Football Manager 2023 inceleme

Yıllar geçtikçe Sports Interactive bize yeni bir Football Manager tekrarını getiriyor ve her yıl gerçek bir teknik direktör olmaya yaklaşıyoruz.

“Güle güle yaşam”, oyunun mağaza raflarına geldiği sırada Football Manager hayranlarından sık sık duyduğumuz bir şeydir. Yıllar geçtikçe, Football Manager, futbol severlerin favori kulüplerini kendi yollarıyla yönetmelerini, hayallerindeki oyuncuları transfer etmelerini ve hatta Fenerbahçe’nin orta sahasının çalışmasını sağlamak için hangi formasyonun seçileceğini bile gösterme yeridir.

Her yıl, Sports Interactive oyuna yeni özellikler ekliyor ve bu durum Football Manager 2023 için de geçerli. Ancak bu incelemede, çoğu geçen yılki sürümlerle aynı olduğundan, oyundaki her bir özelliği ele almayacağız. Bunun yerine, oyunun yeni sürümünde eklenen özelliklere odaklanacağız. Bunlar beden dilleri, hızlı sohbetler, basın toplantıları, maç içi sunum, animasyon ve grafik iyileştirmeleri, sezon sonu deneyimdir.

Football Manager 2023 inceleme

Geçtiğimiz yıl Football Manager 2022 bize bir dizi yepyeni özellik getirdi ve FM23’e gelen bir dizi heyecan verici yeni özellik göreceğiz.

Kadro planlayıcı, oyuncuların güçlü ve zayıf yönlerini görselleştirmelerine yardımcı olmak için takımlarının üyelerini sıralamasına izin verir, ancak aynı zamanda kısa listenizdeki oyuncuları da içerir. FM 23 takım planlayıcısı, oyuncuların mevcut dizilişlerin yanı sıra kısa vadeli işe alımlarda kulüplerinin yakın geleceğini planlayabilecekleri yeni bir kaynak sunuyor.

FM 23’te temsilciler, transfer sürecini daha iyi detaylandırmak için bazı yeni etkileşim seçeneklerine sahip olacak. Örneğin, bu yıl, bir menajere temsil ettikleri oyuncular hakkında soru sorulduğunda, maaş taleplerinin kulübün menzili dışında olduğu konusunda daha fazla pazarlık yapma seçeneği olacak. Bu, diğer yeni seçeneklerin yanı sıra, oyuncuların temsilci taleplerini geri çekmesine ve sürece daha fazla dahil olma hissi vermesine olanak tanıyacak.

football-manager-2023-inceleme-1

Bir kulüp, taraftarları olmadan bir hiçtir ve FM 23’te taraftarlar, bazı benzersiz geliştirmelerle daha fazla söz sahibi oluyor. FM 23’te taraftarlar, menajerlerin iş güvenliği konusunda daha fazla söz sahibi ve bir menajerin seçimleri (taktik veya işe alımla ilgili) konusunda esnek sabır ve tutku düzeylerine sahip. Ayrıca yeni geri bildirim alanları mevcut, bu nedenle herhangi bir zamanda fikir birliğini çok net hale getirirler.

Sonuç olarak, bu, Football Manager 2023’teki işinizi sürdürmenizin, kulübünüzün taraftarlarının performansınız hakkında ne düşündüğüne biraz daha bağlı olacağı anlamına gelir, bu nedenle onları mutlu etmek çok daha önemli olacaktır.

Football Manager 2023 oynanış

Match AI ve animasyonları, FM oyuncularının oyunları deneyimleme araçlarıdır. Bununla birlikte, serinin en önemli parçalarından biridir. Sports Interactive, bu yıl “döngünün çoğunu” yapay zeka yöneticileri üzerinde çalışarak geçirdi. Bu, dünya çapındaki yöneticilerin veri noktalarını analiz eden 1000 gözlemci aracılığıyla gerçekleştirildi.

