International Basketball Manager inceleme

International Basketball Manager, kendinizi basketbol kulübü koçu veya menajerinin yerine koyabileceğiniz harika bir simülasyon oyunudur. Artık takım oyuncularınızı toparlama ve kulübünüzün finansmanını yönetme şansınız olacak. Oyunda, bütçenize göre en iyi oyuncularla sözleşme imzalamak ve olabildiğince çok kupa kazanmak için fonlarınızı takip etmelisiniz. Taraftarlarınızın beklentilerini karşılayacak mısınız?

2019-20 sezonuna göre güncellenen tüm şampiyonalara, takımlara ve oyunculara sahipsiniz! Avrupa’nın en saygın iki kulüp turnuvası olan Turkish Airlines EuroLeague ve 7DAYS EuroCup bu oyunda lisanslı olarak mevcut. Avrupa’nın en iyi 40 takımı da oyunda yer alıyor. Ayrıca Türkiye ligi (ING Basketbol Süper Ligi) de mevcut.

International Basketball Manager inceleme

Benim gibi spor yönetim simülasyonlarının hayranıysanız ve özellikle Football Manager’i çok oynadıysanız, bu oyun da bir benzeri gibi gelecektir. International Basketball Manager sürekli geliştirilen ve üstüne katan bir oyundur.

Kullanıcı arayüzü basit ve şimdilik İngilizce ve İspanyolca desteğine sahip olmasına rağmen, kullanıcı arayüzü basit ve anlaşılması kolaydır. Oyunun ana menüsü, oyuncunun hazırlık maçı oynamasına, yeni bir sezon başlatmasına veya önceki bir kaydetmeyi yüklemesine ve oyun ayarlarını değiştirmesine izin verir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz takım sayısı oldukça fazla – tüm Avrupa’dan tamamen lisanslı takımlar da dahil olmak üzere – Türk takımları da lisanslı olarak mevcuttur.

International-Basketball-Manager-inceleme-2

International Basketball Manager nasıl oynanır?

Maç motorunun kendisi oldukça basittir. Maçın 2B görünümünü, maç istatistiklerini kontrol etme yeteneğini, genel bir genel bakışı ve oyuncu uygunluğu hakkındaki bilgileri tek bir düğmeye dokunarak izleyebilirsiniz. Oyunlar gerçek zamanlı olarak oynanır, böylece her on iki dakikalık çeyrek ikinciye kadar deneyimlenebilir, bu da maçta meydana gelen şeylere büyük bir gecikme olmadan tepki etmenizi sağlar.

Ancak, takımınıza ve taktiklerinize daha fazla güveniyorsanız, maçı 2x, 4x ve 8x gerçek zamana kadar hızlandırabilir ve hatta çeyreği tamamen atlayabilirsiniz. Bununla birlikte, 2B maçı izleyecekseniz, 8x hız seçmeyin, çünkü simgeler her tarafta yanıp sönüyor, bu da oyunu takip etmeyi gerçekten zorlaştırıyor, ancak aynı zamanda size biraz da baş ağrısı verebilir.

International-Basketball-Manager-inceleme-3

Hazırlık maçından sonra, bir sezona başlama zamanının geldiğine karar verdim ve oldukça umut verici bir şekilde başladı. Birkaç farklı yönetici ekleyebilir ve daha önce de belirtildiği gibi, dünyanın dört bir yanındaki en iyi ekiplerden birini seçebilirsiniz – NBA ekipleri biraz farklı isimlere sahip olsalar bile, kolayca tanınabilirler. Türkiye liginden Beşiktaş’ı seçtim. Eğitim burada işe yaradı.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok menü var ve ilk başta, her bir görevi gerçekleştirmek için nereye gidileceğini bilmek biraz zor olabilir. Eğitici, oyuncularınız için antrenmanları, her oyuncu için maç süresi ve bir maç boyunca farklı noktalarda kullanmak için taktikler de dahil olmak üzere ilk maçınıza kadar her şeyde size yol gösterir. Basketbol yönetimi tanınmış bir yönetim sim değildir ve bu nedenle spor hakkındaki bilgilerine bakılmaksızın birçok insan için yeni olacaktır.

International-Basketball-Manager-inceleme-4

International Basketball Manager oynanış

Bir kez başladıktan sonra, bazı güzel özellikleri deneyimleyebilirsiniz. Yöneticiniz periyodik olarak kulüp yetkililerinden, taraftarlardan ve diğer dış kaynaklardan e-postalar alır ve bazen bu e-postalara size yanıt verme şansı sunar. Örneğin, aldığınız ilk e-posta, sezonun planlarının ne olacağını düşündüğünüzü soran kulübün direktörlerinden olacaktır. Bununla ilgili en güzel şey, kararınız hakkında derhal geri bildirim alacağınızdır. Yönetim kuruluma önümüzdeki sezonla ilgili herhangi bir söz vermeyeceğimi ve sadece beklememiz ve görmemiz gerektiğini söyledim. Bu bana hayran olarak destek artışı sağladı ve yönetici olarak duruşumu arttırdı.

Sezonu ilerledikçe, sponsor seçme ve basınla yapılan röportajlara katılma seçeneğine sahip olacaksınız. İlk maçımı gerçek bir sorun olmadan geçtim, ilk rakiplerim benim için otomatik olarak seçilen çok daha zayıf bir takıma karşı oldukça rahat bir şekilde kazandım. Oyun hakkında özet olarak söyleyebileceğim, vereceğiniz paraya değer olacağı ve basketbol sevdalıları için harika bir seçenek sunduğudur.