The Elder Scrolls Online inceleme

Elder Scrolls serisinin büyük bir hayranı olarak bu oyun elime geçtiği anda çok heyecanlandığımı ifade etmeliyim. Geçmiş Elder Scrolls oyunlarından sonra en yeni Elder Scrolls oyununu deneme şansım oldu. Bu oyundan önce Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition’ı uzun süre oynamıştım. O zamanlar bu serinin çevrimiçi olması halinde nasıl olacağını çok merak etmiştim. Nihayet Elder Scrolls Online ile çevrimiçi MMO serüvenine adım atmış oldum.

Tamriel dünyasını daha iyi anlamaya çalışmak iyi bir fırsat oldu. Zenimax Online Studios tarafından 2012’den beri geliştirilen oyun 2014’te Bethesda Softworks tarafından Steam’de yayınlandı. Geçen 6 yılda oyuna çeşitli genişletmeler yapıldı ve oyuna Greymoor, Elsweyr, Summerset ve Morrowind bölümleri geldi. Tabi ki oyunun tam sürümünü test ettim.

The Elder Scrolls Online inceleme

ESO, temelde çok oyunculu bir çevrimiçi bir MMO oyunudur. Oyuncular sadece temel oyunu satın almalı ve bundan sonra zengin oyun dünyasının tadını çıkarmakta özgür olacaklar. Ek bölümler ise tek tek satın alınabilir.

Bu inceleme çoğunlukla Elder Scrolls oyunlarını oynamış, ancak henüz çevrimiçi oynamamış olanlarınız içindir. ESO’ya başladıktan sonra, karakterinizi cinsiyetinizden ve elmacık kemiklerinize kadar her ayrıntıdan ve gözlerinize ne kadar size ne kadar yakın olabileceğini düşünerek özelleştirebileceğiniz birçok seçenek sunan oldukça kapsamlı bir ‘Karakter Oluştur’ ekranı ile karşılaşırsınız.

Bu oyunun bir MMO ve bir Elder Scrolls oyunu olması nedeniyle çok sayıda yan görev bulunuyor olması şaşırtmadı. Genelde yan görevler diğer oyunlarda tekrar gibi gelir ve bu nedenle sıkıncı olur. Ancak ESO’da yan görevleri oynamanın ana hikaye çizgisinin heyecanıyla neredeyse aynı olduğunu söyleyebilirim. Tabi oyuna gelen Elsweyr ve Greymoor gibi kesinlikle muhteşem olan bölümlerin de katkısı bulunuyor.

the-elder-scrolls-online-greymoor-inceleme

The Elder Scrolls Online oynanış

Oyunda zorluk seviyesi yükseldikçe savaş sistemi daha iyi hale geliyor. Oyunun beceri sistemi, oyunun başından itibaren mücadele tarzınıza göre özelleştirmelere izin veriyor. Karakter yaratırken sınıf seçiminiz de becerilerinizi yönlendirecektir.

Skyrim’de hatırlarsanız ejderhalaer herhangi bir anda kendilerini göstererek sizi öldürebilirdi. Elder Scrolls Online’da bu durum farklı değil. Elder Scrolls Online’ı Necromancer sınıfını seçerek deneyimledim. Bu karakteri oynamaktan zevk aldım. Tabi sihir yapan bir karakter olduğu için düşmana çok yaklaşırsanız kolay öleceğiniz anlamına geliyor.

Oyunu daha fazla anlatıp hikayesinde sürprizleri bozmak istemem. Gerçekten muazzam bir oyun ve almak için tam zamanı. Greymoor bölümü oyuna büyük heyecan getirdi. Okumaya devam ederek Greymoor bölümü hakkında fikirlerimi öğrenebilirsiniz.

the-elder-scrolls-online-inceleme-2

The Elder Scrolls Online: Greymoor inceleme

Greymoor ile kendimizi bir kez daha Skyrim’in batı bölgesinde buluyoruz. Ancak, ejderhaların yükselişi yerine, bu sefer bir vampir efendisi Tamriel nüfusunu tehdit ediyor. Bu kötü düşman yakındaki her şeyi kana susamış canavarlara dönüştüren Harrowstorms’ları yaratır.

Sadık yoldaşımız Lyris Titanborn’a ek olarak, hikayenin başında yeni bir müttefik bize katılıyor: Ravenwatch’dan Fennorian. Skyrim’de yaşayan huzurlu vampirlerden biri olarak, karanlık lordun kuralını bizim gibi o da sona erdirmek istiyor. Yedi ana görev boyunca, The Grey Host adlı güçlü bir vampir ordusuyla savaşacağız. Kurt adamlar ve gizemli cadılar da Greymoor’un genel hikayesinde yer alıyor.

the-elder-scrolls-online-inceleme-3

Hikayenin yanı sıra, Greymoor’un sunabileceği çok şey var. MMORPG’nin önceki bölümleri bize ejderhalar veya yeni beceri çizgileri sunarken, Greymoor’da yepyeni bir antikalar sistemine giriyoruz. Savaş odaklı faaliyetlerin ötesinde sunulan içerikler oldukça memnuniyet verici. Oyun ilerledikçe Tamriel’in hazinelerini bulmamıza yardımcı olan bir beceri çizgisi elde ederiz. Antika sistemi, gizli hazineleri tanımlamaya ve kazmaya bağlı iki mini oyundan oluşur. İlk olarak, Hazinenin bulunduğu bölgeyi izlememize yardımcı olan Antikacı Göz adlı mistik bir eser kullanıyoruz. Mini oyunlar eğlenceli ve yeni bir bileşen sunuyor.

Elder Scrolls Online: Greymoor ile Bethesda ve Zenimax Online, vampirler, kurtadamlar ve büyücülükle dolu çok karanlık bir bölüm açıyor. Gotik müziği ile kombinasyon çok etkileyici ve çekici bir atmosfer yaratıyor. Kişisel oyun tarzınıza bağlı olarak, antikalar sistemi sıradan bir ek ya da eğlenceli yeni bir etkinliktir. Arkeolog olarak oynamaktan zevk aldık ve Antikacı Çemberin gelecekte biraz daha anlam kazanacağını umuyoruz. Greymoor 26 Mayıs’ta PC için ve 9 Haziran’da konsolda da yayınlandı.