İBB Bilim Kurulundan farklı mesai saati ve ayrı şerit önerisi

İBB Bilim Kurulu, İstanbul’daki trafik sorunu ve yoğun saatlerde trafik akışının sağlıklı yapılabilmesi adına önemli önerilerde bulundu. Covid-19 normalleşme süreci ile birlikte kent yoğunluğunun yeniden arttığını hatırlatan araştırmacılar, .İstanbul’da günlük yolcu sayısının, toplu taşımada 7-8 milyon; minibüs, taksi, dolmuş ve servis araçları da eklendiğinde 10 milyonun üstüne çıktığına dikkat çekti.

Normalleşme sürecinde toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe koşullarının korunmasının mümkün olamayacağını vurgulayan kurulun açıklamasında, “Yolcu sayısının fazlalılığı temas yoğunluğunu arttırırken, yoğun trafik nedeniyle araç içinde geçirilen uzun süreler dolayısıyla temas süresi de artmaktadır. Temas yoğunluğu, fiziksel mesafenin korunamaması ve temas süresi uzunluğu, yüksek bulaşma riskine yol açan önemli faktörlerdir.” denildi.

FARKLI MESAİ SAATİ VE AYRI ŞERİT ÖNERİSİ

Kurul ayrıca daha önce de öne sürdüğü farklı mesai saati ve ayrı şerit uygulama önerilerini tekrarladı. Bu iki tedbirin toplu taşımada bulaş riskini azaltacağına inandıklarını ifade eden kurulun açıklamasında, “İlk önerimiz, farklı mesai saati uygulaması. Günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatlerinin çeşitli kamu kurumları ve özel kuruluşlarda farklı şekilde düzenlenmesi ile araçlardaki yolcu sayısı ve trafik yoğunluğu önemli ölçüde azalacaktır. Bu önlem, bir çok Avrupa ülkesinde normal koşullarda bile başarıyla uygulanmaktadır. İkinci önerimiz ise ayrı şerit uygulaması. Zirve saatlerde, yoğun güzergahlardaki karayollarında, birer şerit sadece toplu taşıma araçlarına tahsis edilmelidir. Bu uygulamanın kamu yönetimi tarafından sıkı denetimi de toplu taşıma içindeki yolcuların temas sürelerini azaltarak önemli ölçüde bulaş kontrolü sağlayacaktır. Diğer alınan önlemlere ek olarak ilimizde, bu iki önlemin de salgın tamamen sonlanana kadar gündeme alınması gereğini bilginize sunarız.” denildi.