Ölmeden önce izlemeniz gereken 15 film

Ölmeden önce izlemeniz gereken filmler listesi olması şaşırtıcı gelebilir. Unutmayacağınız türden filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Bu filmlerin listede yer almasının nedeni, çok akılda kalıcı olmaları, ortaya çıkarılmış bir duygu içermeleri, çığır açıcı olmaları ve kısaca olağanüstü olmalarından kaynaklanır.

Harika bir film izlemek gibisi yoktur. Yıllarca unutamadığınız, hayat hakkındaki düşüncelerinizi değiştiren ve her izlediğinizde size tüm hisleri veren bir film. Farklı film zevklerine sahip onlarca insanla konuştuk. Sayısız harika film listelemelerine rağmen, defalarca tekrarlanan birkaç film vardı. Ve iyi bir sebepten dolayı. Daha fazla uzatmadan, ölmeden önce izlemeniz gereken 15 film burada.

Filmler ve sinema bir toplum olarak kimliğimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bunlar ölmeden önce izlemen gereken 15 film! Belki de sinema tarihinin en muhteşem filmleridir. Türe göre değişen ve birden fazla nesilden geçen her türden filmi dahil ettik, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli hikaye anlatımı var.

1. Fight Club

1999 ‧ Dram/Gerilim ‧ 2 saat 31 dakika ‧ 8,8/10 IMDb

Fight-Club

Bu kült klasiğinden başlıyorum çünkü mutlak bir favori. Hikaye, erkeklik ve tüketim kültürüyle mücadelelerini yenmek için “radikal bir psikoterapi biçimi” olarak bir dövüş kulübü başlatan isimsiz bir kahramanın etrafında dönüyor.

2. The Green Mile

1999 ‧ Dram/Fantastik ‧ 3 saat 9 dakika ‧ 8,6/10 IMDb

the-green-mile

Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.

3. The Godfather

1972 ‧ Dram/Suç ‧ 2 saat 58 dakika ‧ 9,2/10 IMDb

The-Godfather

The Godfather’ı duymayan kalmış mıdır? Bu film, 1940’ların sonlarında New York’ta gerçekleşen bir çete savaşının patlak vermesi etrafında dönüyor. The Godfather yaygın olarak “dünya sinemasındaki en büyük filmlerden biri” ve en etkili filmlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu, izlemeniz için yeterli değilse, ne yapacağımı bilmiyorum.

4. Pulp Fiction

1994 ‧ Dram/Suç ‧ 2 saat 58 dakika ‧ 8,9/10 IMDb

Pulp-Fiction

Ucuz Roman, Quentin Tarantino yönetmenliğindeki Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir. Ucuz Roman, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı almıştır.

5. Psycho

1960 ‧ Gizem/Slasher film ‧ 1 saat 49 dakika ‧ 8,5/10 IMDb

Psycho

Sapık, Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikozlu bir katili hakkında yazılan 1960 tarihli korku ve gerilim filmidir. Film, Robert Bloch’un Wisconsinli katil Ed Gein’nin suçlarından esinlenerek yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

6. Schindler’s List

1993 ‧ Dram/Tarihî Kurgu ‧ 3 saat 17 dakika ‧ 8,9/10 IMDb

Schindlers-List

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

7. The Shawshank Redemption

1994 ‧ Dram/Gizem ‧ 2 saat 22 dakika ‧ 9,3/10 IMDb

The-Shawshank-Redemption

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.

8. Saving Private Ryan

1998 ‧ Dram/Aksiyon ‧ 2 saat 50 dakika ‧ 8,6/10 IMDb

Saving-Private-Ryan

II. Dünya Savaşı yıllarında 3 oğlunun birden ölüm haberini alan anne, 4. oğlunun yaşadığını duymak ister.Artık tüm Amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan James Ryan’ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaktır. Askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.

9. Her

2013 ‧ Dram/Romantik ‧ 2 saat 6 dakika ‧ 8/10 IMDb

Her

Yalnız yaşayan bir yazar, tüm ihtiyaçlarını karşılaması için kurdurduğu sistemle sıradışı bir ilişki geliştirir. 1999’da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı olan çok yönlü sinemacı Spike Jonze’un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın öyküsünü anlatıyor.

10. The Pianist

2002 ‧ Dram/Tarihi drama ‧ 2 saat 30 dakika ‧ 8,5/10 IMDb

The-Pianist

Polonyalı bir Yahudi müzisyen, II. Dünya Savaşı’nın Varşova gettosunun yok edilmesinden kurtulmak için mücadele ediyor. “Yahudi: Bir Adamın Varşova’da Hayatta Kalmasının Olağanüstü Gerçek Hikayesi, 1939-1945” adlı otobiyografinin bu uyarlamasında, Polonyalı bir Yahudi radyo piyanisti olan Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody) II. Dünya Savaşı başladığında Varşova’nın değişimini yavaş yavaş görüyor.

11. Kill Bill

2003 ‧ Gizem/Suç ‧ 1 saat 52 dakika ‧ 8.1/10 IMDb

Kill-Bill

Kill Bill: Volume 1, Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilen dövüş sanatları türündeki 2003 yapımı ABD filmi. Filmin başrolünde The Bride karakterini canlandıran Uma Thurman yer almaktadır. Film, Kill Bill serisinin ilk filmidir. Film, düğün partisinin üyelerini katleten ve onu onlarla birlikte öldürmeye çalışan eski meslektaşlarından intikam almak isteyen bir suikast ekibinin eski üyesi olan “Gelin” i takip ediyor.

12. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001 ‧ Fantastik/Aksiyon ‧ 3 saat 28 dakika ‧ 8,8/10 IMDb

lord_of_the_rings

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson’ın yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin birinci filmidir ve 2001 yılında gösterime girmiştir. Orta Dünya’da bulunan Karanlık Lord Sauron, Hobbit Frodo’ya giden Tek Yüzük’ü arıyor. Film, fantastik film türünde büyük beğeni topladı ve eleştirmenlerin şimdiye kadar yapılmış en büyük fantastik filmlerin listelerinde yer almaya devam etti.

13. The Matrix

1999 ‧ Fantastik/Bilim Kurgu ‧ 2 saat 30 dakika ‧ 8,7/10 IMDb

The-Matrix

Matrix, Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilimkurgu film. 1999 yılında gösterime girdi. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar yer almaktadır.

14. Memento

2000 ‧ Dram/Suç ‧ 2 saat ‧ 8,4/10 IMDb

Memento

Memento, anterograd amnezi geçiren ve yeni anıları saklama yeteneğine zarar veren ve elle yazılmış notlar, dövmeler ve Polaroid fotoğraflarını kullanarak hatırlama sistemi geliştiren Leonard Shelby hakkında psikolojik bir gerilim filmi. Bu biraz dikkat gerektiriyor, bu yüzden izlerken başka bir şey yapmamanız gerekir.

15. Shutter Island

2010 ‧ Gizem/Gerilim ‧ 2 saat 19 dakika ‧ 8,1/10 IMDb

Shutter-Island

Shutter Island 2009 yapımı Martin Scorsese filmi. Yazarı Dennis Lehane olan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır. Leonardo DiCaprio filmde başrolde oynuyor.