Daymare: 1998 inceleme

DAYMARE: 1998, 90’lı yılların ikonik oyunlarının ruh halini yeni bir hikaye ile yeniden yaratan üçüncü şahıs bir hayatta kalma korku oyunudur. Küçük bir kasabayı ölümcül bir bölgeye, oynayacak üç karaktere ve gerçeği bulmak için karşınızda mutasyona uğramış vatandaşlar olacak. DAYMARE: 1998, hardcore hayatta kalma mekaniği ve öldürülmesi zor düşmanları olan üçüncü şahıs bir hayatta kalma korku oyunudur. Mücadele ve bulmacalar için stratejik bir yaklaşım gerektirir ve hikaye üzerine çok karakterli bir bakış açısı sunar, derin ve belirsiz bir fikir ortaya çıkarır.

Daymare: 1998, hayran yapımı Resident Evil 2 remake olarak ilk kez başladı (sanırım bu yüzden başlık hala “1998” içeriyor). Capcom projeyi kapattı ve daha sonra oyunun kendi versiyonunu geliştirdiklerini açıkladı. Geliştirici kendi versiyonunu hazırladı.

Daymare: 1998 inceleme

Oyuna, bir arama ve geri alma görevinde bir tesise gönderilen bir HADES seçkin askeri olarak başlıyorsunuz. Neredeyse her bilim adamı ve güvenlik görevlisi ölmüş… ama tahmin edilebileceği üzere ölü değiller. Karakter RE2’den Hunk’a benziyor. Neyse ki, oyun hikayede beklenmedik bir sapmaya sahip (daha sonra bahsedeceğiz). Ölüler hayata dönmeden çok önce ve bu olay olduğunda, bir süredir yaşadığımız en kötü zombi deneyimlerinden birine maruz kalıyoruz. Şu an sahip olduğumuz tek sorun nereden başlayacağımız.

Pekala. Cephane… yeterli değil. Geçmişte zor hayatta kalma korku oyunları gördük. Oyunda mermileri elle yeniden yüklemeniz ve kliplerine ayırmanız gereken bir yeniden yükleme sistemi var. Gerçekçilik elde ediyoruz. Karakterin kolunda, bir dizi menüyle erişilen bir sistem var – hepsi gerçek zamanlı olarak – yani etrafı karıştırırken bir zombi yüzünüzü çiğneyebilir.

daymare-1998-inceleme-2

Daymare: 1998 oynanış

Oyun Idaho’da Hexacore Biogenetics adlı uğursuz bir şirketin yerel alan üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu küçük bir kasabada gerçekleşiyor. Bunun nereye gittiğini görebilirsiniz. Hikaye kendini ortaya çıkarmaya başlarken ve Hexacore’un planı ortaya çıktıkça, şehirdeki bir dizi yeri ziyaret etmelisiniz.

Oyunda korkunç zombiler ve harika ortamlar var. Zombi modellerinin hepsi farklı görünüyor ve iyi tasarlanmış ve gerçekten uğraşılmış görülüyor ve bunun gerçek bir sevgi emeği olduğunu söyleyebilirsiniz. Bazen yansımalar korkunç olabiliyor.

Dökümanlardan da bahsetmeliyiz. Resident Evil gibi, hikayeyi anlatan ve normal oyun sırasında görmediğiniz boşlukları dolduran bir dizi belge var.

daymare-1998-inceleme-3

Daymare: 1998 nasıl bir oyundur?

Son darbe, el ele dövüşün etkisiz hissetmesinden kaynaklanmaktadır. Daha önce cephanenin yanında olmadığını söylemiştik, ama bittikten sonra kendinizi gerçekten çok iyi koruyamazsınız. Ölümsüzlerin sizi ısırmasını engellemiyor gibi görünüyor ve genel olarak telaşlı yakın dövüş savaşı, zorlayıcı bir unsurdu.

Şimdi, hikayede beklenmedik bir sapma olduğunu daha önce belirtmiştik. HADES askeri sadece bir önsözdür ve bundan sonra, kırsal Amerika’da küçük bir karakterin sorumluluğunu üstlenirsiniz. Her zamanki karakterlerde ve ayarlarda hoş bir değişiklik, ancak son yargımızdan kurtarmak için yeterli değil.

daymare-1998-inceleme-4

Aslında, HADES askerleri ve Sam adlı bir Orman Korucusu da dahil olmak üzere birkaç farklı karakterin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Bununla birlikte, oyun, kontrol ettiğiniz karakterlerin hiçbirini değiştirmez, ilginç olabilecek ama sonuçta olmayan başka bir şeye ışık tutar.

Acımasız zorluğu, envanter sistemi, ürkütücü sesleri ile Daymare: 1998 denenmesi gereken bir oyun. 90’ların klasikleri ruhunu çağrıştıran zombi dolu bir deneyim arıyorsanız, bu oyunu oynayın.