Ümraniye – Ataşehir – Göztepe metrosunun açılış tarihi belli oldu

İstanbul’da 2017 yılında durdurulan ve o zamandan beri ne zaman tamamlanacağı belli olmayan Ümraniye – Göztepe metrosu inşaat çalışmaları, 2019 yılında İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu tarafından yeniden başlatılmıştı. Ümraniye – Göztepe metrosunun ne zaman açılacağına dair tarih belli oldu.

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe metro hattı açılış tarihi

2017’den itibaren durmuş bir proje olan “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı”nın yapım çalışmalarını, Eylül 2019’da yeniden başlatıldı. 2024 yılında, Ümraniye – Ataşehir – Göztepe metro hattının Göztepe Parkı’ndan başlayarak Ümraniye’de sona eren bir hat olarak açılacağı öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 25 metre derinliğindeki Ataşehir İstasyonu şantiyesine inen İmamoğlu, incelemelerin ardından bir iş aracına binerek, metro hattı tüneli boyunca yaklaşık 500 metrelik gezi gerçekleştirdi. Tüneli kazan TBM (Tunel Boring Machine-Tünel Açma Makinesi) cihazının çalışmasını yerinde izleyen İmamoğlu, hatla ilgili çalışmaların son sürat devam edeceğini bildirdi.

Ataşehir’den başlayan, Göztepe’nin yoğunluğunu aldığı, aynı zamanda Ümraniye ile buluşan bir hat olarak dikkat çekiyor. Günde 400 bin kapasiteli bir hat olması bekleniyor. Çalışmalar 2019’da İBB tarafından sağlanan 175 milyon Euro’luk bir finansman başlatıldı. Eylül 2019 dan bu yana yoğun bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalara 4 tane TBM eşlik ediyor.

11 duraklı, yaklaşık 16 kilometre mesafeye ulaşan bir metro hattını olarak ortaya çıkan Ümraniye – Ataşehir – Göztepe hattının 2024 yılının başlarında açılması planlanıyor. Hat tamamlandığında Göztepe Parkı’ndan başlayarak Ümraniye’de sona eren yoğun bir hat olarak İstanbulluların hizmetinde olacak.