Maltepe dere haritası: Maltepe’de nereden dere geçer?

Maltepe’de hangi dereler var? Maltepe’nin dereleri nereden geçiyor? Maltepe’deki dere yatakları nerede? İşte Maltepe’nin dereleriyle ilgili hazırladığımız dere haritası. Maltepe’deki mevcut dereleri ve geçmişte var olmuş dereleri harita üzerinde gösterdik.

Mevcut derelerin nerede olduğunu tespit etmek kolay olsa da geçmişte var olmuş ve şu anda kurumuş veya ıslah projesi ile üstü kapatılmış dereleri bulmak oldukça zor oldu. Bunun için tarihin derinliklerine daldık ve sizin için eski dereleri araştırdık.

Maltepe dere haritası

Maltepe dere haritası, Kartal, Maltepe ve Pendik ile ilgili özel haberleriyle bilinen ve bölgenin en çok okunan haber sitesi Kartal 24’ün özel çalışması ile Yandex haritalar üzerinde hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında Maltepe’nin 1970 ve 1982 yıllarında hazırlanan ortofoto haritası ile güncel uydu haritası üst üste konularak şu anda mevcut olmayan derelerin geçmişte geçtiği yerler çizilmiştir. Ayrıca mevcut dereler de haritada gösterilmiştir. Harita üstünde hareket edebilirsiniz ve yakınlaştırma yapabilirsiniz.

Önemli uyarı: Bu sayfada yer alan dere haritası henüz tamamlanmamıştır. Tüm dere ağının ortaya çıkarılması için daha fazla çalışma yapılacaktır. Bu yazı şu anda önizleme (demo, beta, erken erişim vs) versiyonudur. Tüm ağ tamamlandığında yazı güncellenecektir ve bilgi verilecektir.

Maltepe’de hangi dereler var?

Maltepe’de şu anda aktif olan iki dere bulunuyor: Çamaşırcı Deresi, Büyükyalı Deresi, Dragos Çayı. Ayrıca bu derelerin çok sayıda kolları vardır. Maltepe adeta derelerin üstüne kurulu bir ilçedir. Çok sayıda sulak alan ve gölet vardır. Bunların çoğu 1980’den bu yana kurutulmuştur ve üstüne yapılaşma yapılmıştır.

Sorumluluk reddi: Eski derenin geçtiği yollar bilimsel bir metotla hesaplanmamıştır. Derenin eskiden geçtiği güzergah yaklaşık olarak ifade edilmiştir ve bir kesinlik içermemektedir. Derenin evinizin altından geçip geçmediğini merak ediyorsanız, uzmanlara danışmalısınız.