yükseltebilirsiniz.

Ağaçlar zamanla büyür ve ağaç büyüdükçe, daha fazla kaynak içerir. Bu yüzden genç ağaçları kesmek için acele etmeyin: kesmek için daha yaşlı ve uzun ağaçları seçin. Ormancı her zaman önce en eski ağaçları keser.

Kaynakları depolamak için bir depo oluşturun. Warehouse (depo) inşaat malzemelerini (ahşap, taş, cevher) depolamak için tasarlanmıştır ve Barn (ahır) yiyecek, odun, alet ve diğer kaynakları depolamak içindir. Depo sınırlı bir kapasiteye sahiptir ve kapasitesine ulaşırsanız, köylüleriniz burada daha fazla kaynak depolayamayacaklardır. Bu, bina inşa edip kaynak alamayacağınız anlamına gelir. Bu nedenle depolarınızın her zaman yeterince boş alana sahip olduğundan emin olun. Köylüler her zaman kaynakları en yakın depoya taşırlar; bu nedenle depoları kaynakların toplandığı veya üretildiği yerlerin yakınında inşa etmeye çalışın.

Limanlar, daha önce kullanılamayan kaynak türlerinin kilidini açacak keşif gezileri göndermenizi sağlar: yeni ağaç türleri ve mahsuller ve yeni evcil hayvan türleri. Yeni kaynak arayışı içinde bir keşif gezisi yapmak için bir liman inşa etmeniz gerekiyor. O zaman bir gemi inşa etmeniz ve seferi gerekli kaynaklarla donatmanız gerekiyor: erzaklar, kıyafetler ve araçlar.