Intruders: Hide and Seek inceleme

Hayatta kalma korku türü VR için doğmuş gibi görünüyor. Bir kulaklık takıldığında korkular daha da güçlendirilmiş hissettiriyor ve olaylar gözlerinizin önünde canlandığında bakışlarınızı önlemenin bir yolu yok.

Tessera Studios tarafından geliştirilen ve Daedalic Entertainment tarafından 26 Eylül 2019’da Steam’de yayınlanan bu oyun, bir grup gizemli davetsiz misafir tarafından gece ele geçirildikten sonra ailesini kurtarmak için bırakılan 13 yaşındaki bir çocuğu takip ediyor.

Intruders: Hide and Seek inceleme

Hikayeniz tipik bir günde başlar. Aile arabasında bir geziye çıkarsınız, babanızla yemek masasının üzerinde tartışırsınız ve daha sonra küçük kız kardeşinizle saklambaç oynamak için yataktan gizlice çıkarsınız. Oldukça standart şeyler. Akşamın ilerleyen saatlerinde garajınızda gizli bir gözetleme sığınağını ortaya çıkarır ve daha sonra ebeveynlerinizi rehin alan üç maskeli yabancıyı görürsünüz.

Telefon hatları kesildi, kapılar kilitlendi ve ev tamamen karanlıkta. Geyik maskesi takan üç davetsiz misafir koridorları umutsuzca sizi ve kız kardeşinizi yakalamayı isteyerek, el fenerleri ile tarar. Davetsiz misafirlerin kim olduğu ve ailenizle olan sorunlarının ne olduğu belli değil, ama sevdiklerinizi kurtarma amacınız açık.

intruders-hide-and-seek-inceleme-1

Intruders: Hide and Seek oynanış

Oyun süresi yaklaşık üç buçuk saat olan sekiz bölümden oluşmaktadır. Her bölüm tipik olarak kız kardeşinizin ilacını almak gibi basit bir hedefi tamamlamanızı içerir ve elbette, yakalanırsanız ‘oyun bitti’ gibi bir vurgu vardır. Tüm macera ailenizin tatil evinde geçiyor, neyse ki kütüphane, çalışma odası ve yatak odası gibi odalarda bolca saklanma fırsatı var.

Tamamen karanlık ile birleştirilmiş iç mekan ayarı klostrofobik bir atmosfer yaratır ve yavaşça ileriye doğru süzüldüğümüzde ve el fenerlerinin delici çıkışlarından kaçmaya çalışırken sürekli kenarda hissediyorsunuz. Gizlilik odaklı oynanış bize Outlast’ı hatırlattı. Maskeli elebaşı tarafından kapılmak ve bir el feneri ile coptan kaçınmak için çok çalıştık. Korkutucu elbette.

intruders-hide-and-seek-inceleme-3

Intruders: Hide and Seek nasıl oyun?

Intruders: Hide and Seek, VR’de yaşadığımız en ürpertici ve atmosferik gerilim dolu gizlilik oyunlarından biridir. Loş ışıklı evimizin koridorlarında dolaşırken yakalanma düşüncesini sürekli hayal ettik ve ilginç şekillerde gizlenirken kendimizi bulduk.

intruders-hide-and-seek-inceleme-4

Bu arada oyunu isteyenler VR olmadan da oynayabilir. Biz oyunu VR olarak inceledik. Oyunu destekleyen VR başlıklar ise HTC Vive, Oculus Rift ve Windows Mixed Reality olarak belirlenmiş.