Frostpunk inceleme

Frostpunk, çok sert ve soğuk bir iklimde geçen, şimdiye kadarki ilk toplumsal hayatta kalma oyunudur. Yer yüzünde varlığını devam ettirmeyi başarmış son şehrin yöneticisi olacaksınız. Halkınızın hayatta kalabilmesini sağlamak için bir dizi kararlar almanız gerekecek. Şehrinizin alt yapısını güçlendirirken, vatandaşlarınızın da ihtiyaçlarını karşılamanız gerekecek. This War of Mine’ın yaratıcısı olan 11 bit studios’un oyun dünyasına kazandırdığı en yeni şehir kurma hayatta kalma oyunu olan Frostpunk’u sizin için inceledik.

24 Nisan 2018’de çıkan oyuna şimdiye kadar devam eden geliştirme süreçlerinde Sonsuz Mod, Kış Evinin Çöküşü senaryosu, Hayatta Kalma Modu, İnsanlar ve Otomatlar, Kış Enstanteleri gibi başlıklarda genişletme güncellemeleri yapıldı. Şimdiye kadar yapılan bu genişletmeler oyuna ek paket yerine ücretsiz güncelleme olarak eklendi. Oyun yapımcılarının bu bakış açısı ne kadar devam eder bilinmez, ancak oyun yapımcıları oyunu çıktığından beri geliştirmeye devam ediyor ve daha çok şeyin sözünü veriyor. Oyunun Türkçe dil desteğine sahip olduğunu da belirtmek isterim.

Zorluğu kadar sürükleyici de olan oyun, buzul çağda insanlığın son kalesinde hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Oyunda Yeni Bir Yuva modunun yanı sıra Sonsuz Mod adında bir modda bulunuyor. Yeni Londra’nın yönetimini devralacağınız oyunda, ilk işiniz insanlarınıza sıcak bir yuva sağlamak olacak.

Frostpunk inceleme ve rehber

Oyunda en önemli şey insanlar. İnsan kaybetmemeye gayret etmelisiniz. Frostpunk oynarken aklımıza Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye şu nasihati geliyor; “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.” İnsanlarınızı koruyacak tedbirler almalısınız. İlk başta oyun size bir öğretici gibi bir senaryo sunacak. O senaryo sayesinde oyunu da öğrenmiş olacaksınız. İlk başta jeneratörün sağlıklı şekilde çalıştığından emin olun. Çevredeki kömür, odun ve çelik kaynaklarında işçi çalıştırın. Yiyecek çok önemlidir. Bu nedenle Avcı Kulübesi ve Yemekhane inşa edin. Atölye inşa ederek yeni fırsatları araştırın ve bunları kullanın. Dışarıya seferler düzenleyip başka insanları kurtarın, kaynak toplayın.

Sağ üstte gün kısmında ileri ki günlerde beklenen gelişmeler gösteriliyor. Hava sıcaklıkları düşüp yükselme bilgisi yer alıyor. Bir seviye düşme veya yükselme, sıcaklığı 10 derece etkiler. Jeneratörünüz çevresine yeterli ısıyı saçamayabilir. Özellikle -40 derece ve sonrasında hayatta kalmak zorlaşır. Belli sayıda gün boyunca şehrinizi yaşatabilirsiniz, yeni senaryolar açılır.

Çevredeki kaynaklar zamanla tükenir. Bu nedenle teknoloji ağacında üretim tesislerini araştırmalısınız. Kaynaklar tükenmeden önce bunları hazır hale getirip kurmalısınız. Aksi halde bir anda ortada kaynaksız kalabilirsiniz. Oyunda bir süre sonra yiyecek çok önemli bir hal alıyor. Kanunlar kısmında çorbayı işaretleyerek yiyecek imkanını arttırabilirsiniz. Yiyecek araştırmalarına da önem verin. Sera kurun. Mutlaka Avcı kulübesini kurun. Bir tane yetmeyebilir.

frostpunk-inceleme3

Oyundaki kaynaklar şu şekildedir:

Buhar çekirdekleri: Gelişmiş binaların üretimini izin verir, hatta otomatlar ve daha fazlası için gereklidir. Kömür: Kömür olmadan bir gece bile dayanamazsınız. Jeneratörü çalıştırır. Bu sayede insanlarınızın ısınması için gerekli enerji sağlanır. Yiyecek: İnsanlar yemeye ihtiyaç duyar, bu insanlarınızın en önemli hayatta kalma kaynaklarıdır. Çiğ Yemek: Yiyecek yapmak için gerekli ham maddedir. Çelik: Binaların yapımında kullanılır. Odun: Binaların yapımında ve yollarda kullanılır.

Şehrinizi yaşatabilmek için tüm bu kaynaklara ihtiyaç duyacaksınız. Kentin merkezindeki jeneratör şehrinizin bel kemiği olacak. Jeneratörün sürekli çalışması için kömür ile beslemeniz gerekecek. Seviyesi ne kadar büyük olursa, o kadar iyi ısınma sağlar, ancak harcanacak saatlik kömür miktarı da artar. Oyunda her şey ısıdan geçiyor. Şehrinizin ısı haritasını bile görebilirsiniz. Isı ne kadar yüksekse, o derece kırmızı renkli görünürken, soğuğa doğru mavinin tonları yerleşir.

frostpunk-inceleme2

İnsanlarınız kolaylıkla hasta olabilir. Onları tedavi etmek için daha basit hastalıklarda kullanılmak üzere Medical Post, bununla aynı özellikleri olmasına rağmen daha ağır hastalıkları da tedavi edebilen Infirmary ve son olarak da Care House bulunur. Care House, çok ağır hastalara ya da engellilere bakım sağlar. Medical Post ve Infirmary geliştirme seçeneklerine sahiptir. Kaynak toplamak üzere bir dizi bina kurmanız gerekecek. Ayrıca insanlarınız için evler yapmalısınız. Zamanla daha gelişmiş bir şehre sahip olacaksınız.

Umut ve Hoşnutsuzluk oyunda bir diğer kıstastır. İnsanlarınızın sizi sevmesi, şehrinizi nasıl yönettiğinizle ve ihtiyaçları karşılayacak eylemlerinizle alakalıdır.

Oyunu daha iyi anlamak için yukarıdaki oynanış videomuzu mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Çok güzel bir oyun, şimdiye kadarki şehir kurma ve hayatta kalma oyunlarından çok farklı bir deneyim. Pişman olmayacaksınız.