Space Engineers inceleme

Space Engineers, uzayda ve gezegenlerde geçen voksel tabanlı bir sandbox oyundur. Çekya merkezli bağımsız geliştiricisi Keen Software House tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Başlangıçta 2013 yılında erken erişim olarak piyasaya sürüldü, 2019’da erken erişimden çıkarak tam sürüm olarak sunulmaya başlandı.

Space Engineers nasıl bir oyundur, diye merak ediyorsunuz. Şöyle diyelim, adı üstünde Mühendisler uzayda. Gezegenleri ve uzayı keşfedeceğiniz, kaynakları toplayabileceğiniz, üsler ve araçlar inşa edebileceğiniz ve bazen de onları çok fazla kaza yapacağınız fizik tabanlı bir sandbox oyundur. Space Engineers, hemen hemen her şeyi inşa edebileceğiniz Minecraft ile karşılaştırılabilir. Ancak Space Engineers ile, gerçekten neredeyse istediğiniz herhangi bir şey inşa edebilirsiniz – kelimenin tam anlamıyla! Doğru fizik ve yerçekimi ile.

Space Engineers inceleme

Oyun, bir dizi başlangıç senaryosu, çevrimdışı ve çevrimiçi oyun ile iki oyun modu sunar. Bunlar, yaratıcı ve hayatta kalma şeklindedir. Hayatta kalmayı seçerseniz, yiyecek veya su için endişelenmenize gerek kalmayacak, ancak bir şeyler oluşturmak için kaynakları toplarken sağlığı yönetmek, güç, oksijen ve jetpack yakıtı kullanmak zorunda kalacaksınız. Yaratıcı mod bu kısıtlamaları ortadan kaldırır, ancak araçlar ve diğer yapılar hala tahrip olabilir.

Space Engineers’ın en popüler özellikleri fiziği ve yapı sistemleridir. Gezegensel ağırlık ve kütle, dikkate alınması gereken faktörlerdir ve tamamen işlevsel bir uçuş aracı yapmak için, iticilerin en az bir jiroskopun yanı sıra 6 yöne de yerleştirilmeleri gerekir. İnşaat için, hem büyük hem de küçük boyutlarda çok sayıda blok mevcuttur ve fonksiyonel blokların yapılandırılabilirliği şaşırtıcıdır.

space-engineers-inceleme-1

Örneğin, tekerlekleri maksimum güç, lastik sürtünmesi, süspansiyon gücü, süspansiyonda istenen yükseklik ve daha fazlasını ayarlamak üzere yapılandırabilirsiniz. Gemileri iniş takımlarıyla bağlayabilir, bunları konektörlerle sabitleyebilir, rotor ve pistonlu römorklar ve diğer hareketli parçalar oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. İmkanlar sonsuzdur. Uzaktan kumanda ile araçlara pilotluk yapabilir ve otomatik pilot protokolünü ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca ilginç uygulamalara sahip çok sayıda fonksiyonel blok vardır. Kaynak makinelerini otomatik olarak onarmak, geminin zırhının alt tarafına otomatik olarak onarmak, kurtarılmış bitleri düşürmek için bir öğütme çukuru oluşturmak, bir atlama tahrikiyle bir seferde 2000 km’ye kadar çarpmak veya yapay bir yerçekimi jeneratörü yerleştirmek ve bir yerçekimine ters yerçekimi kurmak için uygulayabilirsiniz. Space Engineers tüm bunları ve daha fazlasını yapma fırsatı sunuyor. Ve aklınıza gelebilecek her şeyi silah, dekorasyon, blok ve daha pek çok şey ekleyen modlar mevcut.

space-engineers-inceleme-2

Space Engineers’da uzay gemisi inşa etmek

Ancak bir şeyi inşa etmeyi bitirdikten sonra, dikkatli olmalısınız, çünkü SE’de neredeyse her şeyi inşa edebilseniz de, Space Engineers’daki hemen hemen her şey tahrip edilebilir. Bir yanlış hamle ve inşa etmek için saatlerce vakit harcadığınız bir aracı mahvedebilirsiniz. Gücü açmayı ihmal ederek veya kargo ile aşırı yüklemeyi ihmal ederek gemilerime birçok kez ciddi şekilde zarar verdiğim oldu. Neyse ki, son derece yararlı bir özellik ile en kötüsü olmadan önce araç tasarımlarınızı koruyabilirsiniz: planlar. Planlar, oyundaki araç ve yapıları kaydetmenizi ve yeniden yaratmanızı sağlar.

space-engineers-inceleme-4

Yaratıcı modda, tüm planları doğrudan dünyaya kopyalayabilirsiniz; fakat hayatta kalmak için, planın bir görüntüsünü oluşturmak için bir projektör kullanmanız gerekecek, daha sonra bir kaynakçı ve gerekli malzemelerle kolayca doldurabilirsiniz. Planlar ve projektörlerde hasar görmüş, kaybolmuş veya tahrip olmuş araçları yeniden yaratmak, onları tekrar bellekten oluşturmaktan çok daha kolaydır. Projektörler ve kaynakçı blokları ile otomatik üretim sistemleri bile kurabilirsiniz. Ve kendi aracınızı tasarlamak için zaman ayırmak istemiyorsanız, Steam atölyesinde çok çeşitli önceden hazırlanmış planlar mevcuttur.

space-engineers-inceleme-5

Space Engineers ayrıca rastgele karşılaşmalara ve gemiye monte edilmiş silahlara sahip düşman AI’ı da içerir. Dövüşçülerle, güçlü silahlı bir gezici ile veya taretli bir taban kılıcıyla dolu güçlü bir savaş kruvazörü inşa edebilirsiniz. Ve AI düşmanlarına karşı karşıya kalmaktan sıkılırsanız, arkadaşlarla başa çıkmak da çok eğlenceli.

Genel olarak, Space Engineers bazı ilginç ve benzersiz özelliklere sahip eğlenceli bir sandbox alandır. Karmaşıklığı bazılarına zor gelebilir, ancak sabrı ve yaratıcılığı neredeyse sonsuz bir fırsatla ödüllendiren karmaşık inşaat sistemlerini seviyorsanız, bu oyunu size tavsiye ederim.