Mist Survival inceleme

Mist Survival, tek oyunculu, gizlilik esaslı hayatta kalma sandbox oyunudur. Oyuncular, virüs salgını biçiminde bir kıyamet sonrası deneyiminde çevre ve iklim tehditleri gibi zorluklara karşı mücadele edecekler. Vahşi hayvanlara, haydutlara, virüse ve yoğun sise karşı barınak ve yiyecek bulmak için zorlu bir mücadeleye girmeye hazır mısınız?

Oyunda doğa atmosferi oldukça iyi işlenmiş. Açıkçası kendimi Türkiye’nin hala yeşil kalabilmiş nadir bir yerinde gibi hissettim; çam ağaçları, papatyalar, tarlalar derken. Oyuna başlarken size basit bir çadır evde sunulan bazı aletler olacak. Videodan da izleyebilirsiniz. Daha sonra etraftan bazı aletler bulmalısınız. Ağaç kesebilmek için balta bulmalısınız. Birçok şey zaten dolaştıkça karşınıza çıkacaktır. Sizi incelememizle baş başa bırakalım…

Mist Survival inceleme

Şimdiye kadar onlarca kıyamet sonrası oyunu oynamış birisi olarak diyebilirim ki, bu kadar fazla oyun arasından gerçek anlamda bir cevher keşfetmiş olabiliriz. Açıkcası zombi oyunlarına alıştıktan sonra yeni şeyler aramakta haklı olabiliriz. Mist Survival’da, garip bir sis ile yayılan bir çeşit viral salgın var. Karakteriniz nasıl olduysa bu sise karşı bağışıklık kazanmış durumda. Yani sisin içinden sağ çıkabiliyorsunuz.

Mist-Survival-inceleme-4

Daha önce bu tür bir hayatta kalma oyunu oynadıysanız, Mist Survival oyununa başladığınızda sizi ne bekleyeceğini az çok biliyorsunuzdur. Sırtınızda bazı kıyafetler, biraz yiyecek ve su ve belki de bir aletle oyuna başlarsınız. Hayatta kalmak için teçhizatlar arayacağınız ve zorlu tehlikelere karşı yeni bir mücadeleye başlarsınız. Gündüz saatlerinde etrafta dolanırken kendinizi güvende hissedersiniz, ancak gizemli sis rastgele yerlerde oluşarak karşınıza çıkacaktır.

Yoğun sis ortamına, enfekte olmuş insanların av bulmaya gelmesi gibi bazı olaylar eşlik eder. Enfekte ve mutasyona uğramış insanlar, gece veya güneş ışığı olmadığında ortaya çıkabilirler. Bu da karanlık veya sisli yerlerde sizi avlayabilecekleri anlamına geliyor.

Mist Survival hayatta kalma

Neyse ki, Mist Survival’de sizlere ölümcül tehlikelere karşı savaşma şansı veren bir temel üst kurma sistemi var. Malzemeleri bulmak için kırsal bölgeyi araştırırken, kaçınılmaz olarak farklı meskenlerle karşılaşırsınız. Onlara yaklaştığınızda, UI’nizde ev görünümlü bir simge yanıp sönerek, içerden aşağıya inebileceğinizi gösterir. Ancak bir kez evinizi kurdunuz mu, asıl eğlence o zaman başlar.

Mist-Survival-inceleme-2

Mist Survival, çeşitli senaryolarla doludur ve hikaye anlatımına izin veren şekilde organik olarak ortaya çıkar. Ayrıca, karşılaştığınız tüm dost NPC’leri işe alabilirsiniz. NPC’ler tabanınızı oluşturmada size yardımcı olabilir ve aynı zamanda savunmanıza da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, NPC’ler kıyamet sonrası dünyada Mist Survival’de kalan tek AI insanlar değildir.

Haydutlar, haritanın her yerinde bulunabilir. Bazen onları dolaşan gruplar halinde görürsünüz; diğer zamanlarda kendi haydut kamplarını koruyacaklar. Oyunun mekaniği bu kamplara gizlice girmenize ve haydutları gölgelerden öldürmenize izin verir.

Genel olarak, Mist Survival oldukça iyi bir oyun, hayatta kalma, sandbox deneyimi sunuyor. Grafikleri de çok üst düzey olmasa bile oldukça iyi görünüyor.