LGBT temalı filmler 2024

LGBT filmler arayanlar için son yıllarındaki en iyi filmleri sıraladık. Seçilen LGBTQ filmler, en iyi gençlik filmlerinden bazılarını içeriyor. Bu liste için eşcinsel, lezbiyen, biseksüel, transseksüel veya başka türlü queer kahramanları olan gençlik filmlerinden oluşuyor. Bu listede, geçmiş 2024 yılında izleyebileceğiniz, şimdiye kadar yapılmış en iyi LGBTQ filmler yer alıyor.

En iyi LGBT temalı filmlerden bahsetmek onları bir klişe kalıba koymak değil, ana akım sinemaya nadiren ulaşan bir dizi hikayeyi, karakteri ve konuyu öne çıkarmak ve onlara görünürlük kazandırmaktır. Gişe rekorları kıran veya bilinmeyen bağımsız mücevherler olsun, bu filmler beyaz perdede normalden daha fazlasını hak ettiğini kanıtladı. Bu listede incelediğimiz filmlerde dramlardan komedilere, yetişkin sorunlarından ergenlerin kendini keşfetmelerine, büyük başkentlerden dağların en ücra köşelerine kadar çeşitlilik var.

LGBT topluluğu her zaman sinematografik referanslardan yoksundu , ancak son yıllarda stüdyolar harekete geçti ve kahramanları normatif olmayan cinsel yönelimlere ve cinsiyet kimliklerine sahip hikayeleri giderek daha fazla yayınlıyor. Bir gey ya da lezbiyen karakter daha önce sadece ikincil durumdaysa ya da toplumun normal kabul ettiği sınırlara girmediği için en kötü durumların acısını çekiyorlarsa, şimdi ana rolleri üstlenmeye başlıyorlar ve kurguları artık sadece cinsel tercihleri ​​etrafında dönmüyor. Son yılların en iyi LGBT filmlerini arıyorsanız, 30 filmden oluşan bu koleksiyon size yardımcı olabilir. Sıralama filmlerin çıkış tarihlerine göre düzenlenmiştir.

Sublime (2022)

Sublime

16 yaşındaki Manu, grup arkadaşı Felipe’ye aşık olduğunu fark edince, yüzeyin altında çalkantılı duygular oluşmaya başlar. Her şey değiştikten sonra bir arkadaşlığı kaybetmekten nasıl kaçınırsınız?

Three Months (2022)

Three Months

Müzikal sansasyonel Troye Sivan liderliğindeki Paramount+ orijinal filmi, Caleb’in lise mezuniyetinin eşiğindeyken yakın zamanda HIV’e maruz kaldığını öğrenmesini konu alıyor. Ardından, Estha (Vivek Kalra) ile ömür boyu bir kez bağlantı kurduğu test sonuçlarını üç ay boyunca endişeyle bekliyor. Jared Frieder tarafından yazılan ve yönetilen Üç Ay, cinsel sağlığı çevreleyen olayları ele almada etkilidir, ancak her şeyden çok, filmin sizde uyandırdığı temel umut duygularıdır.

Anything’s Possible (2022)

Anythings Possible

Billy Porter’ın ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi, Her Şey Mümkün, trans genç Kelsa (Eva Reign) ve Khal (Abubakr Ali) arasındaki tomurcuklanan aşkın izini süren Amazon Stüdyoları’ndan bir gençlik romantik komedisidir. Elbette bir aşk hikayesinden daha fazlası olan Porter’ın filmi, ergenlik çağındaki büyüme sancılarının kesinlikle bir Gen-Z merceğinden incelenmesidir. Bu şekilde, Her Şey Mümkün, romantik komedilerin tarihinde gözden kaçan karakterlere ve bakış açılarına ışık tutan, şu an için gerçek bir film. Porter’dan yiğit bir başlangıç ve Reign ile Ali arasındaki aşikar kimyaya dayanan dokunaklı bir hikaye.

Punch (2022)

Punch

Jim, ilk profesyonel dövüşüne hazırlanıyor, ancak günlerini sahildeki eski bir kulübede geçiren eşcinsel bir Maori çocuğu olan Whetu ile uğraştıktan sonra hayatının gidişatını ve cinselliğini yeniden düşünmeye başlıyor.

Artistotle & Dante Discover the Secrets of the Universe (2022)

Artistotle Dante

Benjamin Alire Sáenz romanının hayranları, Artistotle & Dante Discover the Secrets of the Universe’in ne kadar tekil bir hikaye olduğunu bilirler. Ayrıca yönetmen Aitch Alberto’nun filminin değerli bir uyarlama olduğunu duyunca çok sevinecekler. Bir yaz günü yerel havuzda Aristotle ve Dante isimlerini taşıyan çocuklar arasında kurulan benzersiz bağı anlatıyor. Ari çekingen ve hassasken, Dante coşkulu ve canlı. Belki de bu yüzden anında birbirlerine doğru çekilirler.

