Project Hospital inceleme

Project Hospital,kendi hastanenizi tasarlayıp doktordan hizmetliye kadar tüm kadrosunu kontrol edebileceğiniz, yönetim ve strateji simülasyonudur. Oxymoron Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan oyunda hem hastaneyi dizayn ederken bir mimar rolünü üstlenip hem de daha sonra bir doktor olarak hastaları tedavi edebilirsiniz. Türkçe dil seçeneğine de sahip olan oyun Steam üzerinden PC için satışta.

Project Hospital İnceleme

Project Hospital, büyüleyici bir hastane simülasyon oyunu. Öncelikle hastaneyi inşa etmeniz gerekecek. Bununla uğraşmak istemezseniz hazır yapıları da kullanabilirsiniz. Hastaneyi inşa ederken, sadece dış duvarları yapmıyorsunuz, aynı zamanda hastanenin içini de kendiniz düzenliyorsunuz. Hastanede oluşturacağınız bölüme uygun alanlar yaratıyorsunuz. Biz sadece acil servis bölümü olan bir hastane yaratarak oyunu inceledik.

Acil serviste; doktor odası, resepsiyon, hasta bekleme odası, koridorlar, laboratuvar, doktor dinlenme odası, temizlik odası ve tuvaletler kurulması gereken alanlar. Bu alanları kurarken, öncelikle bu alanları işaretliyoruz. Ardından ona uygun iç duvarları inşa ediyoruz. Her odanın kendine has aletleri ve eşyaları var. Odaya tıklayıp zorunlu eşyaları ve aletleri öncelikle odaya konumlandırıyoruz. Ekstra aletleri de eklemek isteyebilirsiniz.

project-hospital-inceleme-1

Her şey hastaneyi inşa etmekle bitmiyor. Şimdi sırada personeli işe almak var. Acil serviste doktor, resepsiyon için hemşire, temizlikçi ve laboratuvar görevlisi. Resepsiyona hemşire alırken dikkat edilmesi gereken bir husus, hemşirenin uzmanlık alanı kısmında danışman yazması gerekiyor. Aksi halde hemşire boş boş oturur. Bir de bizim test ettiğimiz inceleme videosunda göreceğiniz gibi, fiş ve bilgi ekranı koymamıza rağmen doktor hastaları kendi çağırıyor. Öneri olarak da şunu söyleyebiliriz, bir doktor yetersiz kalacaktır, O yüzden birden fazla doktor odası yapmaya gayret edin.

Project Hospital nasıl oynanır

Oyun oldukça sade bir şekilde yapılmış. Bu sadelik de oyunu daha sevimli ve dikkat çekici tutuyor. Göreceli olarak sanatsal bir yönü de mevcut. Her bir ögenin yerleştirilmesi kendi has bir dizi içerisinde oluşturulmuş. Düzgün planlama ile ilgili olarak tahsis edilebilecek farklı tipte odalar vardır. Hastanedeki belirlenmiş her alanın çalışması için gereken personeli barındırmak için kendi gereksinimleri var. Personel vardiyaları, gündüz ve gece vardiyalarına bölünmüş durumda.

Kendi kategorilerindeki her personel kendi özelliklerine ve uzmanlık alanlarına sahiptir. Doktorlar anestezi, genel cerrahi, operatif cerrahi, ileri tanı konularında uzman olabilirler. Hemşireler resepsiyonistlere, hasta bakıcılarına uzman olabilir veya cerrahlara ameliyatları yapmalarında yardımcı olmak için ameliyathanelere erişmelerini sağlayan klinik uzmanlığa sahip olabilir. Aynı şekilde, teknoloji uzmanları ve kapıcılar da kendilerine özgü uzmanlıklara sahiptir.

