Samandıra Metro İstasyonu’nun kazık çakım işlemleri törenle başladı

2017 yılında başlatılan ve aynı yıl durdurulan Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı’nın yapım işleri İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra yeniden başladı. 2019 yılında İmamoğlu’nun talimatıyla yapım çalışmalarına yeniden başlanan ve İmamoğlu’nun katıldığı törenle Sancaktepe İstasyonunda “Yeraltı canavarı” olarak nitelenen TBM (Tunnel Boring Machine) şantiye alanına indirilmişti. Metro hattının açılışı için hedeflenen tarih belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Samandıra İstasyonu’nun kazık çakım işlemlerini başlatan butona, “Hadi bismillah. Allah tamamına erdirsin” diyerek bastı.

Kazık çakma işlemi başlamadan önce konuşma yapan İBB Başkanı İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın 2017’de ihale edildiğini ancak dönemin İBB yönetimi tarafından alınan kararla durdurulduğunu hatırlatarak, “Geçen yıl, 110 milyon Euro’luk bir dış kredi temini yaptık bu hattımıza ve çalışmaları başlattık Kasım ayında. O günden bugüne yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hemen Sancaktepe Belediyesi’nin oradaki istasyondan bir başlangıç yapmıştık. Oradan başlayan TBM’ler, şu anda yerin altında görevine devam ediyor Çekmeköy istikametine. ” dedi.

İmamoğlu’ndan Sancaktepe’ye Şehir Hastanesi müjdesi

Sancaktepe Şehir Hastanesi için müjdeyi de veren İmamoğlu, kısmi açılışlarla metroyu tamamlayacaklarını söyleyerek, Şu an bulunduğumuz yer, Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu. Dolayısıyla; Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosu’nu, 2022’ye yetiştirmek niyetindeyiz. O yönde çalışmalarımız sürüyor. Aktif bir hat olacağını düşünüyoruz. İlerleyen yıllarda, 3 diğer metro hattı ile de kesişen bir özelliği var. Bu yönüyle de önemsiyoruz. Bostancı-Dudullu, Göztepe-Ümraniye ve Marmaray’la kesişen bir hat olma özelliğine sahip olacak. Dolayısıyla mühim bir hat. Hem Sancaktepe hem Çekmeköy için çok kıymetli hem de Şehir Hastanesi için çok kıymetli” dedi.

Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu için beton dökme işlemlerini başlattıklarını kaydeden İmamoğlu, “Çok yakın zamanda, bir-iki hafta içinde buradaki istasyonun yer teslimi yapılacak. Yoğun bir şekilde de istasyon çalışmaları başlayacak. Başarılar diliyoruz arkadaşlarımıza” diye konuştu.