Blair Witch inceleme

1999’da piyasaya sürülen The Blair Witch Project adlı korku filmi ve ardından 2000’de ilk filmi popüler yapan çoğu şeyden yoksun bir devam filmi yapıldı. 2016’da ikinci bir devam filmi yayınlandı. Blair Witch için 30 Ağustos 2019’da Bloober Team tarafından geliştirilen umut verici bir oyun piyasaya çıktı. Aslında cadılarla ilgili içerikler popüler kültür açısından ilk filmden sonra geçen 20 yılın ardından bir oyun gelmesi zamanlama açısından kötü olsa da, gerçekten önemli olan oyunun iyi olup olmadığıdır.

Blair Witch inceleme

Blair Witch, belki biraz daha uzun sürse daha iyi olabilirdi. Oyunda ormanda kaybolmak durumu harika bir şekilde yaratılmış, evet ormanda kaybolmak kesinlikle berbat. Hiç ormanda kayboldunuz mu? Etrafta ağaçlara bakmak ve “Hmmm. Bu ağacı daha önce görmüş müydüm?” diye merak etmek. Nereye gittiğini bilmemek. Zehirli sarmaşıkları kesmek. Kurtlar tarafından yenileceğinden korkmak. Bir kütük üstünde oturmak ve ağlamak. O zamanlar cep telefonumuz yoktu ve ormanda kaybolmak korkunçtu.

Her neyse, Blair Witch ormanda kaybolmanın nasıl hissettiğini yeniden yaratmanın övgüye değer bir işini yapıyor ve sizi hızla karışık ve kaybolmuş halde bırakıyor. Sadece korkutucu değil, aynı zamanda kesinlikle zorlayıcı ve 2019’un en etkili korku oyunlarından biri için sağlam bir temele sahip.

Oyunda Ellis’i oynuyorsunuz: Kayıp genç bir çocuk için arama çalışmasına katılmak için yardımcı köpeği Bullet ile ormana giren bir polistir. Ellis’in da kendi sorunları var. Açıklayıcı bir diyalog, bazı zihinsel sağlık sorunları olduğunu ima ediyor, ancak bu oyunun ilerleyen zamanlarına kadar detaylandırılmıyor.

blair-witch-inceleme-1

Blair Witch nasıl bir oyundur?

Bu arada, Bullet inanılmaz derecede sevimli bir köpek ve onunla basit bulmacaları çözüyor ve ona iyi davranıyor. Bir konumdan diğerine doğru ilerlerken, birini diğerinden ayırmak için mücadele ederken, çocuğu da arayan polislerin telsizi aracılığıyla belirsiz talimatlar vermenin yanı sıra Bullet’e izin verebileceğiniz ipuçları bulursunuz. Bir koku almak ve bir sonraki bölgeye götürmek için harikadır.

Yakında gerçeği açıklanamaz bir şekilde değiştirebilecek bir video kamera bulacaksınız. Neden? Gerçekten bilmiyoruz, ancak bu, etrafınızdaki dünyayı değiştirmek için belirli noktalarda bulduğunuz videoları duraklatabileceğiniz biraz kafa karıştırıcı bir tamirciyle sonuçlanır; örneğin, bir ağacın videosunu düşmeden duraklatmak, düşen ağacın yolunuzu engellemesini önler.

blair-witch-inceleme-3

Zaman manipülasyonu bulmacaları, size yapacak bir şeyler vermek için var gibi görünüyor. Daha sonra dövüş sistemini keşfedeceksiniz. Korkunç gizli bölümler var. Sonuna doğru bir döngü koridoru var. Oyunda sunulan birkaç farklı son var – kötü ve biraz daha az kötü. Daha iyi son, sağduyuya meydan okuyan görevler gerçekleştirmenizi gerektirdiğinden, ilk oynamanızda iyi sonun görülmesi olası değildir.