MORDHAU inceleme

MORDHAU, birinci şahıs çok oyunculu bir orta-çağ savaş oyunudur. Tam bir stratejik kanlı vahşet olan MORDHAU’da yakın dövüş mekaniğini öğrenmek için sabır ve sebat gerekiyor.

Basit bir hack-slasher olmaktan uzak olan MORDHAU, büyük ölçüde yakın dövüş savaşının daha ince noktalarını öğrenmeye ve uygulamaya koymaya odaklanır, ayak işlerinden ve konumlandırmadan sayısız saldırı ve savunma manevralarına kadar.

MORDHAU inceleme

İlk başta hantal hissettiriyor, ama bir kez başladınız zaman gerisi geliyor. Ancak oyun yeni başladığınızda, ilk birkaç saat daha az heyecan verici ve öğrenmeye odaklı geçecektir.

Oyunun başında 15 dakika sürecek bir öğretici, sizi bir dizi hareketi ve eylemi gerçekleştirebileceğinizi kanıtlamanızı isteyen temel bilgilerden sınava tabi tutacaktır. Bir noktaya değinmek gerekirse, bu dersler daha karmaşık tekniklere doğru çalışmak için gereken ipuçlarını sağlamada pek te başarılı değildir.

MORDHAU-inceleme-1

MORDHAU nasıl oynanır

Silah ustalığı bir yana, ilerleme, eşya, zırh ve silah satın almak için kullanılan altın ve XP ile birlikte altınla satın alabileceğiniz yeni eşyaları açabileceğiniz bir biçimde geliyor. Saatler geçtikçe, sadece karakter seviyeniz artmakla kalmaz, aynı zamanda oyunda yavaşça ustalaşırsınız ve oyuna ilk başladığınızda tırmanması imkansız bir tepe gibi görünen şey, daha az korkutucu hissetmeye başlar.

Düşman saldırılarının anlaşılması daha kolaylaşmaya başlar ve bu durum oyunu daha basit hale getirir. Saldırıların zamanını dikkatlice her bir vuruşun içine veya dışına yaslayarak değiştirmeye başlıyorsunuz ve Mordhau’nun gerçekten parlamaya başladığı ve daha karmaşık dövüşünün gerçek potansiyelinin kendini göstermeye başladığı, daha ayrıntılı nüansları kavrıyorsunuz.

MORDHAU oyun modları

Seçebileceğiniz üç ana oyun türü vardır – Frontlines, Battle Royale ve Horde – ancak kendi deathmatch veya takım deathmatch sunucularını özel olarak da kurabilirsin. Frontlines ana moddur ve iki kontrol ekibi her bir kontrol noktasını haritaya hükmedene ve hedefi tamamlayana veya yeniden dirilme noktalarını yok ederek rakibi elimine edene kadar bir şekilde elde tutmak ve bunun için mücadele etmektir.

Battle Royale, herkesin hiçbir alet ev gereçle başlamadığı ve hayatta kalmak için silah ve zırhı toplamak zorunda kaldığı solo, galip bir oyundur. Horde ise dalga tabanlı PvE savaşında altı oyuncuya kadar gerçekleşir. Her dalgayı temizlediğinizde, tur boyunca farklı noktalarda eşya ve silah satın almak için kullanılabilecek daha fazla altın kazanırsınız.

MORDHAU-inceleme-3

Frontlines bunlardan en iyisidir; hedef odaklı oyun sayesinde silahlarla daha az yetenekli olanların aktif bir şekilde katkıda bulunmalarını sağlıyor. Aynı anda ürpertici ve güçlendirici de olabilir. Battle Royale ve Horde, Frontlines’a göre daha zordur ve deneyimli oyuncular buralarda kendilerini daha iyi hissediyorlar.

Her maçın başlangıcından itibaren çeşitli zırh ve silah stillerine sahip birkaç yükleme seçebilirsiniz. Daha az zırhla daha hafifsiniz ve daha hızlı hareket edebilirsiniz, ancak kılıç saldırılarına karşı daha hassastırsınız, oysa ağır zırhlı karakterler kılıçlara karşı daha fazla koruma sağlar, ancak daha yavaştır. Her silah türü, kendine göre iyi olduğu çeşitli oyun stillerine uyar, ancak her biri haritada bulunduğunuz yere bağlı olarak daha işlevsel bir role sahiptir.

MORDHAU-inceleme-4

Daha uzun silahlar doğal olarak daha uzun bir alana nüfus edebilmenizi sağlar, ancak duvar kenarları ve engellere çarpacağından dar alanlarda iyi değillerdir. Mızraklar ve gerektiğinde diğer tek elle kullanılan silahlar fırlatılabilirken, daha büyük silahlar rakiplerin zırhını daha iyi kesmek için alternatif olarak kullanabilir. Kendinizi ne tür bir durum içinde bulursanız bulun, doğru yüke sahip olmanız şartıyla sağlam alternatifler ile zaten mükemmel bir dövüş deneyimi elde edebilirsiniz.

Haritalar, karlı bir dağ şatosundan yuvarlanan bir vadinin her iki ucundaki kale yerleşimlerine sahip geniş açık bir savaş alanına kadar kapsamlı, ancak haritalar hala biraz daha çeşitlendirilebilir. Bazıları belirli oyun türleriyle sınırlı olsa da, hepsinde yedi harita vardır.