Adalar’da kullanılmak üzere elektrikli araçlar satın alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı adalarda kullanılmak üzere faytonların yerine geçecek elektrikli araçların satın alınması çalışmasını tamamladı. İki tip elektrikli araç seçilerek satın alındı. Yeni araçlar, yaz sezonu açılmadan hizmete girecek.

Adalar’ın doğal ve kültürel yapısına uygun, çevreye duyarlı, sessiz, ilçede trafik yoğunluğu oluşturmayacak büyüklükte elektrikli araçların kullanılmasına karar veren İBB, Adalar’da farklı yolculuk talepleri göz önüne alınarak, 2 tip araç seçimi yaptı. Adalar’da yaşayanların günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere İETT tarafından işletilmesi planlanan 13 yolcu kapasiteli araçlar satın alınırken, ayrıca, adanın fiziksel koşulları ile yüksek eğimli yolları göz önüne alınarak, konutlar ile iskeleler ya da alışveriş/rekreasyon mekanları arasında erişim güçlüğü yaşayan yaşlı, çocuklu, engelli vatandaşlara hizmet amaçlı, talep bazlı çalışacak ve kapıdan kapıya özel hizmet verecek, küçük araçlar da sipariş edildi.

Bu araçlar Adalar’da yaşayan ya da çalışan kişilerin yolculuk taleplerinin yanı sıra, ziyaretçiler, gruplar ya da aileler için gerek turlar, gerekse farklı rekreasyon bölgelerine erişim sağlamak üzere kullanılacak. Tümü elektrikli ve çevreci bu araçların yaz sezonundan önce hizmete girmesi planlanıyor.