İşe alacağınız personelin karakteri de önem arz edecek. Personelin yakında oturduğuna, alkolik olmadığına dikkat edin. Bir personelin kendi alanlarında ne kadar iyi performans göstereceğini belirleyen bir kalite faktörü de vardır. Bir uzman en yüksek sıradadır ve neredeyse hiçbir deneyimi olmayan bir stajyerin aksine beklenen en iyi hizmeti sunacaktır. Ucuz oldukları için her zaman stajyerleri işe almayın, en azından yanlarına bir tane uzman doktor koyun ki zamanla stajyerlerin de seviyesi yükselsin.

project-hospital-inceleme-2

Doktorların hastaları teşhis etmesini sağlayan çok özel bir yapı oluşturulmuş. Komplike teşhisler, rastgele pop-up ile size rapor edilir ve doktor olup hastaları muayene edebilirsiniz, birkaç test yapılması emrini verir (bu testlerin kalitesi, teknisyenlerin kalitesi tarafından belirlenir), semptomlara dayanarak rahatsızlığı belirler ve uygun çözümler sunulur. Bir şekilde, oyuncunun süreci kontrol altına alması ve yeni tecrübesiz hekimlerden gelen yanlış teşhisleri engellemesi sağlayarak oyunun ilk aşamasında güvence görevi görmesi beklenir.

Project Hospital DLC’leri

Hospital Services

İki yeni bölüm, personel için daha fazla aktivite getirirken hastaların ruh halini iyileştirmek için gelen ziyaretçilerle hastanenize hayat vermenizi sağlar. İdari departman eczane, kafeterya, personel eğitimi ve gelişmiş kapıcı yönetimini beraberinde getirir. Herhangi bir departmanda bir ziyaretçi salonu kurarsanız, arkadaşlarınız ve aileniz hastalarınızı ziyaret etmeye, hatta onlara bir hediyelik eşya dükkanından aldığınız hediyeleri getirmeye başlayacaktır. Bu arada, bölgede meydana gelen farklı olaylar, günlük rutine daha fazla çeşitlilik katar. Her şey ters giderse patoloji, hata yapılıp yapılmadığını anlamanıza ve herhangi bir tıbbi gizemi çözmenize olanak tanır.

Department of Infectious Diseases

Egzotik hastalıklardan dünya çapındaki salgınlara kadar en tehlikeli vakaları yeni bir departmanda teşhis edip tedavi edebilirsiniz. 65 farklı teşhis içerir ve bunları tedavi etmek için gereken tüm özel ekipmanlarla birlikte gelir. Hastalarınızı bir tecrit koğuşuna nakledin ve potansiyel bir salgını önlediğinizden emin olun. Personelinizin hastanenin hangi alanlarında maske takması gerekeceğini ve hatta bulaşıcı hastaların özel sedyelerle taşınacağını kontrol edebilirsiniz. Departmana odaklanan yeni etkinlikler, örneğin büyük bir COVID-19 hasta dalgası gibi bazı ekstra zorluklar getiriyor. DLC ayrıca yeni bir ambulans ve yeni bir sanal alan seviyesi dahil olmak üzere daha fazla içerikle birlikte gelir.

Traumatology Department

En ağır yaralı hastaların hayatını kurtarmayı sağlıyor. Bu genişleme ile 35 yeni teşhis, helikopter, yeni ekipman ve etkinlik geliyor. Kritik vakaların çoğu artık bir helikopterle hastaneye ulaşacak, yeni ekipman, daha hafif yaraları olan hastaların taşınması için tekerlekli sandalyeler, özel ekipman ve yeni süslemeler içeriyor. DLC ayrıca yaralı hastalar için görünür yaralar da dahil olmak üzere yeni grafikler ve animasyonlar sunar, hastaların bandajlarla ayrıldığını veya koltuk değnekleriyle yürüdüğünü görürsünüz. Departmana odaklanan yeni zorlu etkinlikler, farklı felaketlerin, kazaların veya suçların sonuçlarıyla başa çıkmanıza olanak tanır.

Doctor Mode

Bu oyuna yapılan bu küçük güncelleme, hastanenizdeki bir veya daha fazla doktorun kontrolünü ele geçirmenize ve onlara tanı koymada rehberlik etmenize izin veren yepyeni bir mod ekliyor. Oldukça eğlenceli ve bir sonraki hastane ziyaretiniz için size tıp dünyası hakkında birkaç şey öğretecek. Diğer bonus, hastanenizin başında oldukça hızlı bir şekilde iyi ödeme yapan bir sigorta şirketinin kilidini açmasıdır. Bu nedenle, en az bir kez etkinleştirmenizi ve birkaç zorluğu denemenizi tavsiye ederim.