Planet Nomads inceleme

Planet Nomads, hayatta kalma unsurlarına sahip, tek oyunculu, bilim kurgu temelli bir sandbox oyundur. Oyun, aynı zamanda yayıncısı da olan Craneballs tarafından geliştirildi. İlk kez 25 Mayıs 2017’de erken erişim olarak başlayan oyun 3 Mayıs 2019’da erken erişimden çıkarak resmi olarak yayınlandı.

Açıkcası Planet Nomads oyunun fragmanını ilk gördüğümde tüm bu özelliklerin bir arada kompozisyon olarak sunulmasının ne kadar zor olacağını düşündüm. Ancak oyuna girince oldukça şaşırdım. Oyunun başlangıcında bir kaçış podunda kendinizi buluyorsunuz. Kaçış podu, yabancı bir dünyaya kötü bir iniş yapıyor.

Tüm arkadaşlarınızı kaybetmişsiniz ve bir tek siz sağ kalmışsınız. Nihayetinde yabancı bir dünyada hayattasınız, ancak ne yapacağınıza dair hiçbir fikriniz yok. Neyse ki güvenilir çoklu aletiniz sayesinde ve sınırlı tedarikinizle donanmış olarak, bu yabancı dünyadaki varlığınızı araştırmalısınız. Hayatta kalabilmek için doğal dünyadan ve kazadan gezegene düşen malzemeleri toplamalısınız.

Planet Nomads İnceleme

Oyunun temel amacı, oyuncuların hayatta kalma becerilerini test etmektir. Bu eşsiz hayatta kalma oyunu piyasaya sürüldüğünden beri dünyanın her yerinden birçok oyuncuyu etkilemeyi başardı. Şahsen, hayatta kalma oyunlarından kaçınma eğilimindeyim ve sandbox oyunlar söz konusu olduğunda oldukça seçici davranıyorum. Ancak, Planet Nomads baya bir ilgimi çekti. Oynamadan önce oyunu araştırdıktan sonra, önemli gördüğüm ilk şey, geliştiricinin oyun için sıklıkla güncellemeler yapmasıydı. Ayrıca oyun, erken erişim döneminde oldukça fazla olumlu yoruma sahipti. Oyundaki kişisel tecrübem çoğunlukla olumlu bir tecrübeydi.

planet-nomads-inceleme-1

Oyunu bir süre inceledikten sonra nihayet bir şeyler inşa etmeye başladığımda, sistemi kullanımı oldukça kolay buldum. Bununla birlikte, en havalı özellik, çoklu aletin inşa ettiklerinizi parçalayabilmesi ve harcadığınız malzemelerin çoğunu geri elde edebilmenizdi. Oyunun genel çevre düzeni, kaynaklar, flora ve faunalara kadar iyi yerleştirilmiş gözüküyor. Bu oyunu incelerken ortaya çıkan genel deneyim hoştu.

Bu oyunun grafikleri gerçekten büyüleyici. Geliştiriciler grafiklere harika bir görüntü kazandırmayı başardılar. Oyunun temel mekaniğine daha aşina olduğunuzda, gerçek bir yalnız kurtulan hissi almaya başlarsınız, bu da daha derinlere ve daha fazlasına dalmanıza yardımcı olur. Planet Nomads evreninin bir atmosferi gerçekten canlı ve büyüleyici. Grafiklerin yanı sıra, ses parçaları da hoş. Oyunla ilişkili ses efektleri ve müzik her zaman sizi etkiler ve motive eder.

planet-nomads-inceleme-2

Planet Nomads nasıl oynanır?

Oyun esasında iki ana unsur üzerinde ilerliyor. Bunlardan ilki, yalnız kurtulanın dayanma gücü, su, yiyecek ve sağlık gibi hayatta kalma ihtiyaçlarını karşılaması gereken hayatta kalma modudur. Crafting sistemi oldukça karmaşık, ancak yeni oyuncular için bile kafa karıştırıcı gibi görünmüyor. Envanter sistemi, planları ve işçilik kuyruğunun kendisi şaşırtıcı derecede iyi çalışır ve önceden tanımlanmış kategorilerde tüm envanterinizi kendiniz sıralamak için saatler harcamak zorunda kalmazsınız. Temel hayatta kalma gereksinimlerine dikkat etmenin yanı sıra, düşman yaratıklarla dolu tehlikeli ortamın bastırılması da önemlidir. Birçok tehdit, temelde bilinmeyen hayvanlar tarafından yenmeyi, ölüme dondurmayı, aç kalmayı ve diğer birçok kritik durumu içeren çevrelerle ilişkilidir.

İkincisi yaratıcı mod. Bu modda kurtulan, sürdürülebilirlik seviyesini arttırmak için tüm gezegeni keşfetmek zorundadır. Tek yardımcısı olacak şeyler, koruyucu kıyafetler ve parçacık işleme aracıdır. Bu iki bileşenin yardımı ile hayatta kalan, çevreyi kendi ihtiyaçlarına göre uyarlamak zorundadır.

planet-nomads-inceleme-3

Yeni başlayanlar için ilk zamanlar zor gelse de, temel bilgileri öğrendikten sonra, ilginç, oyun içi özelliklerle dolu, atmosferik bir ortamla ve uzun saatler boyunca heyecan verici bir oyunla ödüllendirileceksiniz. Planet Nomads’ın hayatta kalma türünün şaheseri olmak için çok uzun bir yolu var, ancak bu oyunda büyük bir potansiyel görüyoruz ve kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz.