İstanbul’da depremden en çok etkilenecek ilçeler

İstanbul’da depremin eli kulağında. Uzmanlar her gün başka bir uyarı yayınlıyor. Ancak depreme ne kadar hazır bir ülkeyiz ve deprem ülkemizde ne kadar öncelik konusu? Tabi bu soruların cevaplarını biliyorsunuz. Peki depremden en çok hangi ilçeler etkilenecek? Bu sorunun cevabı sadece depreme yakınlık olmayacak, ilçelerdeki konut stokunun ne kadar eski olduğu da bir etken olacak. O halde haydi depremden dolayı en çok korkması gereken ilçelere göz atalım…

İstanbul istim üstünde. Son zamanlarda art arda gelen 3 ile 6 büyüklüğü arasındaki depremler deprem gerçeğinin en azından vatandaşlar için farkına varılmasına neden oldu. Ancak yarın bir gün gerçekten beklenen büyük deprem vurduğunda ne olacağını tahmin eden herkes şüphesiz tedirginlik içinde. İstanbul’da çok sayıda bina çürük, deprem toplanma alanı olarak gösterilen parklarda birkaç aile ancak kalabilir. Her yerde binalar var. Peki ne olacak? Büyük bir belirsizlik İstanbul’da yaşayan 16 milyonu bekliyor.

Depremden en çok etkilenecek ilçeler

Son yayınlanan deprem risk haritasına göre beklenen büyük Marmara depreminden etkilenecek ilçeler, büyük çoğunlukla kıyı şeridinde yer alıyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca devam eden sahil şeridindeki ilçeler hem depremden etkilenecek, hem de tsunami ile karşı karşıya kalacak.

istanbul-risk-haritasi

Rapora göre göre en riskli ilçeler belli oldu. Avrupa yakasında en riskli ilçeler; Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylükdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih. Anadolu yakasında en riskli ilçeler; Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar.

Eğer fay Silivri tarafında değil de Yalova tarafında kırılırsa, o zaman durum Anadolu Yakası için daha da kötü olabilir. Kartal, Maltepe, Adalar, Pendik, Tuzla ilçeleri depremden dolayı harap olabilir. Son aylarda meydana gelen depremler genel olarak Silivri açıklarında olsa da zaman zaman Yalova açıklarında da deprem meydana geliyor.

istanbul-zemin-haritasi

İstanbul’da zeminin kayalık olma oranlarını gösteren haritada da zemin durumunu açıkça ortaya koyuyor. Konut yaşlarına da bakılınca, konut stokunun çoğunluğunu yaşlı binalar oluşturuyor. Bu da yıkımı beraberinde getirecek. Bu arada uzmanlara göre İstanbul’da 400 bin riskli yapı bulunuyor.

istanbul-bina-yaslari

Eğer oturduğunuz binanın riskli olup olmadığını merak ediyorsanız, binanınızın alttaki koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelisiniz. Eğer binanınız alttaki koşullarla eşleşiyorsa, betondan bir tabut içinde yaşıyorsunuz anlamına gelebilir. Derhal yeni bir eve taşınmayı düşünmelisiniz.