AVM’lere giriş yaş sınırı: AVM’ye çocuklar girebilir mi?

Tükiye’de kısıtlama adımları kapsamında alınan kararlara göre AVM’lere gitmek yasak değil ve AVM’ye gitmek isteyenler, çocukların AVM’ye girmesine izin verilip verilmediğini merak ediyor. 20 yaş arası çocukların AVM’ye girmelerinin yasak olduğuna dair bir haber henüz çıkmadı. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı kıstaslar var ve bunları öğrenmek için yazımızı aşağıya doğru kaydırarak okumaya devam edin.

Zaten halihazırda 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı sona ermiş durumda. Doğal olarak AVM’ye gitmek için sokağa çıkmak gerekeceğinden, sokağa çıkma yasağı da olmadığından herhangi bir yaş grubunun AVM’ye gidebilmesinde bir engel bulunmuyor. Ancak hafta sonu AVM’ler kapalı olduğu için, hafta sonu çocuğunuzla AVM’ye gidemezsiniz. Bunun nedeni de çok açıktır ki, hafta sonu sokağa çıkılamayacağı için çocuğunuzla AVM’ye gidememeniz gerekir.

18 yaş altı AVM’ye girebilir

Özetle çocukların AVM’ye gitmelerine yönelik bir yasaklama kararını uygulanması kağıt üzerinde mümkün görülmüyor. 1 Haziran’dan itibaren uygulanamaya başlanan yeni ve yepyeni kontrollü normalleşme kararı ile AVM’ye çocukların girmelerini engelleyecek bir hüküm açıklanmadı. Ayrıca zaten hafta sonları sokağa çıkma yasağı olsa bile bu yasak hafta içi geçerli değil. Hafta içi sokağa çıkma yasağı olmayan bir gün çocuğunuzla rahatlıkla AVM’lere gidebilir ve gezebilirsiniz.

Ancak Covid-19 tedbirlerinin hafifletilmesine dair kararlar ile gündeme gelen 18 yaş altındakilere belirli saatlerde sokağa çıkma izni sırasında AVM’lere girmelerini engelleyici bir müdahale yapılmadı. Alışveriş merkezlerinde sinema ve oyun alanlarının kapalı olması nedeniyle çocukların ilgisini çekecek bir şey bulunmadığını belirtmek gerekir. Yine de alışveriş yapabilir, giysi deneyebilir ve kafelerde keyif yapabilirsiniz.

AVM’lere girişte yaş sınırı

Türkiye’de şu anda AVM’lere girişte 20 yaş altına ve AVM’ye girişte 65 yaş üstüne bir yasak bulunmuyor. AVM’ye 18 yaş altı çocuklar girebiliyor. 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan AVM yasasına göre alışveriş merkezlerine girişte uygulanan yaş sınırı bulunmuyor. AVM’lerde yaş ile ilgili kurallar aşağıda belirtilmiştir.

  • Madde 6.2 – Ortak kullanım alanları, engelliler ile yaşlı ve çocukların ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturulur.
  • Madde 9.2 – Alışveriş merkezinde 0-10 yaş grubu çocukların oyun oynaması için yaş gruplarına göre ayrıştırılmış biçimde, ebeveynlerin çocuklarının gözetimini sağlayabileceği oturma yerleri bulunan, yaralanma ve kazalara karşı güvenlik tedbirleri alınmış, yeterli sayıda çocuk oyun alanı oluşturulur.
  • Madde 10.3 – Alışveriş merkezinde yaşlı ve engelliler, kadın, erkek ve çocuklar için ayrı ayrı olacak şekilde, gerekli hijyen şartlarına sahip ve yeterli sayıda alaturka ve alafranga tuvalet oluşturulur. Ebeveynlerin, çocuklarının tuvalet ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmalarını sağlamak amacıyla en az bir adet bağımsız tuvalet oluşturulur.