Children of Morta inceleme

Kandan daha güçlü bir bağ yoktur, bize güç veren, ilişkilerimizi birbirine bağlayan ve Dead Mage tarafından geliştirilen haydut benzeri unsurlarla hikayeye dayalı bir aksiyon RPG olan Children of Morta’a odaklanan kırılmaz bir bağlantıdır. Yolsuzluk olarak bilinen ezici bir düşmana karşı durup Bergson ailesinin efsanesine odaklanmak ve her Bergsons üyesini içeren dallanmalı hikayeye sahiptir. Hikaye bir bütün olarak, ailenin tehlikeli düşmanlarla mücadele ettiğini ve yeni arkadaşlarla tanıştığını gösterirken, hepsi Yolsuzluğa neyin neden olduğunu ve onu nasıl yeneceklerini anlamaya çalışır. Takım olarak çalışan aile, dünyayı eski ihtişamına kavuşturmak için yıkıcı fedakarlıklar yapmak zorunda kalacak.

Her biri tekrar üçe bölünen üç dünya üzerinde kurulu Children of Morta, her bölgede sıkışıp kalmış tanrıları serbest bırakmak için uzak topraklara seyahat eder. Solo ya da co-op oynayarak, oyunculara bu korkunç vebanın nedenini daha fazla anlamak için bu ölümsüz varlıkları Yolsuzluktan kurtarmak için sayısız düşmanları kovmakla görevlendirilecek.

Children of Morta inceleme

Hikayenin dayandığı aile olan Bergsons, Children of Morta’u bu kadar eşsiz yapan şeydir. Her oynanabilir akrabanın kullandıkları özel silahlar etrafında dönen farklı bir oyun stili vardır. Örneğin, en büyük erkek kardeşi John, kılıç ve kalkan kullanır ve onu özellikle yakın mesafeden ölümcül yapar. John, aynı zamanda, büyük bir çekiç kullanan kuzeni Joey gibi, hasarı süngerle atma ve bir tank gibi davranma konusunda özellikle iyidir. Bergsons’ın en genç üyelerinden biri olan Kevin, çift hançer kullanıyor ve diğerlerinden daha hızlı, ancak vuruşları emmekte o kadar iyi değil. Kevin’in oyun stili, büyük kardeşlerden Mark’a oldukça benzer. John’un kızı Linda, ailenin okçusu, düşmanları dağıtmak için aralıklı saldırılar kullanıyor ve oyuncuların aralarında biraz mesafe bırakmasına izin veriyor ve tıpkı Lucy adlı ateşli bir büyücü olan Bergsons’ın en genç üyesi gibi.

Her bir karakter çalışma biçiminde benzersiz olsa da ve hiç şüphesiz bir favoriniz olacak, oynamanın en iyi yolu ailenin her bir üyesi ile zaman geçirmek, aslında bu tarz teşvik ediliyor. Geleneksel bir roguelike’den farklı olarak, Children of Morta bir zindanda başarısız olursanız sizi kareye geri götürmez. Seviyeyi sıfırdan başlatmak zorunda kalacaksınız, ancak her görevden topladığınız altın ve kazandığınız deneyim ile geri dönüyorsunuz.

children-of-morta-inceleme-1

Children of Morta oynanış

Her ayrı karakterde yeterli düşmanı yok ettikten sonra verilen beceri puanları ile yeni yeteneklerin tesviye edilmesi ve kilidinin açılması, tüm ailenin yanı sıra daha hızlı hareket hızı veya daha fazla kritik vuruş şansı gibi kişisel olarak da yeni özelliklerin kullanılmasına izin verecektir. Bu kilitlenebilir yükseltmeler, yetenek ağacında bulunur ve her karakteri istediğiniz gibi oluşturmak için oldukça sınırlı bir seçenek sunar. Örneğin, John’a verilen hasarı hemen seviyelendirmeyi seçebilir veya alternatif olarak karakteri nasıl oynamak istediğinize bağlı olarak sağlık ve korumaya odaklanabilirsiniz ve tüm bunlar yağmalanan altınla satın alabilirsiniz.

Düşmanlar tarafından düşürülen veya tencere gibi tahrip edilebilir nesnelerde gizlenen altın, oyuncuların Ben Amca’nın atölyesinde veya büyükannesi laboratuvarında belirli istatistikleri marjinal olarak yükseltmelerine izin verir, her ikisi de evde bulunabilir. Diğer kilitlenebilir öğeler spesifik olarak çalıştırılır, yani öldüğünüzde veya bir seviyeyi tamamladığınızda hepsini kaybedersiniz. Bunlar, ilahi eşyalardan, temel olarak kitinize yeni bir yetenek veya araç ekleyerek, silahlar ve hatta kutsamalar üzerinde geri tepme etkisi yaratabilecek basit geliştirmelere kadar, diğer şeylerin yanı sıra XP kazancını artırabilir. Bu yükseltmeler altın veya beceri puanlarıyla aynı şekilde çalışmaz, çünkü karakteri kalıcı olarak etkilemezler. Bunun yerine, temel istatistiklerini geçici olarak geliştiriyorlar, ancak şüphesiz, zindanlarda ilerlemeyi ve düşmanları daha kolay indirmeyi sağlıyorlar.

