Kartal Belediyesi yardım başvurusu

İstanbul Kartal’da ihtiyaç sahibi vatandaşların Kartal Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmaları için karşılamaları gereken tüm gereksinimler ve hakkında tüm sorgulamalar bu sayfada yer almaktadır.

Ramazan kolisi başvurusu

Kartal Belediyesi ramazan kolisi başvurusu hakkında tüm detayları alttaki ekli haberde bulabilirsiniz:

Gıda paketleri, maske yardımı

Kartal Belediyesi’nden ihtiyaç sahiplerinin başvurularını yapmaları gereken adres, ramazan kolisi için başvuru yapmak isteyenlerin, Komşu İletişim Merkezi’ne başvurması gerekiyor. Başvurularınızı Kartal Belediyesi WhatsApp hattı (05321369090) üzerinden yapabilirsiniz.

Nakit yardımı başvurusu

Kartal Belediyesinden nakit yardımı almak için vukuatlı nüfus kayıt örneği, muhtarlıktan form 5, maaş bordrosu, fatura (elektrik, su, doğalgaz) herhangi biri, öğrenci belgesi (ailede öğrenci var ise), kira kontratı (kiracı ise), hastalık raporu veya engelli raporu, durumunu ifade eden dilekçe, boşanma aşamasında ise dava veya boşanma kararı, kadına şiddeti önleme kanunu kapsamında koruma veya tebdir kararı varsa karar yazısı, hanede yaşayan 18 yaşını doldurmuş diğer kişilerin gelir ve vergi sorgulamalarını e-Devletten yaparak tüm bu belgelerin Kartal Belediyesi’ne teslim edilmesi gerekiyor.

Asker ailesi yardım başvurusu

Asker ailesi yardım başvurularında gerekli olan belgeler, askerlik şubesinden asker olduğuna dair yazı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, muhtarlıktan form 5, öğrenci belgesi, kira kontratı (kiracı ise), hastalık raporu veya engelli raporu, başvuranın nüfus cüzdanı fotokopisi, boşanma aşamasında ise dava veya boşanma kararı, hanede yaşayan 18 yaşını doldurmuş diğer kişilerin gelir ve vergi sorgulamalarını e-Devletten yaparak tüm bu belgelerin Kartal Belediyesi’ne teslim edilmesi gerekiyor.

Eğitim yardımı – burs başvurusu

Kartal Belediyesi’nden eğitim yardımı – burs başvurusu yapmak isteyenlerin muhtarlıktan form 5, ilgili eğitim dönemine ilişkin kayıtlı öğrenci olduğuna dair öğrenci belgesi, öğrencinin IBAN numaralı banka cüzdanı fotokopisi, nüfus kayıt örneği, hanede yaşayan 18 yaşını doldurmuş diğer kişilerin gelir ve vergi sorgulamalarını e-Devletten yaparak tüm bu belgelerin Kartal Belediyesi’ne teslim edilmesi gerekiyor.

Kabul edilmeyen durumlar: El ile yazılan IBAN numaraları, yabancı uyruklu öğrenciler, yabancı ülkede eğitim gören, yüksek lisans, doktora, uzaktan öğretim, açık öğretim öğrencileri ve %100 burslu olmayan öğrenciler eğitim yardımından yararlanamayacaklardır.

Sınırlamalar: Aynı aileden ve haneden sadece bir öğrenciye eğitim yardımı verilir. Belediyede görev yapan, memur, sözleşmeli, kadrolu işçi statüsünde çalışanlar, eş ve çocukları başvuramaz. Öğrencinin en az 3 aydır Kartal’da ikamet etmesi gerekmektedir.

Gönül Çarşısı – eşya ve malzeme yardımları

Gönüllülerden veya kurum ve kuruluşlardan temin edilen birinci el ile kullanılabilir durumdaki ikinci el giyim, ev eşyası ve tekstil gibi çeşitli malzeme yardımları, “Gönül Çarşısı”nda toplanarak, yıkama ve ütüleme işlemi yapılarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmaktadır.

Gönül Çarşısı adresi, Kordonboyu Mahallesi, Tekel Caddesi, Emanet Sokak, Viyadük altı, Belediye dükkanları, No:5 – Atalar / Kartal Gönül Çarşısı telefon numarası: (0216) 280 66 25 – (0216) 280 66 26 Ayrıca, Hürriyet Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Kültür Merkezi ve Soğanlık Kültür Merkezi’nde de Gönül Çarşısı hizmeti verilmektedir.

Hasta Bezi yardımı

Kartal’da ikamet ve engeli olan (bez kullanabilir raporu olmak şartıyla) hastalara, iki buçuk ayda bir bez dağıtımı yapılmaktadır. Bunun için muhtarlıktan form 5, hastaneden engelli raporu, baz kullanabilir raporu ve nüfus kayıt örneği gerekir.