Orwell: Ignorance Is Strength inceleme

2016’da Orwell, çevrimiçi gözetim, bilgilerin manipülasyonu ve dijital çağda hızla aşınan kişisel gizlilik anlayışımızla ilgili kolektif korkularımıza değindi. 2018’de bu sorunlar daha belirgindir ve yeni şekillerde ortaya çıkmıştır. Orwell: Cehalet Güçtür (Orwell 2), “sahte haber” teriminin çok özel çağrışımlar taşıdığı ve dünyanın birçok yerinde siyasi bölünmenin olduğu, birçoğu kitlesel protestolara ve yaygın huzursuzluğa yol açan ve İnternet üzerinden kanalize olmuş bir dünyaya açılır.

Ignorance is Strength, orijinal oyunun ilk üç bölümü ile eşzamanlı olarak gerçekleşir, ancak ara sıra çakışma olsa da, öncelikle tamamen ayrı bir davaya odaklanırsınız. “Ulus” (oyunun kurulduğu kurgusal ülke) hakkında biraz bilgi ve sorumlu olduğunuz teknoloji varsayılır. Ülkenin yolsuz hükümetinin çıkarlarına hizmet edecek bilgiler için internet üzerinden araştırma yapmakla görevli bir müfettiş olarak oynuyorsunuz.

Orwell: Ignorance Is Strength inceleme

Başlangıçta, komşu ülke Parges’in kayıp askeri subayı Oleg Bakay hakkında ayrıntılı bilgi arıyorsanız. Odak noktanız hükümet karşıtı düşünceleri ve Ulus’un liderliğine karşı kampanya yürüten bir blogcu olan Raban Vhart’a kayıyor (yani, evet, ülke biraz Trump’a benzeyen bir adam tarafından yönetiliyor). Bu hikaye biraz tanıtık geliyor kulağa. Aslında, kötü adamsınız, o kadar yakından izlediği vatandaşlardan mutlak sadakat isteyen bir diktatörlük için gözetleme yapıyorsunuz, ama Cehalet Güç, tüm oyunların arkasındaki anlam hakkında ilk oyundan daha gizemli. Orwell beş bölümden oluşan seri boyunca uzanırken, Cehalet Güçtür, oyunun dünyasının önceden belirlenmiş mitolojisine dayanmak için çok az zaman harcayan oyundur.

İşiniz, Orwell gözetim sisteminin bilgisayar arayüzünü kullanarak çevrimiçi veri parçaları bulmak, sonra Raban’da mümkün olduğunca fazla pislik atmak. Bir sayfadaki bir bilgi parçası toplanabiliyorsa, vurgulanır ve bunu ekranınızdaki profillerine sürükleyebilirsiniz. Bu bilgileri web sitelerini inceleyerek bulabilirsiniz (sinir bozucu bir şekilde siteleri “arayamazsınız”; zaten eriştiğiniz sitelerdeki bağlantıları bulursunuz veya bir veri yığınını aldıktan sonra veritabanınız için yeni bir site elde edersiniz) ve birisinin telefonunu veya bilgisayar ayrıntılarını bulmak için özel ekranlarından da gözetleyebilirsiniz. Tam olarak keşfedilmemiş veya kaldırmamış olduğunuz veri parçaları olan sayfalar, ziyaret edilen sayfalar listenizde vurgulanır. Topladığınız her bilgi, oyun içi saatinizde on dakika kadar yiyecek ve oyunun üç bölümünde belirli bir zaman sınırında çalışıyorsunuz.

orwell-ignorance-is-strength-inceleme-2

Orwell: Ignorance Is Strength oynanış

Bazen veriler diğer parçalarla çelişir ve araştırmacı olarak hangisini göndereceğinizi seçmek size bağlıdır. “Etik Kodeksi” talimatı, amirinizin yalnızca gönderdiğiniz bilgilerin gizliliği olduğu ve buna dayanarak bilinçli kararlar alacağı anlamına gelir. Planın ilerleme şekli, iki çelişkili parça gönderemediğiniz için hangi ifadelerin daha geçerli olduğuna karar verdiğinizden etkilenecektir. Bu oyun tasarımı açısından zekice bir sistem, sizi düzenli ahlaki ikilemlere zorluyor.

Bölüm 2’de, örneğin, belirli bir önemli ayrıntı bulmadan çok fazla işe yaramaz bilgi toplarsanız, Raban onu durdurabilmeniz için hükümet karşıtı bir blog yazısı yayınlayacaktır. Raban yetenekli bir yazar değil ve takipçisi olsa da, gönderileri büyük ölçüde histerik olarak okunuyor. İlk bölüm dışında oyunun geri kalanı için Raban hızlı bir şekilde çözülen ve Ulus liderlerinin muhtemelen göz ardı edebileceği, bir gözetim durumunu başarıyla uygulayıp propagandanın yayılmasını mükemmelleştirdiği biri gibi görünüyor. Raban’ı büyük ölçüde etkisiz kılacak şekilde.

orwell-ignorance-is-strength-inceleme-4

Orwell: Ignorance Is Strength nasıl oyundur?

İkinci ve üçüncü bölümlerin itici gücü haline gelen Raban’ın kişisel hayatını ve geçmişini araştırarak itibarını kaybettirmek size kalmış. Esasen bir erkeğin hayatını yok etmeniz istenir ve ona uygun pisliği üstüne attığınız zaman tatmin edici olabilir. Oyunun kalbindeki insan draması, özellikle Raban’ın karısını ve erkek kardeşini araştırmaya başladığınızda, komplodaki en çekici yön oluyor.

Üçüncü ve son bölümde yeni bir mesele ortaya çıkıyor: bilgi toplamanıza ve dünyaya yayın yapmanıza olanak tanıyan Influencer Aracı, belirli uygunsuz ayrıntıları göz ardı eden sonuçlara ulaşmak için belirli bilgileri toplayarak gerçeği gizliyor.

orwell-ignorance-is-strength-inceleme-1

Orwell: Cehalet Güçtür, mekaniği hala doğal olarak zorlayıcı olsa bile, ilk oyunun yaptığı kadar güçlü bir izlenim bırakmaz, ancak hikayesi size çok tanıdık gelecektir. Influencer Aracı gibi ilginç fikirler daha da ileri götürülebilir. Bir dizi olarak Orwell potansiyelle doludur. Üçüncü bir Orwell oyunu gelirse, umarım Osmotic Studios yine harika bir iş çıkaracaktır.