Grafen sürücü nedir?

Grafen sürücüleri ile çalışan çok sayıda yeni teknolojik cihaz piyasaya sürüldü. Bugün grafen sürücüsünün ne olduğunu öğrenmek için grafen dönüştürücü teknolojisine kısa bir dalış yapacağız.

Öncelikle sürücünün ne olduğuna kısa bakmalıyız. Her kulaklığın “hoparlörleri” olan dinamik sürücüleri kastediyoruz. Bu arada, dinamik dönüştürücüler büyüleyici bir teknolojidir. Normal boyutlu normal hoparlörlerin üç sürücüsü vardır: Tiz için bir tweeter, orta kademe için bir orta kademe ve bas için bir subwoofer. İkincisi, değişen derecelerde titreşir, havayı karıştırır ve algılanabilir bir ses oluşturur.

Subwoofer’lar çok ve daha yavaş hareket ediyor ve tweeter’lar çok küçük mesafeler hareket ediyor, ancak çok hızlı hareket eden, orta kısımlar ise ortayı dolduruyor. Şimdi, dinamik dönüştürücüler üçünün de işini yapıyor ve büyük, orta ve küçük hareketleri aynı anda gerçekleştiriyor. Peki Grafen nerede devreye giriyor? Basitleştirmek için, burada ses, genellikle bir plastik türevinden yapılan, diyafram adı verilen süper ince bir malzeme parçasının titreştirilmesiyle oluşturulur.

Grafen nedir?

Grafen, tek bir karbon atomu katmanından oluşan bir malzemedir. Kulağa garip bir aşırı mühendislik gibi gelebilir, ancak bu malzemeyi diyafram için kullanmak, benzersiz özellikleri nedeniyle bazı önemli avantajlara dönüşür.

Birincisi inanılmaz hafifliği. Tek bir gerçek atom katmanının ne kadar hafif olduğunu açıklamaya gerek yoktur. Ancak bu süper düşük ağırlık, diyaframın çok kolay hareket ettirilebileceği ve geleneksel eşdeğerinden daha az enerji gerektireceği anlamına gelir. Ek olarak, grafeni çok az çabayla hareket ettirebildiğinden, daha hassas bir şekilde modüle edilebildiği için bozulmaya daha az eğilimlidir.