Ekip, bu veriler ve üzerine inşa edilecek çok sayıda simülasyonla, taktikler, talimatlar ve daha fazlası genelinde yöneticilerin yapay zeka ekipleri için oyuna yaklaşımını daha iyi eşleştirmeye çalıştı.

football-manager-2023-inceleme-2

FM hayran kitlesinin işi bitirmek için yüksek preslere ve hızlı tempolu agresif futbola yöneldiği bir sır değil. FM23’te, yeni savunma taktik talimatları, stiller arasındaki boşluğu gidermeye yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu yeni taktikler, baskı tuzağı tercihlerini, çapraz angajman tercihlerini ve daha fazlasını içerir.

Football Manager 2023 ayrıca oyuncular için daha akıllı mücadele açıları ve baskı yapan hücum oyuncularını yenmeye ve bunlara uyum sağlamaya yardımcı olacak kararlar da dahil olmak üzere daha iyi savunma yapay zekası içeriyor.

football-manager-2023-inceleme-3

FM 23’te kaleciler, gerçek hayattaki oyunu daha iyi yansıtmak için daha fazla oyun seçeneğine sahip olacak. Bu, bire bir durumlarda blokları ve yayılmış bloklar gibi hareketleri içerir. Ayrıca kaleciler, topu ayaklarının altında tutma ve kale vuruşları gibi diğer durumlarda bazı iyileştirmeler aldı.

Orta saha, futbol sahasında kaotik bir yerdir ve FM 23, bu aksiyonu daha fazla Match AI ayarlamasıyla daha iyi simüle etmek istiyor. Bu, oyuncuların müdahaleleri algılama ve kendilerini takımın taktiğini yansıtacak şekilde konumlandırma becerilerini geliştirmeyi içerir.

Football Manager 2023 Türkiye Ligi

Tartışmamız gereken bir şey, özellikle Süper Lig’de takımların inanılmaz derece borçlu olması, devam eden kredi ödemeleri ve düşük kalan lig ödülleri. Diğer ülke takımlarına çok büyük gelirler gelirken, Türk takımlarına gelen gelirler çok yetersiz kalıyor ve takımlar zamanla batıyor. Bu nedenle ligde bir kulüple başarılı olmak çok kolay. Rakipleriniz borçlarından dolayı rahat transfer yapamıyor.

Football Manager 2023 daha sorunsuz bir kulüp yönetimi deneyimi sunar. Personelin rolü, özellikle de birçok sorumluluğu devretmek istiyorsanız, giderek daha önemli hale geliyor. Her öneri, rapor ve hatta sözleşme görüşmeleri, atadığınız personelin kalitesine bağlı olacağından, kalifiye personelin ilerlemenize yardımcı olacak şekilde düzenlenmesi önemlidir. Yine de, bir yönetici olarak içgüdüleriniz ve felsefeniz, personelinizin rapor ve önerilerinden oluşan bir destekten daha etkili olacaktır.

football-manager-2023-inceleme-4

Oyuncu sözleşmelerini yenileme gibi belirli görevleri devretmek istiyorsanız da dikkatli olmanız gerekir, çünkü bazen yöneticinin bilgisi olmadan oyunculara yeni sözleşme sunarlar. Bizim durumumuzda, oyuncu gelecek planlarımızda değildi ve sözleşmesi sezon sonunda sona erecekti, ancak Futbol Direktörümüz ona yeni şartlar verdi. Genel olarak, Football Manager 2023, uzun vadeli planlama ve ödüllere verilen vurgu sayesinde uzun süre oynamak isteyenler için iyi olduğunu düşündüğümüz çeşitli eklemelere sahiptir. Bu simülasyon gittikçe daha karmaşık hale gelir, ancak izlediğiniz yola bağlı olarak daha da basitleşebilir.

Oyunla ilgili en büyük eleştirimiz fiyatı hakkında. Oyun Türkiye’de 599 TL fiyat etiketine sahip. Bu fiyat, FM için fahiş bir fiyatlandırmadır. Bu yüzden, indirim zamanında almanızı öneriyoruz. Her yıl aynı oyunu elle sayılır derecede özellikle yeniden paketlemesine rağmen şirket ne yazık ki aşırı kapitalist bir bakış açısı ile oyunlarını fahiş fiyatlarla satışa sunuyor.