Üsküdar Meydanı’nda su baskınları tarih oluyor

İstanbul’da Üsküdar Meydanı uzun yıllardır ihmal edilen bir konum. Bu nedenle en ufak bir yağmurda meydan ile deniz buluşuyor. Ancak işler artık tersine döndü. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) bölgede büyük bir altyapı çalışması başlattı. Bu sayede Üsküdar Meydanı’nda su baskınları tarih olacak.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalışmaların merkezi olan Sultantepe Mahallesi’ndeki Bülbülderesi Yağmur Suyu Tüneli İnşaat sahasını inceledi. İmamoğlu, telsiz yardımıyla TBM (Tünel Açma Makinesi) cihazının kazı işlemlerini başlatması talimatını verdi.

“ÜSKÜDAR O GÖRÜNTÜLERDEN UZAK YAŞAMAYA BAŞLAYACAK”

İSKİ’nin koronavirüs salgın dönemini iyi değerlendirdiğini vurgulayan İmamoğlu, “Sahada, her yerde var olan sıkıntıları giderme konusunda, finansal anlamda da ciddi bir fedakarlık yaratarak, risk alarak yaptığımız hamlelerimiz var. Üsküdar’daki bu yatırım değerli. Bu aslında son hamlesi diyelim. Üsküdar Meydanı’nda, yağmur sularının birikip denizle bütünleşmesi sorunu vardı. 3 noktadan sağlıklı bir şekilde denize nakledeceğimiz yağmur sularıyla, o görüntü ortadan kaybolmuş olacak. Bu da o kollardan bir tanesi. Bülbülderesi hattı üzerinde uygulanan TBM çalışmasına start verdik. Arkadaşlarımın ifadesiyle, 8-9 aylık bir süre var. En hızlı şekliyle hareket edeceğiz. İnşallah, sonucunu gördüğümüzde, Üsküdarımız o görüntülerden uzak bir süreci yaşamaya başlayacak. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah tamamına erdirsin” dedi.

ÜSKÜDAR MEYDANI KANALİZASYON ÇALIŞMASI

TBM yardımıyla 3 bin 200 mm çapında, 907 metre uzunluğunda yağmur suyu tüneli açılacak. İnşaatın bitimiyle Üsküdar Meydanı ve Selman-ı Park Caddesi’nde yaşanan su baskınlarına son vermek amaçlanıyor. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra sırasıyla Kuzguncuk Sahil Kolektörü Deplasesi, İcadiye Caddesi Atık Su Kolektörü ve İstavroz Atık Su Tüneli şantiyelerinde incelemelerini sürdürdü.