Strategic Command: World War I inceleme

Strategic Command: World War I, geliştiricilerin büyük savaş ile ilgili ikinci oyunudur. Orijinal oyundan birkaç yıl sonra yapılan bu yeni oyun, son derece geliştirilmiş bir versiyonudur. Eski oyunu bilenlerin hemen fark edeceği gibi en temel değişiklik, kare ızgaranın daha geleneksel altıgenlerle değiştirilmesidir. Ayrıca oyun şüphesiz daha güzel görünüyor. Görsellerin ötesinde, oyun, serinin hayranlarına oldukça iyi bir oynanış sunuyor.

Bu oyunu ilk kez oynayacaklar için, oyunun işleyişine kısa bir bakış yapmakta yarar var. Strategic Command WW1 (SCWW1), I. Dünya Savaşı’nda İtilaf veya Merkezi Güçlere liderlik etme rolünü üstleneceğiniz büyük bir strateji sıra tabanlı oyundur. Piyade için standart birim boyutu olarak bir kolordu kullanılarak birim yoğunluk minimumda tutulur. Uçak, topçu ve HQ birimleri de buralardadır, ancak çok sayıda değildir. Denizde işler tersine çevrilir, her biri kendi değerli gemilerine sahip olan ayrı gemiler vardır.

Strategic Command: World War I inceleme

Savaşta birim sağlığı 1-10 arasında bir ölçekle temsil edilir ve ortalama savaşta 1-3 puan düşer. Oranları belirlemek için moral, lojistik, arazi, yerleşme ve daha fazla faktör devreye girdiğinden, işler o kadar basit değildir. Yine de, oyun işleri basitleştirir ve daha az deneyimli savaşçıların ayaklarını havuzun derin ucuna batırmaları için harika bir yerdir.

Oyunun nasıl kontrol edileceğini açıklayan bir kılavuzun yanı sıra, tüm kampanya için uzun bir strateji kılavuzu da bulunmaktadır. Yeni oyuncuların oyuna başlarken daha bilgili başlamalarını sağlar. Karar olayları, partizanlar, deniz ablukaları ve yapabileceğiniz belirli eylemlerin oyunu nasıl etkileyeceği gibi şeyler burada yer alıyor. Bunun yanı sıra, rehber her bir taraf için geniş stratejiler ve her bir ulus için özel ipuçları içermektedir. SCWWI, diğer SC oyunları gibi, belirli dönüşlerde veya belirli koşullar altında tetiklenecek çok sayıda komut içeren olay içerdiğinden, bu belgeyi gözden geçirmeniz oyuna başlamadan önce iyi bir fikirdir. Bu olayların tümü, ne zaman tetiklenecekleri ve her kararın olası sonuçlarının ne olacağı hakkında bilgilerle birlikte strateji kılavuzunda listelenmiştir.

strategic-command-world-war-i-inceleme-2

Haritada meydana gelen tüm savaşların yanı sıra, oyuncunun diplomasi, üretim ve araştırma yönetimi ile de ilgilenmesi gerekecek. Bu alanların tümü bir kaynak havuzunu (MPP’ler) paylaşır ve aynı kaynakların mevcut birimlere verilen hasarı onarmak ve birimleri uzak mesafelere taşımak için demiryollarını kullanmak için de gereklidir. Bu değerli noktaları nasıl harcadığınız konusunda çok dürüst olmanız gerektiği anlamına gelir. Bir savaş gemisi gibi çok pahalı bir birim inşa etmeyi seçmek, tamamlanması için pek çok dönüş gerektirecek, sadece basit bir seçim değil, tüm oyun stratejinizi aktif olarak oluşturduğunuz bir şey. Diğer ulusların sizin tarafınıza katılmasını sağlamak veya denizaltı savaşı ya da hava savaşına odaklanmak gibi diğer uzun vadeli kararlar da aynı şekilde hafifçe yapılacak seçimler değildir. Ne yapmayı seçerseniz seçin, rakibiniz sert bir mücadele verecek ve sadece seçimlerinizi etkili bir stratejiyle eşleştirerek geçerli olacak.

strategic-command-world-war-i-inceleme-3

Strategic Command: World War I nasıl oyundur?

Ayarlarla zorluğu kademeli olarak arttırmak ve kendinizi dezavantajlı hale getirmek mümkündür. Nihai zorluğu elde etmek için çevrimiçi olmanız ve bir insan rakip bulmanız gerekir. Bu incelemeyi hazırlarken çevrimiçi işlevi kullanmama rağmen, çoğu Matrix / Slitherine dönüş tabanlı oyunlarla aynı PBEM ++ sistemini kullanıyor. Bu sistemi kullanarak, eşzamansız olarak oynayabilir, bir dönüşü tamamlayabilir ve rakibiniz sırayla oynadıktan sonra geri dönebilirsiniz.

strategic-command-world-war-i-inceleme-4

Başka bir oyuncuya karşı tam bir savaş yürütmek biraz zaman alabilir, ancak bunun heyecan verici bir deneyim olacağını hayal ediyorum. Daha kısa bir maç denemek istiyorsanız, 1917’de bölümü başlatan ve sona yaklaşan bir senaryo ile çok zorlu bir mücadeleye katılın.

Strategic Command: World War I, seriye sağlam bir giriş yaptı ve daha önce diziden hoşlanan herkese iyi bir WWI strateji deneyimi sunuyor. Bence Stratejik Komuta derinlik ve eğlence arasında neredeyse mükemmel bir denge kuruyor.