Hunt Showdown inceleme

Hunt Showdown, Crytek firmasının son zamanlarda üstünde durduğu PvE ile PvP karşımı bir çok oyunculu hayatta kalma oyunudur. Oyunda PvE olarak ana unsurlar zombilerdir. Oyunun PvP mantığı ise ödül avı üstünden ilerlemekte. Rakip oyuncularla ödülü alma konusunda bir yarışa giriyorsunuz, başka bir oyuncunun aldığı ödülü elde etmek için rakiplerinizi öldürmeniz gerekiyor. Oyunun oynanış formatı, birinci şahıs şeklinde.

Crysis efsanesinin yaratıcısı Crytek’in en son oyunu olan Hunt Showdown’u sizler için inceledik. Alttaki videodan oyunda geçirdiğimiz ilk yarım saati izleyebilirsiniz. İlk oyunda acemiliğin kurbanı olsak da, ikinci oyunda biraz daha başarılı olduk (ölmekten kurtulamasak da). Kazandığımız zaman da videoyu mutlaka buraya ekleyeceğiz.

Hunt Showdown inceleme

Hunt: Showdown oynarken gerçekten panik halini yaşayacağınız anlara tanıklık edeceksiniz. Silah atışlarının yankılarının etrafınızdaki ormanda yankılanırken, potansiyel olarak canavarları ve oyuncuları üstünüze çekeceksiniz. Bu yüzden silah kullanmaktan itina ederek çevredeki öldürücü aletleri kullanmaya çalışacaksınız. Bunlar balta ve balyoz gibi aletler olabilir. Bu oyundan alacağınız his, benzersiz yapısı sebebiyle hiçbir oyunda olmayan bir bağımlılığa dönüşebilir.

Siz (ve arkadaşınız, isterseniz eşli oynayabilirsiniz), oldukça az bir malzeme ile baya bir öldürme hedefiyle bataklığa dönmüş bir ormanda oyuna başlıyorsunuz. Harita çok fazla şeytani ve kızgın canavarlarla dolu. Hele sülükler yok mu. Ama işiniz bu kadarla da kalmıyor. Sadece bir canavarı öldürmeyeceksiniz, aynı zamanda sizin gibi ödül avlamaya gelen diğer oyunculardan da kaçınmalısınız. E’ye basarak karanlık görüşü açıp oyundaki harita güncelleme noktalarını ve ödül taşıyan avcıları mavi bir filtre ile görebilirsiniz.

Hunt-Showdown-inceleme-1

Hunt Showdown nasıl oynanır

Bu oyunda amaç, hedeflerinizi bulup ve öldürdükten sonra ödülü alıp kaçmaktır. Ancak söylendiği kadar kolay değil bu iş. Erken erişimde şimdilik hedef sayısı az, oyunun tam sürümü gelince çok daha fazla içerik ve derinlik geleceğini düşünüyoruz. Oyunda mevcut olan her canavarın kendine has karakteri var. Örneğin, kasap (the butcher) bulunduğu yerden siz yanına yaklaşmadıkça uzaklaşmıyor. Yaklaşırsanız da üstünüze geliyor. Oyunu oynadıkça her canavarı daha kolay yeneceğiniz bir plan kafanızda oluşacaktır. Ancak olabildiğince az silah kullanmak, gürültüyü önleyecek ve düşman oyuncuların sizi bulamamasını sağlayacaktır. Ancak unutmayın, ödül taşıyorsanız rakipleriniz sizi karanlık görüş vasıtasıyla tespit edebilir.

Hunt-Showdown-inceleme3

Karanlık görüşü kullanarak en yakın anahtara gidebilirsiniz. Karanlık görüş gitmeniz gereken yerleri mavi bir filtre ile gösterir. Hedefi belirledikten sonra etrafı iyice kolaçan ederek ilerleyin. Düşmanlar yakındaysa, gizliliğe ve taktiğe önem verin, silah kullanmaktan kaçının. Oyunda çevreyle etkileşime girmek de önemli. Çoğu bahçe kapılarını ve oynanabilir binaların kapılarını ve pencerelerini açıp kapatabilirsiniz. Bu da zombilere karşı size avantaj sağlayacak taktiksel önemdedir. Etrafta yerinizi belli edecek kargalar, geçerken çarpacağınız asılmış zincirler veya üzerine bastığınızda ses çıkaran çeşitli cisimler de mevcut. Hedef canavarı öldürdüğünüzde harita sizin yerinizi belli edecek işaret gelecek. Bu yüzden o andan itibaren avlanmak değil kaçmaya odaklanmalısınız.

Hunt-Showdown-inceleme4

Hunt, rekabetçi ve işbirlikçi unsurları bir araya getiriyor. Oyun içi dükkanda silahlar ve çeşitli aletler alınabiliyor. Dükkanda oyun içi oynadıkça kazanılan para kullanılıyor. Yani gerçek parayla alınan bir para değil bu. Oyunda maçlar ortalama 20 dakika sürüyor. Bu da sıkılmamanızı sağlayan iyi bir durum. Oyunun tam sürümünün gelmesiyle çok daha iyi seviyeye ulaşacağına inanıyoruz. Şu haliyle bile oyun grafiklerinde Crytek kalitesi ve özenini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Bu arada geliştiriciler de oyuna sık sık güncelleme getiriyor.