Düşman ordularıyla savaşmanın ve ganimet bulmanın yanı sıra, usulle yaratılan >Children of Morta seviyeleri, rastlanması ve tamamlanması için rastgele hikaye hedefleri sunar. Örneğin, karşılaştığımız ilk karşılaşmalardan biri, bir grup iblis tarafından tuzağa düşürülen genç bir kurt yavrutan oldu. Onları yendikten ve yavru köpeği kurtardıktan sonra, hayvanı iyileştirmek için bir bitki bulmalı ve sonra yaşamak için bir köpek kulübesi inşa edebilmeniz için bazı tırnaklar ve ahşap almalısınız.

children-of-morta-inceleme-3

Children of Morta nasıl oyundur?

Karakter geliştirme ve her yerde bulunan yükseltilebilir seçeneklerin yanı sıra, Children of Morta savaşmak için etkileyici çeşitli düşmanları var. Bunlar zindanın konumu ve bir dereceye kadar derinliği ile ilgilidir, yani Barahut, çöl bölgesi ve yeraltı bölümündeki Caeldippo Mağaralarındaki düşmanlar arasında akrepler ve hırsızlar bulacaksınız. Her düşmanın kendine özgü bir saldırı ve sağlık barı vardır, yani onlara yaklaşma şekliniz çok önemlidir. Bazen rastgele bir mini boss ile bile karşılaşırsınız. Bunlar çok daha fazla sağlık ve özel beceriler kullanma yeteneğine sahip düzenli düşmanlardır, ancak en azından yenildiğinde ekstra altın gibi şeylerle ödüllendirilirler.

Bunun yanı sıra, her seviyenin sonunda zindanın tasarımına bağlı bir boss var. İlk karşılaştığınız, Caeldippo Mağaraları’nın evini en üst seviyeye çıkaran büyük boyutlu bir örümcek, ancak daha da ötesi, her biri kendi benzersiz stilleriyle karşılaşacaksınız. Bu boss’ların, aslında birçoğu benzersiz saldırıları ve önyükleme için mega sağlık barı var, bu da hazırlıksız bir Bergson için zor bir mücadele veriyor. Bu noktada, Children of Morta solo oynama zorluğunun bazen oyunu biraz sıkıcı hale getirdiğini söylemeye değer, ancak özellikle uzun seviyeler alırken, ortaklık kurarak ve işbirliği yaparak basitçe çözülebilir.

children-of-morta-inceleme-4

Dahası, arkadaşlarla oynamak bu oyunun tadını çıkarmanın en iyi yoludur. Şüphesiz, solo bir bölümden geçebilirsiniz, ancak uzun zindanları tamamlamak çok daha zor ve daha çok bir eziyet olacaktır. Seviyelerde ilerlemek için birlikte çalışabileceğiniz ve hatta düşmüş ortakları canlandırabileceğiniz için co-op oyununa atlamak daha kolaydır, yani kişisel ölüm mutlaka bir koşunun sonu değildir. Dahası, Bergsons arasındaki sinerji, co-op deneyimini daha da iyi hale getiriyor ve Joey ve Linda’yı bir tank olarak ve çok iyi karakter ikilisi olarak birlikte çok iyi çalıştıklarından bir dönüş için almanızı öneriyoruz.

Son olarak, her ikisi de bu oyunu gerçekten vakit geçirmek için bir zevk haline getiren çekici elle çizilmiş piksel sanat stilinden ve zarif film müziğinden bahsetmek zorundayız. Müzik çok ortaçağ ve mistik yerlerde, bu hikayenin gerçekleştiği dönemi ve dünyayı mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Öte yandan, sanat tarzı, göreceğiniz en çarpıcı piksel işlerinden bazıları. Sadece dünyanın karşıt güzelliğini ve dehşetini yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda görseller de Bergsons’a bir bağ kurmanıza yardımcı olacak kadar gerçekçi.

children-of-morta-inceleme-5

Görsel tasarım, çeşitli yükseltmeler, düşmanlar ve oynanabilir karakterlerle birleştiğinde Dead Mage’nin aile odaklı macerasını oynamak için bir zevk haline getiriyor. En büyük sorunlar, sadece bir zindanı zorla aşmanın zorluğundan kaynaklanıyor, bu da bir arkadaşa katılarak kolayca aşılabilir, deneyimi çok daha eğlenceli hale getiren ve gerçek potansiyelini gösteren bir hamle. Farklı hikayeleri, tatmin edici savaşları ve olağanüstü dünyasıyla Children of Morta, tüm aksiyon-RPG hayranları için bir zevktir.