This War of Mine: Complete Edition inceleme

This War of Mine ilk kez 2014 yılında PC için piyasaya sürüldü ve o zamandan beri hemen hemen her platforma ulaşt. Oyun artık daha sonra gelen tüm ek paketleri de içeren Complete Edition olarak satılıyor

This War of Mine’da, savaşın bitmesini beklerken terk edilmiş bir eve yerleşen küçük bir hayatta kalan grubunun kontrolünü sağlıyorsunuz. Oyun temelde hayatta kalma ve keşif unsurlarını kaynak yönetimi ile birleştirir. Ancak bu, oyunu benzersiz kılan kısmıdır. Bosna Savaşı sırasında Saraybosna Kuşatması’ndan esinlenilen oyun, savaş sırasında asker değil sivillerin hikayesini anlatıyor. Yaratıcılar savaşın korkularına başka bir bakış açısı vermeye çalıştılar ve bu konuda şaşırtıcı bir şekilde başarılı oldular.

This War of Mine inceleme

Grubunuz gün geçtikçe hayatta kalmaya çalışırken, oyunun akışı iki ayrı aşamaya bölünmüştür. Gün boyunca dışarıya çıkmak çok tehlikelidir; bu nedenle insanlarınız dinlenip yemek hazırlayabilir, evin etrafını temizleyebilir ve yatak, sandalye, yemek pişirme ocağı, yağmur suyu toplayıcıları ve bitkisel bahçeler gibi çeşitli tesisler ve ev aletleri inşa edebilir. Temel olarak insanlarınızla ilgilenir ve barınağınızı yavaşça daha yaşanabilir bir yere yükseltirsiniz. Gece boyunca, kaynakları toplamak, diğer hayatta kalanlarla ticaret yapmak veya diğer NPC’lerle tanışmak için şehirdeki çeşitli yerlere bir veya daha fazla kişi gönderebilirsiniz. Sadece herkesin arkadaşça olmayabileceğini ve bazı kaynakların zor yoldan elde edilebileceğini unutmayın.

this-war-of-mine-inceleme-2

Gece boyunca, oyun sizi kendi ahlakınızı sorgulamanıza bile neden olabilecek seçimler yapmaya zorlayacaktır. Örneğin, bir evi keşfederken bol miktarda yiyecek bulabilirsiniz, fakat aynı zamanda yaşlı bir çiftin evde yaşadığını da öğrenirsiniz. Bunları soyup açlıktan ölmelerine izin verecek misiniz, yoksa yiyecek bulacağınızdan emin olmadan başka yerlere bakmaya devam edecek misiniz? Unutmayın, grubunuz da yemek yemeli ve kimsenin, kimsenin kendini savunamadığı için yaşlı insanların yemeğini çalmayacağını söyleyebilen var mı? Ve onları soymaya karar verirseniz, kurtulan da suçlu hissedebilir ve depresyona girebilir. Bu küçük anlatılar ve This War of Mine’ın özü olan deneyimlerinizi şekillendirme biçimleridir.

this-war-of-mine-inceleme-3

This War of Mine nasıl oynanır?

Oyun ilk başlatıldığında, ateşkes ilan edilene kadar rastgele günlerde hayatta kalması gereken tek bir mod seçilir. Diğer hayatta kalma oyunları gibi, ‘kalıcı ölüm’ özelliği de var, yani grubunuzdaki herkes öldüğünde, oyun biter ve baştan başlamak zorunda kalırsınız. Daha sonra çeşitli koşulları değiştirmenize ve seçtiğiniz karakterleri seçmenize izin veren bir senaryo editörü de eklediler. The Little Ones adı verilen ilk genişletma paketi, olaya çocukları da ekledi. Grubunuzdaki bir çocuğun olması size fazladan bir yük getirir, çünkü bu beslenecek fazladan bir boğaz ve bunalmamak için çok fazla dikkat gerektiriyor. Ancak, yemek pişirme gibi daha küçük işleri yapmak için de eğitilebilirler.

this-war-of-mine-inceleme-4

Üçüncü Yıldönümü sürümü de dahil olmak üzere çeşitli sürüm yükseltmeleriyle oyun aynı zamanda yeni yerler, karakterler, barınaklar ve senaryolar ve finaller aldı. Bu unsurlar oyunu daha da zenginleştiriyor, ancak oyuna en büyük ve en son eklenenler Stories. Bunlar, ateşkes kadar hayatta kalmaktan başka, oyunda size daha fazla amaç veren, hikayeye dayalı üç senaryo. Örneğin, “Bir Baba’nın Sözü” olarak adlandırılan ilkinde, hasta kızıyla da ilgilenmesi gereken bir babanın kontrolünü ele geçirirsiniz. Şehirden bir çıkış yolu bulmaya çalışırken, kaçırılır ve onu bulmaya çalışmanız gerekir. İkinci hikaye olan “Son Yayın” kısa bir süre önce yayınlandı. Üçüncü bir hikaye daha var ve destansı üçlemesini tamamlıyor.

Oyun grafiksel bir güç merkezi olmadığından, bu konuda pek değerlendirmeye gerek yok. Oyun hem tema hem de sanat yönündeki karanlık ve cesur doğası nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Oyun oldukça ağır ve sık sık iç karartıcı konulardan bahsediyor, ancak This War of Mine, oyunlara eğlenceden daha fazlası için bakan herkes için unutulmaz bir deneyim sunuyor.