Tasarruf için termostatik vana ve oda termostatı

İngiltere’deki Universty of Salford Manchester’dan araçtırmacılar, termostatik vana ve oda termostatının birlikte kullanılması halinde ev içindeki toplam enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 40 oranında tasarruf sağlanabileceğini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre, doğalgaz tasarrufu için kombi ile birlikte oda termostatı kullanmanın faydalarını gösterdi. Oda sıcakığını takip eden termostat ile kombi daha verimli çalışıyor.

Bilim adamları, standardize edilmiş ısıtma kontrol ekipmanlarının verimliliğini kanıtlamak amacıyla gerçekleştirdikleri araştırma ile termostatik vana ve oda termostatının birlikte kullanılması halinde enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 40 tasarruf edilebildiği ortaya koydu. Araştırmada farklı kontrol ve ayar paketlerinde, verimlilik, maliyet, karbon emisyon salınım değerlerinin neler olduğunu hesaplanıyor.

Isıtma profillerine göre yapılan çalışmada, kontrolsüz, sadece oda termostatı kullanılarak, oda termostatı ve termostatik vana birlikte kullanılarak 3 farklı test gerçekleştirildi. 24 saat içerisindeki değerlerin kayda alındığı araştırmanın ‘Kontrolsüz’ uygulanan test sonucunda 122 kwh enerji tüketimi, 23 kilo karbon emisyon salınımı açığa çıktı. Sadece ‘Oda Termostatı’ ile gerçekleştirilen test sonucunda 107 kwh enerji tüketimi, 20 kilo karbon emisyon salınımı açığa çıktı. ‘Oda termostatı ve termostatik vana’ ile gerçekleştirilen test sonucunda ise 72 kwh enerji tüketimi, 13 kilo karbon emisyon salınımı açığa çıktı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, sadece oda termostatı kullanılarak yüzde 12, oda termostatı ve termostatik vana birlikte kullanıldığında ise yüzde 41 enerji tasarrufu sağlanıyor.

Oda termostatı ne işe yarar?

Termostat kombiyi kontrol eder ve hava ısındığında kombiyi kapatır. Radyatör vanaları kombiyi kontrol etmez. Temel olarak oda ve termostatik vanalar tamamlayıcıdır.

Doğru ısıtma kontrolleri, yakıt veya ısı israfı olmadan evinizi rahat bir sıcaklıkta tutmanızı sağlar. Verimlilik için bir oda termostatı ve termostatik radyatör vanaları olmalıdır. Oda termostatı, kombinizle iletişim kurarak oda ısındığında kombiyi kapatır.