Eminönü’deki 150 yıllık kanallar yeniden kullanılacak

İstanbul Fatih’te Eminönü semtinde yer alan 150 yıllık kanallar yeniden kullanılacak. Geçen zaman boyunca bakım yapılmayan ve atıl bırakılan kanalların tekrar aktif edilmesiyle bölgedeki su baskınları tarihe karışacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Eminönü’de aşırı yağışlardan kaynaklanan su baskınlarını engellemek için bölgede tespit edilen 80 ile 150 yıllık 2 eski yağmursuyu kanalını yeniden aktif ediyor. Bölgedeki yağmursuyun yüzde 60’ının denetlenmesini sağlayacak kanallarla, baskın felaketi bir daha tekrar etmeyecek.

İBB, eylül ayından beri devam ettiği yağmursuyu kanallarını temizleme çalışmalarında sona yaklaştı. Su baskınlarının olduğu bölgelerde 2 eski yağmursuyu kanalı tespit edildi. Kanalların yıllardır atıl bırakıldığı ve kullanılmadığı ortaya çıktı. İBB, baskının olduğu bölgedeki suları toplayan ancak zamanla atıl bırakılan ve tahliye kapasitesini yitiren bu kanalları devreye almak için kolları sıvadı. O günden beri yürütülen kanal temizliği çalışmasında önemli bir mesafe alındı.

AKIŞKANLIĞI ARTIRMAK İÇİN TABANI ATEŞ TUĞLADAN

Saptanan kanallardan eski olanı Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden başlıyor, İstanbul Valiliği’nin önünden geçip Sirkeci Garı’nda denizle buluşuyor. Yerin 3 metre altından giden bu kanal, 700 metre uzunluğunda, her 70 metrede bir baca ve ızgaraları bulunuyor. Akışkanlığı artırmak için tabanı ateş tuğladan yapılmış bulunan hat, zamanında 250 bin metrekarelik bir alanın yağmursuyunu tahliye etmek için inşa edilmiş bulunuyor. Hattın eni 1.2 metre, yükseklliği ise 1.4 metre. İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla bu kanal, devreye alınmaya hazırlanıyor.

Diğer yandan 80 yıllık kanal ise İstanbul Ticaret Üniversitesi önünden geçerken kesiliyor. İBB, aktif halden çıkan bu kanalın da İstanbul’a yeniden hizmet etmek için hazırlanmasına çalışıyor.