Kartal’da altyapı çalışmaları sokağa çıkma yasağında devam ediyor

İstanbul Kartal’da ilçenin 25 yıllık atık su kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturacak altyapı çalışmaları, sokağa çıkma yasağının uygulandığı 9-10 Mayıs tarihlerinde de devam ediyor. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi ile İSKİ işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.

Turgut Özal bulvarının sahil kesiminden şantiye alanını incelemeye başlayan Yüksel; Neyzen Tevfik Meydanı ve Yunus Mahallesi Kasımpatı Sokak’ta yürütülen çalışmaları da inceledi. Çalışmalar hakkında konuşan Yüksel, “Kartal’ın 25 yıldır süregelen bu altyapı sorununun çözümünde bizlere büyük destekler sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum. Kartal’ın önemli bir sorununu çözmekle birlikte sürekli gelişen ilçemizin altyapı noktasında gelecek ihtiyaçlarını da karşılayarak, ilçemize artı değeri katacak çalışmalarda çaba sarf eden bütün emekçi kardeşlerime de teşekkür ediyorum.” dedi.

Kartal’da su baskınları yaşanmayacak

Kartal’da her yıl yaşanan sel manzaraları son buluyor. Kartal’da sel sorununu çözmek için harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 25 yıllık ihmal ile gerçekleşen sel sorununu çözüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle cadde ve sokakların boş kalmasını da fırsat bilen İBB, çalışmaları hızlandırdı. Kartal’ın merkezindeki su baskınlarını ortadan kaldıracak 2 bin metre uzunluğunda ki yeni yağmur ve atık hatlarının inşasında büyük ilerleme kaydedildi.

Kartal’ın sahil kesimlerinde aşırı yağışlı dönemlerde yaşanan su baskınlarına karşı kalıcı çözüme ulaşmak için Kartal Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi işbirliğinde 2 farklı noktadan denize ulaşacak 2000 metre uzunluğunda yeni yağmur suyu hatları inşa ediliyor. Proje kapsamında yer alan yeni atık su hatları ise atık suları toplayan kollektöre bağlanırken, 150 yıllık yağış debisine göre hesaplanan yağmur suyu kanalları da atık sudan ayrı olarak denize bağlanıyor.