Age of Wonders III inceleme

Age of Wonders III, Hollandalı geliştirici Triumph Studios tarafından geliştirilen ve yayınlanan 4X sıra tabanlı bir strateji video oyunudur.

Age of Wonders 3’ün görünüşüne ilk bakışta iki şey fark edeceksiniz. Birincisi, fantezi temalı dünyası gerçekten çok güzel görünüyor – yemyeşil ormanlar üzerinde yüksek kuleler, sarp zirvelere ve açık buzul sularının çekiciliği, ocaklar, madenler ve mana düğümleri olağanüstü bir görüntü ortaya koyuyor. İkincisi, estetik farklılıklarına rağmen Age of Wonders 3, Civilization 5’e çok benziyor.

Age of Wonders 3 inceleme

Kuşkusuz düzenli bir kullanıcı arayüzü, altıgen taban karoları ve renk kodlu bölge tanımlaması ile Triumph Studios’un 2003’ün Age of Wonders: Shadow Magic’ten bu yana 4X alanındaki ilerlemelere dikkat ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, zekice birbirine bağlı unsurlar, ferahlatıcı bir savaş sistemi ve bir altın wyvern sayesinde Age of Wonders 3, içi dolu bir strateji oyunu olarak kendini gösteriyor.

Kahraman birimleri, tipik snooty yüksek elf büyücüsünden daha egzotik teokrat draconian’a kadar değişir. Altı ırktan ve sınıftan her biri, değişen arazilerde ne kadar iyi geliştiklerini ve hangi büyüler, imparatorluk yükseltmeleri ve pasif bonuslar araştırabileceklerini belirleyen bir dizi benzersiz özelliğe, yatkınlığa ve hoşgörüsüzlüğe sahiptir. Kahraman birimleri ayrıca, belirli düşman birimlerini yenerken veya dünya haritasında yer üstüne ve yer altına yayılmış birçok yapı ve akıncı sahadan bazılarını keşfederken rastgele meydana gelen ganimetlerle özelleştirilebilir.

Herhangi bir oyunun erken ila orta aşamaları, yeni bağımsız bölgelere rastlandığı ve ortaklaşa veya fethederek getirildiği için bir dizi gizli arazi özelliğinin keşfi ile geliştirilir. Ara sıra, tarafınıza katılmadan önce kendinize ek bölge ve ordular getirerek görevler veren veya sizden iyilik isteyen NPC’lerle de karşılaşacaksınız. Bu şekilde, goblin warg binicileri, zalim büyükleri ve bebek krakenini alırken ordularınıza daha fazla çeşitlilik ekleyerek, diğer ırklardan yeni kahramanlara ve birimlere erişmek alışılmadık bir şey değildir. Çoğu ana birim türü tüm savaşlarda geniş ölçüde tutarlı olsa da, genellikle küçük varyasyonlara sahip olurlar, bu nedenle bir ork ustura yaylı okçunun kanama statüsü verme şansı vardır, ancak insan muadili daha yüksek taban saldırı istatistiklerine sahiptir.

age-of-wonders-3-inceleme-2

Age of Wonders III nasıl oyundur?

Age of Wonders 3’ün bölüm seviyeleri, yeni oyuncular için mantıklı bir başlangıç noktası sunuyor. Bazı haritalar ve hedefler, keşif ve şehir kurma kavramlarına giriş niteliğinde. Bölge talep etmek ve birimlerin ve binaların üretimine başlamak için gözetleme kuleleri, kaleler ve şehirler kurulurken de temel rehberlik sunulmaktadır. Bununla birlikte, özellikle kapsamlı bir öğretici değildir ve oyunun bazı temel kavramlarını açıklamak için yeterince ileri gitmez.

