Mini Metro inceleme

Mini Metro, metro haritaları yapmakla alakalı bir oyundur. Birkaç istasyonla oyuna başlar ve zamanla işleri daha da büyütürsünüz. Amacınız onlarca durakla beraber geçiş hatlarını ve ulaşımı düzenli çalışacak hale getirek. 2014 yılında tarayıcı tabanlı prototip olarak ortaya çıkan oyun, daha sonra mobil cihazlar ve ardından PC için Steam’de yayınlandı.

Geçtiğimiz haftasonu, Eminönü’ndeki Sirkeci Tren İstasyonu’ndan banliyö treniyle Kartal’a giderken kendimi bir harita üzerinde ilerlerken tasvir ettim. Tabi bu çok kısa süreli bir bakış oldu. Aktarma yapmama gerek olmadığı için sadece nerede olduğuma ve nereye gideceğime bakltım. Eğer D-100 otoyoluna yakın bir yerde oturuyor olsaydım, metroya aktarma yapmam gerekebilirdi. Dediğim gibi bu sefer böyle bir şey gerekmediği için önümde tertemiz bir harita vardı. Bu sayede Mini Metro oyununda nasıl bir harita yapmam gerektiği konusunda da ipuçları elde etmiş oldum.

Mini Metro inceleme

Mini Metro’da ana mesele, raylarda değişiklik yapmaktır. Çeşitli istasyonların yerlerini kontrol edemezsiniz. İstasyonlar talebe ayak uydurmak için sık sık ortaya çıkarlar ve mümkün olduğunda yeni trenler veya vagonlar eklemek için parçaları ayarlamanız ve genişletmeniz gerekir. Harita gerçekten çok büyük olmaya başladığında yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için fareyi kullanabilirsiniz. Bir treni farklı bir hatta taşımak istiyorsanız, sürükleyebilirsiniz.

mini-metro-inceleme-2

Oyunda çoğu zaman yolcuların bir yerden başka bir yere gidişini izliyorsunuz. Oyunda istasyonlar aşırı kalabalık olursa oyun sona erecektir. Oyunun konsepti de oldukça basittir. Ancak yine de her biri kendine özgü his veren haritalarıyla işleri ilginç kılar. Bu haritalar arasında İstanbul da bulunuyor. Hatları doğru şekilde düzenleyerek istasyonların yolcu olarak dolmasını önlemeniz gerekiyor. Yolcu sayısı dolan istasyon olursa oyun sona eriyor.

Oyunda Londra, New York, Paris, Berlin, Melbourne, Hong Kong, Osaka, Saint Petersburg, Montreal, San Francisco, Sao Paolo, Seul, Washington, D.C., Kahire, İstanbul, Şangay, Singapur, Stockholm, Mumbai, Auckland ve Guangzhou şehirleri bulunuyor. Oyunda diğer haritalara geçmek için bir önceki haritalarda belirli bir puan elde etmek gerekiyor. Oyunda gece modu da mevcut.