Planetbase inceleme

Planetbase, uzayda geçen hayatta kalma ve şehir kurma türünde strateji ve GZS oyunudur. Oyunda koloninizin hayatta kalabilmesini sağlamak amacıyla çeşitli madenler toplayıp aynı zamanda açlık ihtiyaçlarıyla da başa çıkmanız gerekiyor. Madruga Works tarafından geliştirilen ve yayınlanan oyun 16 Ekim 2015’te Steam’de yayınlandı. Oyun halihazırda Steam, Xbox One ve PlayStation4 için satışta.

Oyun temelde Türkçe dil seçeneğine sahip olmasa da, atölyede yer alan topluluk içerikleri sayesinde Türkçe dil desteği eklenebiliyor. Ancak atölyedeki Türkçe çeviriler oyunun tamamını kapsamıyor, sadece basit kısımlar çevrilmiş durumda.

Planetbase inceleme

Oyuna birkaç sömürgeci ve robotla başlayacaksınız. Oyunu öğrenmek için öncelikle eğitim kısmını tamamlamanızı öneririz. Temel amacınız, koloni üyelerinizi hayatta tutmak ve koloninizi büyütmek olacak. Büyük bir bina inşa etmeden önce, temel şeyleri inşa etmeniz gerekir. Temel düzeyde, koloninizin hayatta kalabilmesi için elektrik, su, oksijen ve yemeğe ihtiyacı var. Bu yüzden ilk olarak bunları inşa etmelisiniz. Binalarınızın büyük çoğunluğu için metal ve biyo-plastik kullanılır. Koloniniz büyudükçe elinizdeki bu tür yapılardan daha fazla inşa etmeniz gerekecek.

Koloninizi genişletmek için iniş pisti inşa etmelisiniz. Bu sayede yeni kolonistler size katılacaktır. Kolonistler işçiler, sağlık çalışanları, biyologlar, mühendisler veya gardiyanlardan oluşur. Oyunda çok sayıda bina yer alıyor. Tüm binaları eğitimde öğrenemezsiniz, eğitim temel binaları ve sistemi öğretiyor. Daha fazla binayı oynarken keşfedeceksiniz. Bazı binaları yükseltebilirsiniz.

Planetbase-inceleme-2

Kolonilerinizi, keşfedilebilecek dört gezegenden birinde kurabilirsiniz. Her bir gezegenin kendi atmosferi ve kolonini nasıl yönettiğini etkileyecek tehlikeleri var. Atmosferi yüksek bir gezegen, rüzgar türbinlerinin elektrik üretiminde etkili olacağı anlamına gelir. Meteor riski yüksek olan bir gezegen, kısa sürede meteor kalkanı yapmanız gerekeceği anlamına gelir. Oyuna ilk gezegenden başlarsınız. Diğer gezegenler belli kilometre taşlarına ulaştığınızda açılacaktır.

Planetbase Nasıl Oynanır

Uzayda hayatta kalmaya çalışan bir grup uzaylının hayatta kalma mücadelesine ortak oluyorsunuz. oyuna başladığınızda ilk işiniz oksijen tankı yaparak solunumu sağlamak olsun, elektrik için güneş paneli, su için su sondası yapmanız gerekecek. Oksijen jeneratörü oksijen sağlayacak, rüzgar türbinleri ve güneş panelleri elektrik sağlayacak ve su sondası ise su sağlayacak. Tüm bu yapıları birbiriyle de bağlantılamayı unutmayın.

Ardından koloni girişinizi de inşa edebilirsiniz. Böylece oksijen, elektrik ve su kaynaklarına sahip bir sığınak yaratmış olacaksınız. Yiyecek ihtiyacı için kantin kurmalısınız. Ardından bir yatakhane inşa ederek uzaylı arkadaşlarınızın uyuyabilecekleri yerleri de yapmış olursunuz. Koloni büyüdükçe ihtiyaçları da artar. Daha fazla elektrik için rüzgar türbini gibi diğer kaynakları kullanabilirsiniz. Elektriği depolamak için elektrik deposu da kurmalısınız. Elektrik deposunu kurmazsanız geceyi çıkaramazsınız. Oyunun en temel ihtiyacı elektrik.

Bazı yapıların boyutlarını farenin tekerleğini ileri ve geri sürerek değiştirebilirsiniz.