Grafen sağlığa zararlı mı?

Grafen, bir atom kalınlığında bir karbon tabakasından oluşur. Esnek, ultra ince, kendi kendini yenileyen, son derece dayanıklı ve elektrik akımlarını iletebilen ve onu “her şeye uyan malzeme” olarak bilinen diğer birçok özelliği ile karakterizedir.

“Mucize malzeme” olarak nitelendirilen grafenin olası varsayımsal kontaminasyon riskleri nedeniyle hem insan sağlığına zarar verme hem de çevreye zarar verme yeteneğine sahip dengesiz bir malzeme olarak kabul edildiğinden, grafen kullanmanın tehlikesi hakkında uyarıda bulunan çalışmalar bulunmaktadır.

Potansiyel tehlikeler

Sadece yaklaşık 10 yıl önce laboratuvarlar grafeni izole etmeyi başardı ve o zamandan beri endüstri, tam potansiyelini ortaya çıkarmak ve grafeni ticari kullanımlara ve uygulamalara uygulamak için malzemeyi dönüştürmeye çalıştı. En büyük dezavantajı, oldukça pahalı bir işlem olmasıdır. Grafenin birçok avantajı vardır, ancak yan etkilere neden olabilir ve hatta toksik hale gelebilir.

California Üniversitesi’nde çevre mühendisi olan Sharon Walker, sudaki grafen oksidin davranışını inceledi. Araştırmacılar, yeraltı suyuyla aynı özelliklere sahip bir çözeltide grafenin bir araya toplandığını ve herhangi bir risk oluşturmadan battığını gözlemleyebildiler. Bununla birlikte, göller veya içme suyu rezervuarları gibi yüzey suyuyla aynı özelliklere sahip çözümlerde grafen topaklanmadı veya batmadı, aksine bitkilerin ve hayvanların ayrışmasıyla üretilen organik maddeye yapışarak yüzer halde kaldı. Grafenin toksisitesi, insan ve fare akciğer hücreleriyle yapılan önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Toksik olduğu gösterilirse, yüzey sularında hareketlilik kapasitesi ciddi bir problem haline gelecektir.

İnsanlar üzerindeki olumsuz etkiler

grafen-sagliga-zararli-mi

Cep telefonlarının içerdiği bazı metallerin geri dönüştürülebilir olduğu herkes tarafından biliniyor ve bazı şirketlerin ulaşmak istediği hedeflerden biri, gelecekteki akıllı telefonumuzu tamamen esnek hale getirmek için grafenin esneklik kapasitesinden yararlanmak. Peki ya grafen sağlığa zararlıysa, cep telefonlarının onu içermesi iyi bir fikir mi?

Brown Üniversitesi, malzemenin pürüzlü kenarlarının cilt hücre zarlarını kolayca delebileceğini bularak grafenin insan hücreleri üzerindeki potansiyel toksisitesini kapsamlı bir şekilde inceledi. Robert Hury, bu materyallerin istemli ve istemsiz olarak solunabileceğini, dolayısıyla grafenin insan vücuduna girdikten sonra hücrelerimizle etkileşime girmesinin mümkün olduğunu doğruluyor. Şu anda bunlar, grafenin hem insanlarda sahip olabileceği olası tehlikelere hem de çevre üzerindeki etkilerine yeterince ışık tutan araştırmalardır.