Kartal’ın 25 yıllık altyapı sorununa çözüm!

İstanbul Kartal’da her yıl yaşanan sel manzaraları son buluyor. CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasıyla Kartal’da sel sorununu çözmek için harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 25 yıllık ihmal ile gerçekleşen sel sorununu çözüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle cadde ve sokakların boş kalmasını da fırsat bilen İBB, çalışmaları hızlandırdı. Kartal’ın merkezindeki su baskınlarını ortadan kaldıracak 2 bin metre uzunluğunda ki yeni yağmur ve atık hatlarının inşasında büyük ilerleme kaydedildi.

Kartal Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmayı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de yerinde inceledi. 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını, Kartal’ın pek çok farklı noktasında aynı anda yürütülen çalışmaları hızlandırmak için fırsat olarak gördüklerini belirten Başkan Yüksel, özellikle 2 farklı hat olarak denize ulaşacak olan yeni yağmur suyu hatları ile Kartal’ın merkezinde yoğun yağışlar sonrası oluşan su baskınlarının önleneceğini söyledi.

25 yıldır gelmeyen hizmet, nihayet Kartal’da

Yüksel, Kartal’da 25 yıldır çözülmesi gereken büyük problemlerin ancak şimdi çözülebildiğini ve gösterdiği duyarlılık nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti. Yüksel, Gümüşpınar Mahallesi’nde devam eden yağmur suyu alt yapı, Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki asfalt ve Yakacık Üst Sokak’ta daha önce çökme yaşanan bölgede inşa edilen duvar çalışmalarını da inceledi.

Kartal esnafının, yoğun yağışlarda özellikle sahil kesiminde su baskınları sonrası büyük mağduriyet yaşadığını, 2 farklı hattan denize ulaşacak olan yeni yağmur suyu kanalları ile yoğun yağış sonrası ve lodostan kaynaklanan su baskınlarının bu çalışmalarla ortadan kaldırılacağını belirten Yüksel, Kartal’ın bu sorununun yıllardır beklemede olduğuna dikkat çekti.

Kartal'ın 25 yıllık altyapı sorununa çözüm 1

Kartal’da Yağmur Suyu İki Farklı Noktadan Denize Bağlanacak

Kartal’ın sahil kesimlerinde aşırı yağışlı dönemlerde yaşanan su baskınlarına karşı kalıcı çözüme ulaşmak için Kartal Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi işbirliğinde 2 farklı noktadan denize ulaşacak 2000 metre uzunluğunda yeni yağmur suyu hatları inşa ediliyor.

Proje kapsamında yer alan yeni atık su hatları ise atık suları toplayan kollektöre bağlanırken, 150 yıllık yağış debisine göre hesaplanan yağmur suyu kanalları da atık sudan ayrı olarak denize bağlanıyor. 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması kararı sonrası hız verilen çalışmalarda, öncellikle normalde yoğun trafiğe sahne olan Sahil Yolu, Minibüs Yolu, Cengiz Topel Caddesi, Spor Caddesi, Ankara Caddesi gibi yerlere öncelik verildi.

Kartal'ın 25 yıllık altyapı sorununa çözüm 3

4 gün trafiğin olmayacağı bu gibi yerlerde çalışmayı bitirmeyi hedefleyen ekipler, projede büyük bir hız kaydediyor. Çalışmalar tamamlandığında, yoğun yağışlar sırasında yağmur suları, 2 yeni dikey hat boyunca akarak denize ulaşacak ve sahil kesiminde su baskınları önlenmiş olacak.