Telefonun 5G olduğunu nasıl anlarız?

5G ağları denilince her zaman 4G ağlarına göre 10 kata kadar daha hızlı bağlantıdan bahsediyoruz ve bu da Wi-Fi bağlantısından uzakta olduğumuzda bir fark hissetmeyeceğimiz anlamına geliyor.

Şimdi telefonumun 5G ağlarıyla uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım? Telefonunuzun 5G desteğiyle gelebileceğinin ilk hızlı göstergesi, en erken 2020’de satın aldığınız orta sınıf veya üst düzey bir telefon olup olmadığıdır.

İlk olarak cep telefonunuzun geldiği kutuyu arayın. Üreticilerin çoğu, cep telefonu kutularında 5G ağları desteğini tanımlayan logoyu içerir, bazıları bunu kutunun önüne veya barkodların yanına yerleştirir.

Bulamıyorsanız, yine de telefonunuzun 5G’yi desteklemediği anlamına gelmez. Cep telefonunun 5G ağlarını kabul edip etmediğini yapılandırmayı kontrol edin. Daha etkili bir seçenek, telefonun 5G ile uyumlu olup olmadığını işletim sistemi ayarlarında kontrol etmektir.

Android durumunda aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  1. Ayarlara gidin
  2. Mobil Ağları veya Bağlantıyı bulun
  3. Mobil verilere erişin
  4. Tercih Edilen Ağ Türünü Seçin

Tercih edilen ağ türü seçilirken 5G görünmelidir, bölgenizde hala 5G hücresel ağ yoksa bunu yapmamanız önerilir.

iPhone’lar söz konusu olduğunda, aşağıdaki adımları yapmanız gerekir:

  1. Ayarlara gidin
  2. Mobil veriyi seçin
  3. Seçenekler’i seçiyoruz

Ses ve veri’yi seçtiğinizde, 5G ağları seçeneği görünmelidir, yalnızca LTE görüyorsanız bu, telefonunuzun bu yeni ağla uyumlu olmadığı anlamına gelir.

5G nedir, 5g nasıl çalışır

5G’nin nasıl çalıştığını açıklamadan önce, 5G’nin ne olduğunu açıklamak muhtemelen iyi bir fikirdir. Bu konudan sonra konuşacağımız birçok özellik var, ama işte hızlı bir özet. 5G, 4G LTE bağlantınızın yerini alacak veya en azından artıracak yeni nesil mobil geniş banttır. 5G ile, katlanarak daha yüksek indirme ve yükleme hızlarını göreceksiniz. Gecikme veya aygıtların kablosuz ağlarla iletişim kurması için geçen süre de önemli ölçüde azalacaktır.

5G’nin ne olduğunu bildiğimize göre, geleneksel 4G LTE’den farklı olduğu için nasıl çalıştığını anlamak iyi bir fikirdir. İlk olarak, spektrumdan bahsedelim. LTE’nin aksine, 5G üç farklı spektrum bandında çalışır. Bu önemli görünmese de, günlük kullanımınız üzerinde dramatik bir etkisi olacaktır.

Düşük bant spektrumu ayrıca alt 1GHz spektrumu olarak da tanımlanabilir. Orta bant spektrumu, düşük banttan daha hızlı ve düşük gecikme süresi sağlar. Bununla birlikte, binalara düşük bant spektrumu kadar etkili bir şekilde nüfuz edemez. Orta bant spektrumunda 1Gbps’ye kadar pik hızlar bekliyoruz. Yüksek bant spektrumu, 5G için en yüksek performansı sağlayan, ancak büyük zayıflıklarla. Genellikle mmWave olarak adlandırılır. Yüksek bant spektrumu 10 Gbps’ye kadar pik hızlar sunabilir ve son derece düşük gecikme süresine sahiptir. Yüksek bandın ana dezavantajı, düşük kapsama alanına sahip olması ve bina penetrasyonunun zayıf olmasıdır.

Spektrumları açıkladıktan sonra, 5G bağlantı hızına bakalım. 5G önemli ölçüde daha yüksek veri hızları sunacaktır. En yüksek veri hızları, mobil baz istasyonu başına 20Gbps aşağı bağlantı ve 10Gbps yukarı bağlantı. Dikkat edin, bu 5G ile deneyimlediğiniz hız değildir (özel bir bağlantınız yoksa) – hücredeki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan hızdır.

5G için en yüksek veri hızları oldukça etkileyici olsa da, gerçek hızlar aynı olmayacak. Spesifikasyon, 100Mbps’lik kullanıcı indirme hızlarını ve 50Mbps’lik yükleme hızlarını gerektirir. Verilerin bir noktadan diğerine gitmesi için geçen süre, ideal koşullarda 4 milisaniye ve en yüksek hızı gerektiren kullanım durumları için 1 milisaniye olmalıdır. Örneğin uzaktan yapılan ameliyatları düşünün.

5G ile baz istasyonları 0 ila 500km/saat arasındaki hareketi desteklemelidir. Bu temel olarak, baz istasyonunun yüksek hızlı bir trende bile bir dizi anten hareketinde çalışması gerektiği anlamına gelir. 5G, LTE’den çok daha fazla bağlı cihazı destekleyebilmelidir. Standart 5G şehirleri kilometrekare başına 1 milyon bağlı cihazı destekleyebilmelidir.