Altunizade metrobüs istasyonu genişletildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar Altunizade’deki Altunizade Metrobüs İstasyonu’nda genişletme çalışması yaptı. İstasyonda yolcu yoğunluğunu azaltmak için yeni indirme peronu ve merdiven inşa edilmesiyle birlikte kapasite arttırıldı. Özellikle Yamanevler – Çekmeköy Metrosu’nun açılmasıyla Altunizade’de günlük yolcu sayısı 17 binden 35 bine çıkarak mevcut alt yapının kaldıramayacağı seviyeye ulaşmıştı.

İBB iştiraklarından İETT tarafından yapılan çalışmayla beraber yaşanan yoğunluğu azaltmak için istasyona ilave 300 metrekarelik yeni bir indirme peronu inşa edildi. Bu sayede istasyona yanaşan araç sayısı 5’ten 9’a yükseltildi. Ayrıca yolcuların perondan çıkıp metro istasyonuna ulaşabilecekleri yeni bir merdiven yapıldı. Vatandaşların istasyona giriş çıkışlarını rahatlatmak için ayrıca istasyona 5 adet turnike, 1 adet biletmatik ve 2 adet iade validatörü eklendi.

Altunizade Metrobüs İstasyonu, Yamanevler – Çekmeköy Metro Hattı’nın devreye girmesiyle geçtiğimiz yıl 2 kat fazla yolcuya hizmet vermeye başladı. Metro hattının istasyona entegre olmasıyla günlük ortalama yolcu sayısı yüzde 105 artışla, 17 binden 35 bine çıktı. Yolcu artışından dolayı istasyonun yolcu bekleme alanı ve merdivenleri yetersiz hale gelmişti.