Kingdom Come: Deliverance inceleme

Kingdom Come: Deliverance oyununa ilk başladığınızda fena bir dayak yiyeceğiniz kesin. Bir süre sonra geliştikçe ve oyunu öğrendikçe ustalaşacaksınız. Warhorse Studios tarafından geliştirilen ve Deep Silver işbirliği ile yayınlanan ortaçağ temalı RYO oyunu, dönemin Roma topraklarında geçen, gerçekçi bir açık dünya oyunudur.

13 Şubat 2018’de Steam’de satışa sunulan oyun, kendi türünde bomba gibi bir giriş yaparak çok sayıda oyuncunun beğenisini aldı. Cryengine motorundan güç alan oyun şu anda PC, PlayStation4 ve Xbox One için satıştı. Oyunda resmi bir Türkçe altyazı desteği mevcut. Seslendirmeler ise Türkçe değil.

Kingdom Come: Deliverance inceleme

Oldukça ayrıntılı, gerçekçi ve tarihsel ögelere yer verilen oyun atmosferi ile sizi bağımlısı yapacak. Ağaçlarla dolu bir yerde, kasabalar, çiftlikler ve kamp alanlarının arasında oldukça ölçekli bir haritada geçen olaylarda, kendi tarzınızla ortaçağı yaşayacaksınız.

kingdom-come-deliverance-inceleme-2

Kingdom Come’da görsel efektler ve grafik kalitesi en yüksek seviyede olağanüstüdür. Manzaralar ve doku kalitesi çok güzel görünüyor. Sisteminiz iyiyse, sizin için çok iyi bir oyun deneyimi olacak, manzaralara doyamayacaksınız. Ancak sisteminiz yeterli değilse, seviyeyi biraz kısmanızda yarar olacaktır.

Oyunda kılıç dövüşleri oldukça iyi bir tempoya sahip ve teknik beceri, hızlı düşünüp karar almak size avantaj sağlar. Birçok teçhizat ile kendinizi savunurken avantaj sağlayabilirsiniz. Mesela yüz kaskları ile kafa atarken korunma sağlarsınız, ancak görüş alanınız sınırlanır ve birden fazla düşmanı takip ederken zorluk yaşarsınız. Okçuluk ve atlı dövüş de ilginç deneyim olacaktır.

kingdom-come-deliverance-inceleme-4

Oyunun hikayesine gelirsek oldukça cesur, etkileyici ve karmaşıktır. Batı bozkırlarında göçebe bir Türk halkı olan Kumanlar, Bomhemyalılara karşı düşman olarak muamele görür. İki halk arasındaki ilişki oldukça düşmancıldır. Bir demircinin oğlu olan Henry olarak korkunç bir iç savaşın ortasında yaşar, ailesi istilacılar tarafından katledilir. Amacınız Henry’nin intikamını almak olacaktır.

Oyunda gerçekçi ve devasa bir dünya, muhteşem grafikler, seçenekli hikaye akışı, zorlayıcı dövüşler, karakter geliştirme, yaşayan bir dünya ve tarihsel gerçeklik mevcut.