Pacify inceleme

Korku oyunları, 1980’lerin başlarından beri oyun sektörünün temelini oluşturdu ve sonunda PlayStation döneminde Silent Hill ve Resident Evil gibi oyunlarla ileriye doğru adımlarını attı. Oyun donanımındaki gelişmeler, sabit kamera açıları, önceden oluşturulmuş ortamlar ve zorlu kontrol şemalarının formülünde bazı ciddi değişiklikler meydana geldi. Korku türündeki son gelişmeler oldukça heyecan verici.

Bu incelemede, “Emily Wants to Play” serisini yaratan Shawn Hitchcock’un geliştirdiği first person bir korku oyunu olan Pacify’e bakacağız. Bu oyun aynı zamanda hem PvP hem de eşli oynanabiliyor. Pacify, fırtına sırasında büyük bir evin dışında başlıyor. Bir adama, tüm evi araştırması söylenir. Böylece çok ürkütücü küçük bir kızla saklambaç oyunumuz başlar.

Oyunda fark edebileceğiniz ilk şey, donuk renk temasıdır. Özellikle ev harika görünüyor. Üzerinden geçerken, hepsi gerçekçi bir şekilde oluşturulan çeşitli set parçalarına rastlayacaksınız. Işık efektleri, özellikle bir Indie projesi için oldukça etkileyici. Bu aynı zamanda çok önemlidir çünkü oyunun çoğu karanlık ortamlarda geçtiğinden, el feneri kullanırken karakterinizin gezinmesini gerektirir.

Pacify inceleme

Oyuncu modelleri etrafta dolaşırken akıcı bir şekilde hareket ediyor. Kaçmamız gereken şeytani küçük kız harika bir karakter modeline sahip. Yüzü özellikle ürkütücü ve gözlerinin etrafına bakma şekli, bu ölümsüzün içine biraz hayat getiriyor.

Oyunların en güçlü yanlarından biri ses tasarımıdır. Evin her tarafında açılan ve kapanan dereler gibi ortam sesleri var ve bu da siz eve girdiğiniz anda geriyor. Küçük kız uzaktan yaklaştığında, küçük ayaklarının zemine doğru patladığını duyacaksınız. Özellikle bir ses, beni hemen hoplattı – antagonistin sahte bir şeytan moduna geçtiği zamandı.

pacify-inceleme-1

Küçük kız çığlık atıyor ve ıstırap çekiyor ve neredeyse evin neresinde olduğunun önemi yok gibi görünüyor. Bunu duyacaksınız. Bu kız sizi çok hızlı bir şekilde avlarken, aynı zamanda neredeyse huzursuz olan, düşük perdeli bir inilti sesi çıkarır. Ayrıca oyun sırasında müziğin bulunmaması da oyuncunun daha yalnız hissetmesine yardımcı oluyor. Sonuçta, ses bu oyunu gergin bir deneyim haline getiriyor, özellikle de ilk denemenizde.

Oynanışın çekirdeği geçmişteki bazı korku oyunlarından bazı unsurları ödünç alırken, daha önce hiç uğraşmadığımız yeni bir kıvrıma da sahiptir. Outlast serisindeki gibi silahlanamıyorsunuz. Tek seçenek, olabildiğince hızlı koşmak ve kendini köşeye sıkıştırmamaya çalışmak. Neyse ki ne kadar uzun süre koşabileceğinize dair bir sınırlama yok. İşler başlarda kolay gidecek, çoğu kapıyı açmak bir anahtar gerektirir. Bu anahtarları bulmak ise oyunun ilk 30 ile 60 dakikasındaki amaçtır. Bunları aldıktan sonra, dokuz işaretli bebekten birini bulmanız gerekir. İşaretli bebekler siyah işaretli gri renktedir. Ve bu bebekleri toplamaya çalışmanın ürkütücü yanı, periyodik olarak kıkırdayarak koşturacakları, dolayısıyla asla aynı noktada olmayacaklarıdır.

Pacify oynanış

Bir seferde tek bir bebek taşıyabilecek olmanız oyuna biraz zorluk ekler. Çünkü bir bebeği taşırken başka bir bebeği tespit etseniz de geri döndüğünüzde orada olmayabilir. Fakat normal bir bebek gibi görünen ikinci bir bebek türü vardır. Bunlar, eğer düşman size gelirse kendinizi kurtarmak için kullanabileceğiniz temel öğelerdir. Önüne düşürmek onu geçici olarak rahatsız eder ve aranızda bir mesafe bırakmanıza izin verir.

İşaretli bebeklerin kazan dairesine sabitlenmesi gerekir ve bunu yapmak için bu bebekleri ararken odun ve kibritleri izlemeniz gerekir. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi, yalnızca bir odun ve bir kutu kibrit taşıyabilirsiniz.

pacify-inceleme-3

Oyun o kadar uzun değil. Başarıyı yakalayabilmeniz için oyunda en az iki ya da üç saat geçirmeniz gerekebilir, eşli oynasanız bile. Tıpkı Dead By Daylight’ta olduğu gibi oyunlarda ciddi olarak oynayanlar olsa da bazen sadece ortalıkta dolaşanlar da olabilir. Oyun ayrıca size müttefiklerle iletişim kurmanın bir yolunu vermeyerek oyunun basitleşmesinden kaçınır. Bu sorunu arkadaşlarınızla oynarken Discord’u kullanıyorsanız, bu şekilde çözebilirsiniz.