Bu nedenle, ilk zamanlarda sık sık Tome of Wonders’a girmeniz gerekecek, bu da arazi değerlendirmelerinin yeraltında bir elf kolonisi oluşturmayı neden kötü bir fikir haline getirdiğini anlamanıza yardımcı olan iyimser bir başlıklı oyun içi ansiklopedi. benzersiz ırk ve sınıf güçlerinin avantajlarını en üst düzeye çıkarmak için araştırmanızı özelleştirin. Oyun, belirli bir okuma miktarının gerekli olacağı kadar karmaşıktır, ancak cilt en azından iyi düzenlenmiştir ve gezinmeyi mümkün olduğunca acısız hale getiren ilgili girişlere bağlantılar içerir.

Age of Wonders 3, oyun kurmak için çok sayıda seçeneğe sahiptir ve birkaç kara kütlesi türünden faydalanırken, arazi türlerini değiştirip yer üstünde ve altında ayarlanmış haritalarda oynama seçeneği mevcut. Böylece oyun alanını etkili bir şekilde iki katına çıkarır. Senaryo yazarlarının kendi hikaye anlatımlarını yazmaları için seçenek sunan kapsamlı bir seviye editörü de bulunmaktadır.

age-of-wonders-3-inceleme-4

Age of Wonders 3 savaş sistemi

Alışılmış bir imparatorluk kurma stratejisine rağmen Age of Wonders 3 diplomatik boğulmaya ışık tutuyor. Herhangi bir seviyeyi, senaryoyu veya bölümü kazanmanın tek bir yolu vardır ve bu egemenliktir. İttifaklar oluşturulabilir ve pazarlıklar yapılabilir, diplomasi değersizdir ve muzaffer olarak nihayetinde karar verilecek olan savaş alanıdır.

Savaş görkemli bir taktik olaydır ve ilk düşünce, ordularınızın omurgasını oluşturmak için menzil, yakın dövüş, büyücü ve mekanik birimlerin doğru karışımını elde etmektir. Tek bir ordu oluşturmak için altı adede kadar ünite istiflenebilir ve temel istatistiklerine ve yeteneklerine bonuslar vermek için rengarenk gruba liderlik eden bir kahraman birimine sahip olmak en iyisidir. Bu ordular, aşırı dağınık olmamasını ve bir olarak hareket etmelerini, keşfetmelerini ve savaşmalarını sağlamak için dünya haritasındaki lider birim tarafından temsil edilir. Manuel savaş sırasında Age of Wonders 3 gerçekten öne çıkıyor ve burada arazi kaygıları, kahraman yetenekleri, araştırılan büyüler ve savaş alanı pozisyonu, avantaj sağlayan bir hız değişikliği sunmak için bir araya geliyor.

age-of-wonders-3-inceleme-3

Küçük düşmanlara karşı otomatik olarak mücadele, zamandan tasarruf sağlayabilir ve savaşın bir tekrarını izleyebildiğiniz gibi, nüanslı eylem noktası sistemini keşfetmenin başlarında da yararlı bir yol olabilir. Renk kodlu altıgenler, bir birimin hareket ettikten sonra kaç tane eylemde bulunacağını ve avantajlı bir kanat pozisyonu elde etmek için düşmanın yanından geçmeye çalışmaları durumunda havaya uçmak zorunda kalabilecekleri serbest vuruşları vurgular. Oyunda daha sonra en destansı savaşlar dışında hepsini otomatik olarak çözmek cazip gelebilir, ancak AI çok nadiren nispeten basit çatışmalar yapabilir ve bu nedenle manuel savaşlar genellikle en güvenli eylem şeklidir.

Çoğunlukla, Age of Wonders 3’ün AI’si sağlam ve makul bir zorluk sunar. Ayrıca geliştirici Triumph, geri bildirimlere yanıt olarak forumlarını özenle izler ve oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana sorunları iyileştiren birkaç yama yayınladı.

Genel olarak, Age of Wonders 3, listelendiği türde sağlam, eğlenceli ve ödüllendirici bir alternatif sunar. Triumph, zengin birimler, sınıflar, ırklar ve yetenekler tarafından desteklenen iyi dengelenmiş ve ödüllendirici bir taktik savaş sistemi yaratmış.