The Inspection (2022)

The Inspection

Elegance Bratton’ın genç yetişkinliğini konu alan otobiyografik bir film olan The Inspection’da, genç askerin evsizlikten kaçmak ve homofobik annesiyle parçalanmış ilişkisini yeniden canlandırmak için Deniz Piyadelerine katıldığı yılları konu alıyor. Askeri alanları her zaman destekleyen homoerotizmi ön plana çıkaran Jarhead tarzı bir film olan The Inspection, travma, dayanıklılık, ailevi çekişmeler ve kişisel gelişim hakkında göz kamaştırıcı bir reşit olma öyküsü sunuyor. Jeremy Pope bu yıkıcı hikayeye hayat ve ışık katıyor.

Close (2022)

Close

Close, ergenlik döneminde hiçbir şey anlamadan her şeyi hissetmenin evrensele yakın deneyimine odaklanan bir film. Léo, Rémi’den uzaklaşmaya karar verir. Close hakkında belki de en dikkat çekici şey, Dhont’un çocukların saf ve masum arkadaşlığını ve buna bağlı olarak yıkıcı derecede kırılgan olan adli tıp bakış açısını yakalamasıdır.

I Carry You with Me (2020)

I Carry You with Me

Gerçek bir hikayeye dayanan bu drama, aralarından biri şef olma hayalinin peşinden gitmek için New York’a taşındığında onlarca yıllık aşkları sınanan iki Meksikalı aşık olan Iván (Armando Espitia) ve Gerardo’yu (Christian Vázquez) konu alıyor.

Summer of 85 (2020)

Summer of 85

Eşcinselliği yargılamadan betimleyen ilk genç yetişkin romanlarından biri olan Aidan Chambers’ın Dance on my Grave uyarlamasının, zaten heyecan verici olan esere harika bir katkı yapması şaşırtıcı değil. Bu, iki genç adam arasındaki ilk aşkla ilgili bir hikaye ama aynı zamanda gençliğimizde kurduğumuz ilişkilerin ötesine geçmeyi öğrenmekle ilgili bir hikaye.

Memories of a Teenager (2019)

Memories of a Teenager

Bu Arjantinli gençlik filmi, ergen keşfi, cinsel uyanış ve ilk yaşamdaki ilk hayal kırıklıklarının o natüralist biçimine bağlı kalıyor. En yakın arkadaşının intiharı ve terk edilmiş bir depoda ve lisede resitaller, yasadışı partiler de dahil olmak üzere Cromañón adlı yerel bir dansın ateşinden sonra, hissettiği ve yaşadığı her şeyi blogunda yazan Zabo’nun hayatında bir yıl geçer.

Booksmart (2019)

Booksmart

Bu şehvetli komedide Amy ve Molly, mezuniyetten önce vahşi bir parti gecesi ile okula odaklanmış geçirdikleri zamanları telafi etmeyi umuyorlar. Bu listedeki diğer filmlerin çoğunda, Booksmart Amy’nin cinselliğine sadece gerçek olduğu gibi davranıyor. Filmi sevdiği bir kızı takip ederek geçirir. Hüzünlü karakterlerle ağzına kadar dolu ve birbiri ardına sıralanabilir bir çizgi sunarak, 2010’larda piyasaya sürülen en belirgin lise komedilerinden biridir. Ama filmin merkezinde ve kimyası bunu modern bir genç klasik yapan şey.

Love, Simon (2018)

Love, Simon

Love, Simon 2018’de çıkış yaptığında, büyük bir Hollywood stüdyosundan eşcinsel genç romantizme odaklanan ilk filmdi ve oldukça bir sükse yaptı. Simon, Blue adlı bir mektup arkadaşında teselli bulan gizli eşcinsel bir lise öğrencisidir. İkisi birbirlerine yaklaşıyor ve Simon kiminle konuştuğuna dair hiçbir fikri olmasa bile, onun için duygularını hissetmeye başlıyor. Fazlasıyla cazibe, mizah ve günahkârlık ile başa çıkmanın endişelerinden faydalanmayı başarıyor. Tıpkı iç açıcı olduğu kadar çığır açan Love Simon, 2010’ların en önemli LGBTQ + filmlerinden biridir.

