Railway Empire inceleme

Railway Emire, Gaming Minds Studios tarafından geliştirilen ve 26 Ocak 2018 tarihinde Kalypso Media Digital tarafından Steam’de yayınlanan strateji, ekonomi ve yönetim türlerinde bir oyundur. Oyun, başarılı bir demir yolu simülasyonu olarak incelenmeyi hak ediyor.

Railway Empire inceleme

1867 yılında Nebraska’daki bir grup Cheyenne kabilesinin topraklarında demir yolu istememeleri sonucu isyan eder. Kabile üyeleri raylara kütük koyarak vagonları raydan çıkarır. İşler kızıştıkça raylar parçalanıyor, trenler yakılıyor. Ancak oyunun senaryo bölümü 1860’lara dayansa da oyunda bunların hiçbiri yok. Oyunun haritası, coğrafi olarak tarihe uygundur. Ancak tarihi gerçeklik, geniş açıdan görülür. Bu durum hem bölümlü oyunda, hem de senaryo modunda (ABD iç savaşından sonra Güney Demiryolları Ağını yeniden inşa etmek gibi) geçerlidir.

Haritada Miles City, Montana, Grand Junction ve 1860’larda bile olmayan Colorado gibi şehirler vardır. Haritanın bazı bölümleri fırtınadan dolayı bazen gizleniyor. Oyunda özellikle kar etmenizi engelleyebilecek doğrudan rekabetten kaynaklanan tüm küçük sıkıntılardan kurtulmanız en önemli meselelerden biri. Genel olarak bakarsak, Railway Empire olabildiğince eğlenceli bir oyundur.

railway-empire-inceleme-2

Railway Empire oynanış

Railway Empire’de karmaşıklıkların en iyi şekilde sunulması konusunda iyi bir iş çıkartılmış. Esasında demir yolu rayları, birbirine bağladığı iki kasaba arasındaki en kısa yol ve en hızlı yol olmalıdır (ve öngörülen harcamaların genellikle gösterdiği gibi en ucuz olmalıdır), ancak aynı zamanda ülkedeki buğday ve sığır gibi ana yollar dışındaki malları alma konusunda sorun yaşarsınız. Bu nedenle büyük şehirler arasında küçük istasyonlar kurmak ve böylece ürünlerini daha kolay istenen şehirlere taşıyabilmeniz gerekir.

Akıllıca yerleştirilmiş lojistik istasyonları uzun yollarda veya yol bağlantıları gibi diğer faktörler de dikkate alınmalıdır, böylece trenler en az gecikmeyle yol alabilir. Tren istasyonlarındaki hatların, diğer şehirlerden gelen hatları karşılamak için düzgün şekilde hizalanması gerekir. Daha sonraki bölümlerde, gelişmek için yardım ettiğiniz kasabalara daha fazla insan çekmek için üniversiteler gibi yapılar bile inşa edebilirsiniz, bu da sizin için daha fazla kazanç anlamına geliyor.

Bunun ötesinde, yeni lokomotifler için araştırma noktalarını yeni teknolojilere ve daha da yüksek verimlilik için yapım yöntemlerine odaklanabilirsiniz. Bu tür bir derinlik başka ellerde kontrolden çıkmış olabilirdi, ancak Railway Empire, eğlenceli bir oyun sunmaya devam ediyor. Oyunun kendisi, ne kadar dinamite ihtiyaç duyacağımı anlamaya gerek kalmadan otomatik olarak dağların zirvelerini keser ve düz arazide kalabilmek için öngörülen çizgiyi yukarı ve aşağı kolayca ayarlamaya imkan tanır.

railway-empire-inceleme-3

Railway Empire nasıl bir oyundur?

Oyunda yapay zeka AI genellikle hat boyunca belirlediğiniz rotalarda trenlerin ne yaptığını merak etmenize bile gerek bırakmayacak kadar iyi. Bu sayede ana işim, trenlerin en uygun yerlere gitmesini sağlamak, asla endişelenmek zorunda kalmadan her senaryoyu bitirmek için gereken çoklu hedefleri kontrol etmektir.

Oyunda bölümler akıllıca tasarlanmış ve 1860’larda Great Plains’in kolay hatlarını yöneteceğiniz açılış bölümüyle başlayıp East Coast’taki rakiplerinize karşı mücadele ederek demiryolu imparatorluğunuzu kurmanız için tasarlanmış. Bu durum daha sonra Civil War (ABD İç Savaşı) lojistiğine ve ardından Mississsippi Nehri üzerinde köprüler kurmaya ve sonunda Kıtalararası demir yolununun kesiştiği batı yarısına kayıyor. Amerika’nın batısındaki dağlar da tehlikeli bir güzergah oluşturuyor. Railway Empire, buhar ve demire odaklanmasına rağmen, aynı zamanda ABD tarihinde doğa tarihin oynadığı ana rolü de hatırlatıyor.

railway-empire-inceleme-4

Railway Empire’ın mevcut hali, ağlarınızı hedeflerinizden, teknoloji ağacından veya döneme özgü sınırlardan bağımsız olarak oluşturmanıza olanak tanıyan “Serbest Mod” adlı moda da sahip. Trickster’ın lokomotif veya açık artırmalarda yüzde 20 indirimi ya da Sanayicinin yüzde 5 daha yüksek navlun fiyatları olması durumunda, ilgili bonuslarından tam olarak yararlanabilmek için istediğiniz oyuncu karakterlerinden birini seçebilirsiniz.