Founders’ Fortune inceleme

Founders’ Fortune, The Sims benzeri bir koloni hayatta kalma oyunudur. Çünkü karakterler gerçek insanlar gibi davranıyorlar; duyguları, becerileri ve düşünceleri var. Yaptığınız her seçim koloninizi geliştirebilir ya da yok edebilir. Hayatların kaybolmasına ve arkadaşlıkların yok olmasına izin vermeyin. İnsanlarınızın ihtiyaç duyduğu lider olun.

Kolonistlerin istek ve beklentileri var. Rahat yataklar sağlamak gibi beklentileri karşılanmazsa, tembel hale gelirler ve herhangi bir iş yapmazlar. Bir süre sonra hala karşılaşılmazlarsa, sinirlenirler ve diğer kolonistlerle kavga ederler veya eşyaları kırmaya başlarlar. Karşılaşırlarsa verimlilik artarlar.

Kolonistlerinizin istek ve beklentilerini karşıladığınızdan emin olmanız önemlidir, aksi takdirde daha fazla kolonist elde edemezsiniz ve bunlardan yeterince yoksunsa koloniniz hayatta kalmak için mücadele etmesi gerekir. Kolonistlerinizin duygularıyla uğraşmanın yanı sıra, onların sağlığıyla da uğraşmak zorundasınız. Hasta olabilir, yaralanabilir, hatta tüm koloninizi yok edebilecek yıkıcı bir vebadan etkilenebilirler.

Founders’ Fortune inceleme

Goblinler inanılmaz görünümlü düşmanlardır. Ancak bu iyi oynadıkları anlamına gelmez. Koloninizi güçlendirmek, goblin’in darbe dartlarından mahrum kalmamanızı sağlamak için anahtardır.

Kolonistleriniz için oda tasarlamayı seviyorsanız, Founders’ Fortune buna hitap edecektir. Geliştiriciler, kullanmak için çok sayıda yapı taşı ve mobilya sağladı.

Sadece inşa etmek istiyorsanız “Calm World” moduna girmenizi tavsiye ederim. Ne yazık ki, goblinler hala Calm World’de de size saldırıyor, bu yüzden gerçekten yaratıcı bir mod değil, ancak diğer iki mod kadar stresli değil.

founders-fortune-inceleme-2

Founders’ Fortune oynanış

Bence bu oyunun en zor kısmı mevsimlerdi. Bunun nedeni, gıdaların sadece doğru mevsimde büyüyebilmesi ve her şeyin kışın yok olduğunu gördüm. Yani, kıştan önce çok fazla yiyecek stoklayamazsanız, tüm koloniniz ölecek.

founders-fortune-inceleme-3

Oyun Calm World, Exciting World ve Dangerous World olmak üzere üç zorluk içeriyor.

Calm World (Sakin Dünya), savaş veya hayatta kalma yerine yaratıcı temel bina için daha iyidir, kolonistler tüm yaralanmalardan sadece yarı hasar alır, 100 öğünle başlarsınız ve sulanan bitkileriniz daha yüksek hasat verir.

Exciting World (Heyecan Verici Dünya)’de, koloniniz 40 öğünle başlar ve temel bina ile hayatta kalma arasında iyi bir karışım sunar.

founders-fortune-inceleme-4

Dangerous World (Tehlikeli Dünya)’de, kolonistler tüm yaralanmalardan %50 daha fazla hasar alır, koloniniz 10 öğünle başlar ve daha hızlı acıkır ve felaketler daha sık görülür.

Tüm bu modlarda, onlara bakmazsanız kolonistleriniz ölecektir. Oyun mekaniğini öğrenebilmeniz için Heyecan Verici Dünya’ya başlamayı öneririm, ancak yine de ortaya çıkabilecek tüm zorluklarla eğlenin.

Kolonistlerinizin yapabileceği birçok iş var. İşler şunları içerir: çiftçi, ormancı, madenci, usta, doktor, bilgin ve bekçi. İş, koloninizin gelişmesi ve kolonistlerinize çalışması için tek yoldur. Yükseltmeler de var, bu nedenle kolonistleriniz işlerinde daha iyi araçlar kullanmak veya daha büyük makineler kullanmak gibi daha fazlasını yapabilirler.

founders-fortune-inceleme-5

Founders’ Fortune nasıl oyundur?

Geliştiriciler bir çok şaşırtıcı güncellemeyi ortaya koymanın yanı sıra, ortaya çıktığı anda hataları düzeltiyor ve oyuna şaşırtıcı içerikler ekliyorlar. Geliştiricilerin oyunlarını geliştirmek için çalıştığını görmek her zaman iyidir.

Oachkatzlschwoaf Interactive, Almanya merkezli bir ekiptir. En geç Eylül 2020’de Steam’de Founders’ Fortune oyununun erken erişimden çıkması planlanıyor. Oyunun sadece birkaç önemli bölümünü ele aldım, ancak keşfedilecek daha çok şey var. Oyun gerçekten muhteşem olmuş.