Kartal’da sel sorununu çözecek devasa altyapı çalışmaları

İstanbul Kartal’da ana arterlerde ve sahil kesiminde yağmur yağışı nedeniyle geçmiş dönemlerde oluşan sel baskınları son buluyor. Kartal Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) işbirliğinde 2 bin metre uzunluğunda yeni yağmur suyu ve atık su hatlarının inşası başladı. 2019 yılı yaz döneminde yapılan geçici çalışmalarla iyileştirmeler yapılan ve sel sorununun önüne geçilen kanalizasyon hatlarında şimdi de yıllardır yapılmayan ve ötelenen devasa çalışmalar hayata geçirilerek soruna köklü çözüm getiriliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle trafik yoğunluğunun azalmasını fırsat bulan İBB, atık su kanal projelerini İstanbul genelinde hayata geçirmeye başladı. Bu projeler kapsamında Kartal’da İSKİ’nin devasa projeleri hayata geçirilecek. 3 bölüm şeklinde ayrı ayrı devam edecek çalışmalar kapsamında, inşa edilecek yağmur suyu ve atık su hatlarının uzunluğu 2 bin metreyi bulacak ve yaklaşık 4 metre derinlikte inşa edilecek. Ayrıca yetersiz ve küçük olan eski yağmur ve atık su hatları yerine de daha büyük çaplı yeni hatlar inşa edilecek.

İSKİ’nin Kartal projeleri

Çalışmalar ilk olarak; Atılgan Sokak, Cengiz Topel Caddesi, Soğanlık Caddesi, Spor Caddesi üzerinde başladı. Söz konusu sokak ve caddelerde daha önce sadece 600 mm çapında bir hat bulunuyordu ve atık su ile yağmur suyu hattı da aynı kanala bağlıydı. Ancak yürütülecek çalışmalar ile bu caddeleri kapsayan 650 metrelik hat boyunca yağmur ve atık su hatları birbirinden ayrılacak ve 500 mm çapında yeni atık su hattı ile birlikte 1200 mm çapında yeni yağmur suyu hattı inşa edilecek.

İnşa edilmesi planlanan 2. hat ise Egemenlik Bulvarı ile Spor Caddesi kesişiminden başlayarak Neyzen Tevfik Meydanı’na, daha sonra ise tren yolu altından devam ederek Şehzade Caddesi ve Turgut Özal bulvarındaki Tuzla-Kadıköy kollektör hattına bağlanacak. 500 metre uzunluğunda olacak bu hatta daha önce atık su ve yağmur suyu hattı bulunmaması sebebiyle yeni yağmur ve atık su hatları inşa edilecek.

Çalışmaların 3. ayağı ise; Dikey Sokak, Çırçır Caddesi, Üsküdar Caddesi, Hükümet Caddesi ve Savarona Caddesi üzerinde yürütülecek. Burada yenilenecek yağmur suyu ve atık su hatlarının çıkışları, Turgut Özal bulvarındaki Tuzla-Kadıköy kollektör hattına bağlanacak. Bu hattın uzunluğu ise yaklaşık 850 metreyi bulacak.