Alex Strangelove (2018)

Alex Strangelove

Liseyi bitirmek üzere olan genç bir adam olan Alex (Daniel Doheny), bir kız arkadaşı ve biri hayatına girene kadar aşağı yukarı mükemmel bir hayatla tanıdığımız eğlenceli bir gençtir. Elliot (Antonio Marziale), onu daha önce olduğu gibi kabul ettiği her şeyi, tabii ki kendi cinselliği de dahil olmak üzere yeniden düşünmeye zorlayan asi bir çocuktur.

Call Me by Your Name (2017)

Call Me by Your Name

Kusursuz bir teknik ve hassasiyetle çekilen ‘Call Me by Your Name’, ilk aşkın taşıdığı anlam ve duyguları rakipsiz bir şekilde resmeden gerçek bir harikadır. İnceliği, hassasiyeti, doğruluğu, kapsayıcı tonu, Timothee Chalamet ve Armie Hammer’ın yorumları ve olağanüstü bir Luca Guadagnino’nun yönetmenliği, ona En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını ve diğer üç adaylığı kazandırdı ve aynı zamanda onu en iyilerden biri olarak listenin tepesine yerleştirdi.

God’s Own Country (2017)

Gods Own Country

Bu İngiliz indie, 2017’de prömiyeri sırasında ilgi çekmedi, bu da yılın en iyi filmlerinden biri olduğu için utanç verici. Depresyonda alkolik bir çiftlik adamı olan Johnny’nin hikayesini anlatıyor. Cesur bir ortamda sarılmış dokunaklı bir romantizm olan bu yan yana dizme, film boyunca geliştikçe liderlerin ilişkisinin ham tutkusu için zemin hazırlıyor.

Beats Per Minute (2017)

Beats Per Minute

AIDS’e odaklanan birçok film var, ancak çok azı mesajlarını doğrudan ve sansürsüz olarak iletmeyi başardı. Robin Campillo tarafından yazılan ve yönetilen bu film, bunu harika performansları ve böyle bir hastalık karşısında toplumun yanlış anlaşılmalarını açıklama biçimi sayesinde başarıyor.

Handsome Devil (2016)

Handsome Devil

Bir eşcinsel sinema klasiği: birbirinden çok farklı iki genç arasındaki cinselliğin keşfi. Utangaç bir çocuk ve rugby yıldızı olan Ned ve Conor, yatılı okullarında bir yurdu paylaşmak zorunda kalırlar.

Moonlight (2016)

Moonlight

Barry Jenkins’in siyah ve gey büyüyen genç bir adamın göz kamaştırıcı portresi, en üst noktamız için tek seçenekti. Chiron’un hayatını, kim olduğu ile ilgili olarak tasvir ediyor. Genç ve yetişkin olarak yarış, cinsellik ve kimlik temalarıyla dolu olan Moonlight, pek çok filmin denediği ancak çok azının başarabileceği bir derinliğe ulaşır. Vizyon, tasvir ettiği hayatı anlatan bir film ve kesinlikle uzun süre konuşacağımız bir film.

Closet Monster (2014)

Closet Monster

Toronto Film Festivali’nde ödül kazanan bu Kanada filmi, binlerce kez görülen bir şeyi keşfediyor: Memleketinizi terk etme ve hayatınızı yaşamak için geçmişinizden kopabilme arzusu. Ama bununla ilgili ilginç olan şey, bunu eşcinsel bir kahramanla yapması. Dolan’ın filmlerine yapılan birçok gönderme, onu beklenmedik bir mücevher haline getiriyor.

The Way He Looks (2014)

The Way He Looks

Leonardo, bağımsızlığını arayan gözleri görmeyen bir gençtir. Gabriel’in gelişiyle günlük hayatı, en yakın arkadaşı Giovana ile ilişkisi ve dünyaya bakış açısı tamamen değişir. Bu Brezilyalı film yapımcısı Daniel Ribeiro’nun yönettiği film, eşcinsel gençlerin tipik hikayesine bir kez daha dönüş yapmaya çalışıyor.

52 Tuesdays (2013)

52 Tuesdays

On altı yaşındaki Billie’nin bağımsızlığa giden yolu, annesine cinsiyet değiştirme planlarını açıkladığında hızlanır ve birlikte geçirdikleri zaman Salı günleriyle sınırlı hale gelir. Bu duygu yüklü arzu, sorumluluk ve dönüşüm hikayesi bir yıl boyunca filme alındı.

Blue Is the Warmest Color (2013)

Blue Is the Warmest Color

Geçen üç saate, Blue Is the Warmest Color kesinlikle ağır bir parmak izidir, ancak merkezi karakterlerine önem veren ve canlanan bir filmdir. Film, genç Adele ve sanatsal mavi saçlı Emma arasındaki genç sevgiye odaklanır. Yönetmen Abdellatif Kechiche izleyiciyi kasırga romantizminin merkezine, filmin daltığı duygusal derinlikleri vurgulamak için çarpıcı görsellerle yerleştiriyor. Asla aşırı duygusal hissetmezken, aşık iki genç kıza muhteşem içten bir bakış olmayı başarır. Radyant perofüzyonlar ve mükemmel sinematografi tamamen benzersiz bir vizyon oluşturuyor.

