Kenshi inceleme

Kenshi zor ve affı olmayan bir oyun. Oyun, büyük bir emeğin sonucu ortaya çıkmışa benziyor. Büyük ihtimalle bu oyunu ya çok beğenirsiniz, ya da nefret edersiniz. Lo-Fi Games tarafından geliştirilen Kenshi, 6 Aralık 2018’de Steam’de yayınlandı.

Kenshi, açık haritalı RPG tipi bir hayatta kalma oyunudur. Oynarken stres atabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir oyundur. Kenshi günün ne kadar yorucu olduğunu umursamıyor. Eper bu oyuna harcayacak zamanınız ve enerjiniz varsa mutlaka oyun kütüphanenizde yer almalı. Sizi sevgisi için çalıştırır, bu ne kadar derin ve tatlı bir aşk. Son zamanlarda pek çok oyunda hikayesizlik görmeye alıştım, ama Kenshi biraz farklı. Bu bir simülatör ya da “deneyim” değil. Daha çok boş bir tuval ve kendi hikayenizi yaratabileceğiniz bir dizi boya fırçasına sahip olmanız gibi. Bu oyun her türlü ilgi çekici ve karmaşık mekaniği sizi etkileyebilir.

Kenshi inceleme

Gerçek anlamda kesin çizgileri olan bir yorumda bulunulamaz, ama bence Kenshi’yi oynarken kendinizi nasıl hissettiğinize bakmalısınız. Oyunda çok sayıda karmaşık töresel bilgi bulunuyor. Oyunla yaklaşık 10 saat geçirdikten sonra, dünyasını ve içinde yaşayan fraksiyonları öğrenmek için bu sürenin bile yeterli olmadığını gördüm.

Oyuna başlarken bir karakter yarattıktan sonra, yarım çift pantolon ve hiçbir şey yapmadan saldırganları savuşturmak için hiçbir işe yaramayan paslı bir demir çubuk dışında tam bir hiçliğin ortasında tek başına bırakılacaksınız. Nereye gittiğiniz ve ne yapmaya çalışacağınız size kalmış.

kenshi-inceleme-2

Olasılıklar sayısızdır, ancak tüm yollar tehlikeyle doludur. Bir çiftkte çalışmaya başlayabilir, kasabada bir tamirci dükkanı satın alabilir, genel mağazayı sorabilir veya değerli eserler ile dolup taşan tehlikeli antik kalıntıları keşfetmek için yola çıkabilirsiniz. Yalnız başına gidebilir veya 29 diğer kişiye kadar beraber olabilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın, kendinizi düzenli olarak hırsızlar, yamyamlar, kısır vahşi yaşam ve katil robotlar tarafından kuşatılmış bulacaksınız. Koşabilir, savaşabilir, ya da parasını ödemeyi deneyebilir veya onlara katılabilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, basit yollar ve kolay cevaplar yok. Yapabileceğiniz her anlamlı seçim, bununla ilişkili ciddi avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Oyundaki saat her devrildiğinde, eşzamanlı olarak başka bir gün doğumu görmek için yaşamda rahat bir nefes alırsınız ve bir sonraki güne nasıl gideceğinizi merak edersiniz.

kenshi-inceleme-4

Kenshi nasıl bir oyundur?

Oyunda bir ay boyunca hayatta kalabilirseniz, hayat sizin için kolaylaşır, ama asla rahat olmaz. Yerleşiminiz güvenilir bir şekilde sürdürecek kadar büyüdüğünde, sorunlarının en kötüsünün bittiğini düşünebilirsiniz, ama aslında daha da ölümcül suçluların çeteleri için daha cazip bir hedefsiniz. Kenshi’deki yaşam sürekli bir uyum sürecidir. Korku ve belirsizliği kucaklayabilirseniz, bu vahşi ve eğlenceli bir yolculuktur.

Kenshi, görsel olarak çok kötü değil. Oyunda bloklar var ve gerçekten genel görünüş kahverengi. Belki kahve içerken uyum yaşarsınız. Belli ki geliştirici ekip enerjisinin büyük bir kısmı oyunun mekaniğini ve grafiklerini değil ortamını geliştirmek için harcamış.

Kenshi’nin devasa haritası boyunca keşfedilecek farklı biyomlar var, ancak haritanın %70’i çorak çöller ve kurak ovalar gibi görünüyor. Karada yaşamak, karlı bölgelere göre daha da zorlaşsa da, buna değer.

kenshi-inceleme-5

Silah ve zırh setlerinin çoğu oldukça havalı görünmekle birlikte, karakter modelleri oldukça keskin hareket eder. Kesinlikle dünyanın her yerinde temiz bir tasarım estetiği var.

Ses efektlerine bakarsak, Kenshi nispeten sessiz bir oyundur – belki de kasıtlı olarak, kendinizi olabildiğince izole hissettiğinizden emin olmak için olabilir. Etrafınızdaki kanyonlardan sızan rüzgârın alçak sesi sürekli yoldaşınız olur, ancak çoğu zaman duyulacak pek bir şey yoktur.