Otobüs biletlerine ‘tavan fiyat’ ayarlaması

Koronavirüs salgını devam ederken normalleşme planı kapsamında ekonominin yeniden açılması için hergün yeni bir karar alınıyor. Normalleşmeden AVM’ler ve futbolun yanı sıra turizm de önemli bir yerde görülüyor. Şehirler arası otobüs yolculuklarında fahiş bilet fiyatlarının önlenmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tavan fiyat uygulaması başlatıldı.

Otobüs bileti fiyatlarını düzenleyen karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre bilet fiyatları kilometreye göre en fazla 500 TL ile sınırlandırıldı. Çanakkale Boğazı geçişli hatlara geçiş ücreti ayrıca eklenecek.

Kilometreye göre otobüs bilet fiyatları

Peki İstanbul, İzmir ve Ankara’dan bazı büyükşehirlere gitmenin maliyeti en fazla ne kadar oldu? Tatil bölgelerine otobüs fiyatları en fazla ne kadar olacak? İstanbul’dan Ankara’ya otobüs bileti 160 TL, İstanbul’dan İzmir’e 165 TL, İstanbul’dan Erzincan’a 275 TL, İstanbul’dan Sivas’a 225 TL, İstanbul’dan Trabzon’a 275 TL, İstanbul’dan Erzurum’a 325 TL, İstanbul’dan Edremit’e 155 TL, İstanbul’dan Ayvalık’a 160 TL, İstanbul’dan Didim’e 170 TL, İstanbul’dan Bodrum’a 175 TL, İstanbul’dan Kuşadası’na 170 TL.