My Straight Son (2012)

My Straight Son

Fabrizio ile ilişkisini onunla yaşamaya karar vererek resmileştirmeye karar veren bir fotoğrafçı olan Diego’nun hikayesi üzerinden kişinin istediği cinselliğin tadını çıkarma hakkını iddia eden bir Venezuela filmi. Beklenmedik bir şekilde İspanya’da yaşayan ve yıllardır görmediği oğlu Armando’ya bakmak zorunda kalacaktır. Bir grup homofobik radikal, Fabrizio’yu komada bırakan acımasız bir saldırı gerçekleştirdiğinde, her şey değişecektir.

Weekend (2011)

Weekend

Bir Cuma gecesi, heteroseksüel arkadaşlarıyla bir ev partisinden sonra Russell, son dakikada Glen ile tanıştığı bir gay kulübünü ziyaret eder. İkisi bir hafta sonu ilişkisine başlar, ancak tek gecelik bir ilişki gibi görünen şey, daha kalıcı bir duygusal şokun yoğunluğuna dönüşür.

North Sea Texas (2011)

North Sea Texas

Pim, annesi Yvette Bulteel ile birlikte Flanders sahilinde bir çıkmaz sokaktaki köhne bir evde yaşıyor. Buradaki hayat soğuk patates kızartması, ucuz sigara, vermut ve bayat bira kokuyor. Çocukken, daha iyi bir hayatın hayalini kuran Pim, prensesler ve güzellik kraliçeleri hayal eder. Ancak Pim on altı yaşına geldiğinde, onun yerine komşunun yakışıklı çocuğu Gino’yu hayal etmeye başlar.

Absent (2011)

Absent

Sebastiano lisede beden eğitimi dersleri veriyor ve yüzme antrenörlüğü yapıyor. Bir işi, bir kız arkadaşı ve oldukça normal bir hayatı var. Ancak genç Martin Sebastiano’nun hayatına sızmaya başlayınca dünyası alt üst olacaktır. İlk kareden ürkütücü olan bu Hitchcockvari gerilim, cinsel saplantıyı korkunç gerçekçilikle betimliyor.

Milk (2008)

Milk

Kamu görevi yapan ilk açık eşcinsel Amerikalı politikacının hikayesi, seçildikten bir yıl sonra ne yazık ki öldürüldü. Eşcinsel haklarının sadık savunucusu hakkındaki bu saygın biyografik film, en iyi başrol oyuncusu dalında ikinci Oscar’ını kazanan Sean Penn’in sağlam performansı sayesinde yeni bir boyuta ulaşmayı başarıyor.

Brokeback Mountain (2005)

Brokeback Mountain

Jake Gyllenhaal ve Heath Ledger’ın ustaca oynadığı bu uzun metrajlı film, Ang Lee’nin en iyi yönetmen dalında ilk Oscar’ını kazanmasına yardımcı oldu. Brokeback Mountain’daki iki kovboyun hikayesinin acısı, hikayeyi baştan sona çevreleyen bir güzellikle tezat oluşturuyor ve eşit ölçülerde parlak ve hareketli bir film yaratıyor.

Mysterious Skin (2004)

Mysterious Skin

Mysterious Skin, geçmişten acı verici bir olay paylaşan UFO meraklısı Brian ve genç eşcinsel oğlan Neil’in paralel hikayesini anlatıyor. Brian uzaylı kaçırma teorilerindeki gerçeği bulmaya çalışırken ve Neil New York’ta tatmin bulmaya çalışırken trendi ile çok farklı şekillerde ilgilenir. Her ne kadar özellikle üzücü bir film olsa da, temalarına ve içeriğine büyük bir özen göstererek güzel ve nihayetinde canlandırıcı bir hikaye hazırlıyor. Joseph Gordon-Levitt’in muhteşem bir erken kariyer performansına sahip, izlenmesi zor ama gerçekten düşündürücü gizli bir mücevher.

Billy Elliot (2000)

Billy Elliot

1984 Madenciler Grevi’nin arka planında yer alan 11 yaşındaki Billy Elliot, boks ringinden bale sahasına tökezleyerek çıkıyor. Ailesinin belirlenmiş yollarını, iç çatışmalarını ve ayaklarının üzerinde durmayı fethetmeye çalışırken birçok deneme ve zaferle karşı karşıya kalır.